Polskie Radio
Section05
Zakopane

"Urzeczeni" - wystawa w Muzeum Tatrzańskim. Kuratorka: Tatry wciąż pociągają artystów

- Niektórzy polują na pewien kadr całymi dniami, inni różnie przetwarzają jeden motyw, tworzą całą tematyczną serię. Tatry to góry piękne i zmienne, czasami groźne, a groza też pociągała artystów, szczególnie tych XIX-wiecznych - mówiła w Dwójce Zofia Radwańska, kuratorka wystawy "Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański".
Zobacz więcej na temat:  Tatry malarstwo Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Zakopane Leon Wyczółkowski

Goralenvolk - gdzie leży prawda o ciemnej karcie w historii Podhala?

- Myśląc o II wojnie światowej, przede wszystkim myślę o ludziach. O ludziach uwikłanych w dramat wojny. O tych trudnych wyborach, bo przecież wiemy, że wojna jest złem, a zło rodzi zło. Dzisiaj może niektórym łatwo przychodzi osądzanie innych, ale kiedy popatrzymy na to, jak złożona była sytuacja w czasie II wojny, to przede wszystkim powinniśmy pochylić się nad człowiekiem - mówiła w audycji poświęconej akcji Goralenvolk prof. Stanisława Trebunia-Staszel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Podhale Aldona Łaniewska-Wołłk II wojna światowa Zakopane III Rzesza nazizm Dwójka Goralenvolk

Muzeum "Palace" - w dawnej siedzibie gestapo zwanej Katownią Podhala

Willa "Palace" to miejsce pamięci, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba gestapo zwana Katownią Podhala. Od minionego piątku muzeum jest dostępne dla zwiedzających. O ekspozycji oraz historii miejsca w "Trójce do trzeciej" opowiedział Michał Murzyn - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zakopane Willa Palace Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem Michał Murzyn Justyna Grabarz gestapo II wojna światowa

Otwarcie muzeum w dawnej "Katowni Podhala" - Willi Palace w Zakopanem

W piątek w Zakopanem zostanie otwarty budynek Muzeum Palace - miejsca pamięci, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba gestapo zwana Katownią Podhala. Placówka powstała dzięki wieloletnim staraniom Muzeum Tatrzańskiego, a koszt inwestycji to 21 mln zł. Ekspozycja stała zostanie zaprezentowana tam 27 marca.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Zakopane Podhale

Zakopane. Willa Palace, czyli "katownia Podhala", stanie się muzeum II wojny światowej

- Część osób była bohaterami, miała szlachetną postawę, którą dzisiaj stawiamy za wzór. Była część ludzi, która kolaborowała, współpracowała z wrogiem, ale też próbowała przeżyć w różny sposób. Ale chyba większość osób chciała przetrwać okres wojny - tak o postawach ludzi Podhala mówił Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wkrótce otwarcie nowego oddziału placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem wystawa Zakopane Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka muzeum Podhale historia Polski Michał Murzyn

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

ANALIZA Samorządy, które odniosły sukces. Ranking pisma "Wspólnota"

Warszawa, Zakopane, Sopot, Krynica Morska i Kobierzyce - to samorządy, które odniosły, w swoich kategoriach, największy sukces w kończącej się w tym roku kadencji. Pismo "Wspólnota", które opracowało ranking, w ocenie uwzględniło cztery czynniki: budżet, gospodarkę lokalną, infrastrukturę i sprawy społeczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa społeczeństwo samorząd ranking Zakopane Sopot Krynica Morska

Rośnie zainteresowanie węgierskich turystów zimowym wypoczynkiem w Polsce

Ciekawa oferta, umiarkowane ceny, nowoczesne obiekty i smaczna kuchnia - powodów, dla których zagraniczni turyści wybierają wypoczynek w Polsce jest naprawdę sporo. Tej zimy szczególnie przekonujące okazały się one dla turystów z Węgier, którzy nie tylko licznie zdecydowali się odwiedzić Zakopane i Kraków, ale też chętnie sięgali do portfeli, płacąc za nocleg więcej niż rodzimi turyści - wynika z analizy ekspertów platformy Nocowanie.pl.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Zakopane Węgry Czechy Kraków Trójmiasto