Polskie Radio
Section05

wynalazcy

Ignacy Łukasiewicz patronem roku 2022. Trójka w Bóbrce

Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza – naukowca, filantropa, przedsiębiorcy, społecznika i wynalazcy. Udaliśmy się więc z Trójkowym mikrofonem do Bóbrki, gdzie mieści się założona w 1854 roku przez Łukasiewicza kopalnia ropy naftowej i gdzie teraz istnieje Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo KULTURA ropa naftowa technika podkarpackie Paweł Turski Piotr Firan muzeum wynalazek

Młodzi wynalazcy na Start. Konkurs, który wyłania naukowe talenty

Wynalazca, to według Alberta Einsteina człowiek, który nie wiedział, że się czegoś nie da zrobić i zrobił to. I ta maksyma jest aktualna do dziś, choć mamy XXI wiek. Teraz wynalazków dokonuje się raczej zespołowo, to na efekt końcowy zazwyczaj składa się praca poszczególnych członków grupy. Młodzi naukowcy mogą sprawdzić się w konkursie Start. 9 listopada to Europejski Dzień Wynalazcy.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA Sława Bieńczycka

Od pomysłu do patentu. Jak chronić swoje wynalazki? [ZOBACZ WIDEO]

– Do Urzędu Patentowego trafia co roku ponad 4,5 tysiąca wynalazków, zgłoszenia otrzymujemy codziennie  – mówi Adam Taukert z Urzędu Patentowego. Jakich dziedzin się wywodzą? – Inżynieria lądowa, chemia związków organicznych, pomiary, transport, maszyny specjalistyczne, inżynieria chemiczna tworzywa, metalurgia, obróbka termiczna to są kategorie, w których wciąż można coś wynaleźć – przekonuje rozmówca Mateusza Drozda. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda wynalazek NAUKA STYL ŻYCIA

Siegmund Lubin. Polak, który robił filmy, zmniejszał projektory i drażnił Edisona

Urodzony w pruskim zaborze jako Zygmunt Lubszyński, w Berlinie stał się Siegmundem, w Ameryce zaś Lubinem. Pod tym nazwiskiem stał się sławny jako pionier kina, wynalazca, przedsiębiorca filmowy, reżyser, aktor i producent, a także - niestety - jeden z prekursorów niechlubnej tradycji piractwa intelektualnego.
Zobacz więcej na temat:  kino nieme kino FILM HISTORIA historia Europy Filadelfia Hollywood przemysł USA Berlin Wrocław Poznań Thomas Edison biznes biznesmen przedsiębiorca przedsiębiorstwo reżyser aktor produkcja wynalazek Polacy w Hollywood

Kodak pionierem fotografii małoobrazkowej

Dzisiaj mija 133 rocznica powstania aparatu fotograficznego, takiego właśnie, który znamy... a który w dobie powszechnej cyfryzacji młodzi ludzie nazywają aparatem analogowym. To był wtorek, 4 września 1888 roku, kiedy słynny amerykański przedsiębiorca George Eastman otrzymał patent na aparat fotograficzny oparty na technologii błony zwojowej.
Zobacz więcej na temat:  fotografia technologie patent aparat fotograficzny aparat HISTORIA kodak wynalazek

Bożek, Prószyński i inni. Polscy wynalazcy, którzy zmieniali świat

Temat polskich wynalazków i wynalazców od kilku lat przybiera na popularności. Zainteresowanie naszymi rodzimymi naukowcami, którzy zmieniali świat swoimi pomysłami, jest na tyle duże, że filmowcy i pasjonaci historii wspólnymi siłami próbują rekonstruować ich losy. Powstają kolejne produkcje dokumentalne i fabularne – filmowa biografia "Maria Skłodowska-Curie" w reżyserii Marie Noelle czy telewizyjny serial "Geniusze i marzyciele" to tylko niektóre z nich.  
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Michał Kleiber KULTURA Trójka wynalazek NAUKA

Thomas Alva Edison – człowiek, który opatentował współczesność

Ten tytuł może wielu osobom wydawać się dziwny... ale wyobraźmy sobie samouka, z małej wsi w stanie Ohio (USA), który w samych Stanach Zjednoczonych posiadał 1093 patenty, a poza Stanami jeszcze więcej – 1239 (w sporej części pokrywających się). Nie ma dnia byśmy nie używali choćby jednego z jego wynalazków. Niektórzy uważają wręcz, że cała obecna nowoczesność jest jego dziełem – oczywiście rozwijanym przez wielu innych światłych naukowców, wynalazców, innowatorów. Fundamenty natomiast są Edisona.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Thomas Edison wynalazek

Polacy, którzy swoimi wynalazkami zmienili świat

W ramach kampanii edukacyjnej "Giganci nauki PL" ukazała się pięciotomowa publikacja "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki", pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego wydany w ramach projektu Instytutu Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN oraz przez Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ignacy Mościcki IPN II RP Paweł Lekki

Młodzi wynalazcy

Są wiecznie twórczo niespokojni. Stale wymyślają nowe projekty: od maszyny do wiązania sznurówek w butach, po cienki i giętki endoskop, ułatwiający wykonywanie trudnych operacji medycznych. Konkursy dla młodych zdolnych dowodzą, że jest wśród nich wielu wynalazców z ciekawymi i – co ważne – praktycznymi pomysłami. Takie wyłania i nagradza min. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, organizująca od kilkunastu lat Ogólnopolski Konkurs „Młody Innowator”.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski społeczeństwo młodzież Trójka