Polskie Radio
Section05

wystawa

"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" - wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

- To jest opowieść o ludziach, których łączyła fascynacja antykiem i przez jakiś czas wspólnie śnili jeden sen o starożytności. Doszli wreszcie do przebudzenia, osiągnięcia takiego poziomu wiedzy i świadomości, aby zrozumieć, czym była sztuka antyku - mówił w Dwójce Mikołaj Baliszewski o wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Dwójka renesans Jakub Kukla SZTUKA

Festiwal Inżynierów. Wirtualna rzeczywistość kontra historia na warszawskiej Pradze

Warsztaty streetartowe, wystawa "404. Internet nie istnieje", instalacja "Pokój, który myśli" i ART. VR - wirtualna rzeczywistość artystyczna - to wszystko czeka na gości tegorocznego Festiwalu Inżynierów. - Chcemy połączyć historię tego miejsca z nowoczesnymi technologiami i sztuką - tłumaczył Michał Rusnarczyk, współorganizator wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jeremi Angowski Warszawa

Wystawa "Pro morte". Zaduma nad sprawami ostatecznymi w obrazach Sławomira Marca

"Pro morte" oznacza miejsce w szpitalach, gdzie uznani za martwych zatrzymywani są jeszcze na kilka godzin. Jak wyznanie bezradności, ale i nadziei po utracie nadziei. Miejsce, gdzie wszystko może jeszcze się wydarzyć. Tak też nazywa się najnowsza wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, która prezentuje prace Sławomira Marca - malarza, performera i teoretyka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Jakub Domoradzki Akademia Sztuk Pięknych śmierć przemijanie KULTURA

Wakacyjna trasa projektu "Iskry Niepodległej" odwiedzi miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe

Wystartowała wakacyjna trasa "Iskr Niepodległej". To nowoczesny i multimedialny projekt Biura "Niepodległa". Trasa rozpoczyna się w Polańczyku, gdzie dla mieszkańców i turystów przygotowano również Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". Przez dwa miesiące projekt odwiedzi 30 większych i mniejszych miast w całej Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wakacje niepodległość historia Polski edukacja patriotyzm Trójka

"Barokowi herosi". Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

"Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky'ego z lat 20. XVIII w." - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Ambona kościoła katedralnego, epitafia pierwszych biskupów, a wreszcie znakomity zespół rzeźb Ojców Kościoła Zachodniego sprawiają, że staje się on postacią powszechnie podziwianą - mówi o rzeźbiarzu Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Dolny Śląsk Jakub Domoradzki barok muzeum rzeźba Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie

"Tam będą pokazywane trzy obrazy Fridy, ale będzie też konstrukcja plenerowa nawiązująca do jej słynnego Błękitnego Domu, tego, w którym ona się urodziła, żyła, tworzyła, umarła i w którym jest jej muzeum Casa de Azul. Będą także dostępne fotografie i materiały dokumentujące jej życie" - tak o wystawie "Kolor życia. Frida Kahlo" mówi w Programie 1 dziennikarz i znawca malarstwa Michał Montowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Michał Montowski malarstwo muzeum Łazienki Królewskie Meksyk Warszawa

Koniec sezonu, czyli początek wakacyjnych atrakcji kulturalnych

Od ponad ćwierć wieku finał sezonu i początek wakacji oznaczają ożywienie życia kulturalnego. Skończyły się dawne "ogórki" i zamykanie teatrów na dwa miesiące. Obok rozrywkowych imprez plenerowych pojawiły się ambitne festiwale, począwszy od poznańskiej Malty, poprzez Sopockie Lato Teatralne i Festiwal Szekspirowski, po coraz liczniejsze festiwale literackie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR fotografia CSW Zamek Ujazdowski Tomasz Man Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Maszyny Leonarda da Vinci

Choć Leonardo da Vinci żył i projektował ponad 500 lat temu, to jego maszyny także dziś wywołują niesamowite emocje, ciekawość i zdumienie. Można je zobaczyć z bliska na jednej w warszawskich wystaw, a nawet dotknąć czy wprawić w ruch. Na wystawie zaprezentowanych jest kilkadziesiąt modeli wykonanych z drewna i to bez użycia nawet jednego gwoździa; dokładnie tak, jak mistrz opisał to w notatkach.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Leonardo da Vinci

Jerzy Kosiński – kontrowersyjny kreator samego siebie. Tym razem na wystawie w Łodzi.

Jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy, Jerzy Kosiński, w tym roku świętowałby dziewięćdziesiąte urodziny. Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi przypomina sylwetkę tego niezwykłego, choć zarazem również kontrowersyjnego łodzianina. Na wystawie "Kosiński. Re/kompozycje. Ja" można obejrzeć blisko 80 obiektów dokumentujących jego życie i twórczość. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Jerzy Kosiński muzeum Łódź Radosław Nałęcz Trójka