Polskie Radio
Section05

wychowanie

„Ptaśnik” w Pobiednej. Spełnione marzenie o powrocie do Polski

- Kiedy się poznaliśmy, moja obecna żona mieszkała w Wielkiej Brytanii, a ja już wróciłem. Jadąc do Magdy, wiedziałem, że moje miejsce jest w Polsce. Po ślubie założyliśmy, że Jak Maga będzie gotowa do powrotu, pakujemy się i wracamy. I po dziesięciu latach nadszedł taki dzień – wspomina Marek Drobnik. - To był ten czas. Zaczęliśmy tęsknić – dodaje Magdalena Drobnik.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia rodzina na swoim Dolny Śląsk turystyka wolny czas urlop dzieci Małgorzata Frydrych

Na "ty" w restauracji i w pracy. Moda na skracanie dystansu

Zamiast używać formy "pan" lub "pani", od razu przechodzimy na "ty" - coraz częściej właśnie w taki, bezpośredni sposób, kelnerzy zachowują się w stosunku do gości, a przełożeni - do swoich pracowników i na odwrót. Trwa moda na skracanie dystansu, która opanowuje coraz więcej sfer naszego życia. Jak to robić, by nie naruszyć norm dobrego wychowania?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA Paweł Turski praca pracownik pracodawcy restauracja

NASZ WYWIAD Uważność i męstwo tematem największego spotkania dla ojców w Europie. Zbliża się XIII Forum Tato.Net

- Ukazujemy ojcostwo jako pewien maraton, dotyczy to zarówno tej fazy, gdy dzieci są małe, chodzą do szkoły, są nastolatkami, później są dorosłe i same mają dzieci. Na Forum będą dyskusje i warsztaty dobre dla ojców na każdym z tych etapów - zapowiada w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Dariusz Cupiał, współzałożyciel Fundacji Cyryla i Metodego, inicjator Tato.Net.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina POLSKA warsztaty ojcostwo dzieci ojciec dziecko rodzice Przemysław Goławski

Spotkanie ojców o uważności i męstwie, czyli XIII Forum Tato.Net

Goście z Polski i świata, setki ojców i niewyczerpane źródło inspiracji. Organizatorzy i uczestnicy zgodnie przyznają, że Międzynarodowe Forum Tato.Net to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Forum odbędzie się po raz XIII, w sobotę 13 XI w Łochowie k. Warszawy. Temat spotkania to "UWAŻNOŚĆ & MĘSTWO. Walcz o tu i teraz!" Dzień wcześniej podczas uroczystej Gali MAX zostaną wręczone wyjątkowe nagrody – Statuetki MAX przyznawane w trzech kategoriach: ojciec, dzieło, instytucja. 
Zobacz więcej na temat:  ojcostwo Strefa Rodzica patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak współcześni ojcowie ćwiczą uważność i hartują męstwo? Forum Tato.Net

Kiedy znajdujemy się w nieznanej wcześniej sytuacji, nie do końca wiemy co robić i jak się zachować. Podobnie jest wtedy, gdy zostajemy ojcem i musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Szukamy wówczas informacji i wzorców w różnych miejscach oraz czerpiemy wiedzę od osób z otoczenia. Ojcostwo wymaga czasem łączenia także bycia czułym i zdecydowanym, wrażliwym oraz pewnym siebie. Nie bez znaczenia są także uważność oraz męstwo, czyli hasło tegorocznej XIII edycji Międzynarodowego Forum Tato.Net, o którym w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedzieli Jarek Kania z Ojcowskiej Strony Mocy, Michał Alicki znany jako Tata Szef oraz Krystian Hanke z Projektu Tatowanie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci ojcostwo Gwiazdkopisanie 2021

Jak oceniać zachowanie dzieci? Rozmowa z autorką książki "Nie ma niegrzecznych dzieci"

Maluchy w wieku przedszkolnym nierzadko zmagają się z typowymi dla tego okresu trudnościami, np. są zazdrosne o rodzeństwo, unikają mycia rąk, kłamią lub marudzą. Czy to jednak oznacza, że są niegrzeczne? Ocenianie dziecka pod kątem grzeczności bardzo często jest równoznaczne z wyrażaniem opinii na temat jego dobrego lub złego zachowania. Jak się jednak okazuje, nie ma dzieci niegrzecznych. Mogą być natomiast takie, które np. nie mają energii, aby poradzić sobie z różnymi bodźcami. O zachowaniu dzieci i pojęciu grzeczności opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica literatura rodzicielstwo Mikołaj Foks radio bez reklam rozwój dziecka

Czy można nauczyć dzieci mądrego korzystania z multimediów? [POSŁUCHAJ]

Niewątpliwie komputery i smartfony sprawiają, że nasze życie staje się prostsze. Dzięki nim możemy np. komunikować się z innymi, poznawać ludzi, kupować rzeczy oraz uczyć się. Z drugiej jednak strony, cyfrowe urządzenia mogą stanowić dla nas zagrożenie, jeżeli wykorzystuje się je nadmiernie lub w niewłaściwy sposób. O ochronie dzieci przed uzależnieniem od  komputerów i telefonów oraz mądrym korzystaniu z technologii opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Maciej Lisowski, autor książki "Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka".
Zobacz więcej na temat:  multimedia smartfony rozwój dziecka rodzicielstwo psychologia dziecięca radio dla rodziców radio dla dzieci

Jakie zasady panują w wychowaniu estetycznym?

