Polskie Radio
Section05

Zakopane

"Widać niesione prądem kołyski i trupy". 90 lat temu miała miejsce największa powódź w II RP

Obecna powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę, przywołuje tragiczne wspomnienia z 1997 roku, gdy ten sam region dotknęła "powódź tysiąclecia". Swoje traumatyczne doświadczenia z wielką wodą mieli także mieszkańcy II Rzeczypospolitej. Największa i najtragiczniejsza w skutkach powódź przedwojennej Polski miała miejsce w lipcu 1934 roku w Małopolsce.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP powódź Podhale Nowy Sącz Tatry

Helena Marusarzówna. Jej odwaga dorównywała urodzie

- Hela znała doskonale góry. Wiele razy przeprowadzała ludzi, przewoziła ważne dokumenty z Węgier do Polski. W marcu 1940 roku została aresztowana przez Gestapo - wspominała jej siostra Zofia. 83 lata temu, 12 września 1941 roku, Niemcy rozstrzelali Helenę Marusarzównę, najlepszą polską zawodniczkę narciarską w latach 1936-1939.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy narciarstwo biegowe zbrodnie wojenne nazizm

Helena Marusarz - kurierka tatrzańska. "Od dziecka chciała zdobywać szczyty"

- Nie dowiemy się, jak Helena Marusarz zaczęła działać w konspiracji. Możemy tylko spekulować, że wiedząc o zbliżającej się wojnie, podjęła decyzję, że o Polskę trzeba będzie walczyć - mówiła w Dwójce Sylwia Winnik, autorka książki "Kurierka z Tatr. Kiedy życie toczy się między granicą gór a wojną".
Zobacz więcej na temat:  Helena Marusarz Dwójka Wacław Holewiński KULTURA II wojna światowa kurier

Polska coraz popularniejszym kierunkiem na wakacje?

Od paru lat można zauważyć duży wzrosty zagranicznych turystów w Polsce. Co przyciąga ludzi do naszego kraju? Które narodowości najczęściej nas odwiedzają? Na te i wiele innych pytań odpowiedział w "Popołudniówie" Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej.  
Zobacz więcej na temat:  turystyka Marta Hoppe Czechy wakacje Morze Bałtyckie Bieszczady Jacek Janowski Czwórka