W kwestii wychowania dzieci uznaje się kilka szkół. Dawniej znane było wychowanie estetyczne, które skupiało się na rozwijaniu dziecięcej wrażliwości na otaczającą ich rzeczywistość. Obecnie coraz popularniejsze staje się czerpanie z ówczesnej wiedzy i poszerzanie wyobraźni młodszych osób poprzez zabawę ze sztuką i jej analizowanie. Osobą, która praktykuje wychowanie estetyczne i opowiedziała o nim w "Strefie Rodzica" była Paulina Gryc.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców dzieci dzieciństwo

„Jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna”. Powrót z Niemiec po 31 latach

„Wyjechałam z Polski z rodzicami, mając 10 lat. Wróciłam po czterdziestce. Szalona różnica czasu i mojej perspektywy. Oczywiście miałam kontakt z Polską i często w Polsce bywałam. Ale poważna decyzja o powrocie została podjęta dopiero teraz. Jednak na przestrzeni lat, ta myśl towarzyszyła mojemu życiu, że jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna. Tak to czułam” - wspomina Aleksandra Fedorska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Niemcy rodzina język ojczysty język polski edukacja praca Małgorzata Frydrych

Dzień papieski oczami przedszkolaków

Oba Lolki są szmaciane i dość wiekowe, mają już przecież sześć lat. Jeden z nich ma na głowie czuprynę z żółtej włóczki, a drugi nosi piuskę. To szmaciane pacynki, które w warszawskim przedszkolu Lolek pomagają opowiadać dzieciom o otaczającym je świecie. W przeddzień obchodów 21. Dnia Papieskiego Trójkowa reporterka odwiedziła przedszkole Lolek, które absolwenci Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia sześć lat temu otworzyli na warszawskim Mokotowie. Przedszkolaki po swojemu przygotowywali się tam do papieskiej uroczystości.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Jan Paweł II przedszkole dzieci reportaż Trójka

Dolny Śląsk Natalii i Tomasza. Angielski „Pokój i Spokój” w poniemieckim domu

„Wróciliśmy do Polski z konkretnym pomysłem na nasze życie. Chcieliśmy prowadzić klimatyczny pensjonat, w jakich mieliśmy okazję mieszkać podróżując po Wyspach w czasie naszej brytyjskiej emigracji. Szkopuł w tym, że nie mieliśmy doświadczenia w turystyce. To nas jednak nie zniechęciło. Dwa lata szukaliśmy odpowiedniego domu. Zauroczył nas poniemiecki budynek na Dolnym Śląsku. Było sielsko i po angielsku. Po ośmiu miesiącach generalnego remontu i pracy po kilkanaście godzin na dobę, mieliśmy również pokoje dla gości” - wspominają, dziś już z uśmiechem, Natalia i Tomasz Marszałek.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina rodzina na swoim tradycja dzieci turystyka wakacje 2021 Małgorzata Frydrych

Japońska filozofia biznesowa pomocna w życiu rodzinnym?

"Kaizen" to w tłumaczeniu na język polski poprawa, zmiana na lepsze, polepszenie. Oznacza ono japońską filozofię biznesową polegającą na ustawicznym poprawianiu i ulepszaniu procesu zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach. Celem takiego postępowania jest skrócenie czasu realizacji procesu, poprawa jakości wytwarzanych produktów, dostosowywanie technicznych elementów systemu, redukcja kosztów, poprawa ergonomii stanowisk roboczych oraz tworzenie kryteriów oceny i nagradzania. Jak można zastosować taką filozofię w rzeczywistości rodzinnej, i czy tam też może być pomocna.
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo rodzina DAB+ Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój osobisty praca praca mobilna

Rodzic swoich rodziców, czyli dziecko sparentyfikowane

Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko mimo młodego wieku cechuje się wyjątkową odpowiedzialnością i empatią. Istnieje jednak granica, po której przekroczeniu dziecko przestaje być dzieckiem, co prowadzi do dużych emocjonalnych obciążeń w późniejszym życiu. W psychologii takie maluchy są określane mianem dzieci sparentyfikowanych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo rodzicielstwo rodzice dzieci dzieciństwo psychologia psychiatria emocje