Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Nie Gutenberg, a chiński rzemieślnik Bi Sheng. Kto tak naprawdę wynalazł ruchomą czcionkę?

Johannes Gutenberg bywa błędnie uważany za wynalazcę ruchomej czcionki. Ponad 400 lat wcześniej, w roku 1041, na taki pomysł wpadł pewien chiński rzemieślnik, Bi Sheng. Czcionki dla pojedynczych znaków tworzył w wypalanej glinie, a następnie ciasno układał w żelaznej ramie, która tworzyła matrycę. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Johannes Gutenberg Bi Sheng Chiny NAUKA Katarzyna Kobylecka

Powrót po 65 latach. Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Kordegardzie

Wystawa nie jest dokładną rekonstrukcją ekspozycji z 1960 roku, ponieważ zachowała się z niej tylko jedna fotografia. Analizując to zdjęcie oraz małe zaproszenie, które zawiera spis prac, staramy się przywołać tamtą wystawę. Jest to próba rekonstrukcji, ale też próba interpretacji - wyjaśniła historyczka sztuki, przewodnicząca Rady Fundacji Magdaleny Abakanowicz, kuratorka ekspozycji Marta Kowalewska.
Zobacz więcej na temat: 

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Eugenii i Wacława Bundyków" [GODZ. 19.00]

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz

Czy nagrody za dokonania artystyczne mają sens w dzisiejszych czasach?

W audycji "Nowy wspaniały świat" rozmawialiśmy o prestiżu nagród artystycznych. Czy w epoce lajków takie nagrody mają jeszcze sens? Które plebiscyty wciąż wytyczają trendy, a które straciły swoją dawną świetność oraz jacy twórcy mają największą szansę na zdobycie takiej nagrody?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Korwin-Piotrowska nagroda Nobla Nagroda Literacka Gdynia Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni konkurs chopinowski Zobacz także

3 lata od wybuchu wojny. Szczepan Twardoch o powieści "Null" i pomocy Ukraińcom

W "Klubie książki" rozmawialiśmy ze Szczepanem Twardochem o jego powieści "Null", dziejącej się wśród ukraińskich wojskowych walczących z rosyjskim najeźdźcą. Głównym bohaterem jest Polak, pilot dronów, który dołączył do ukraińskiego wojska. To opowieść o gniewie, strachu, brudzie, odwadze, okrucieństwie, wojennej miłości i o tym, że życie po wojnie jest prawie niemożliwe. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Magda Mikołajczuk Szczepan Twardoch Agata Kasprolewicz literatura Zobacz także

Między wielką sztuką, a komercją. Odwieczny problem Zakopanego

Zakopane to zimowa stolica Polski, ale również jedno z najbardziej kontrowersyjnych miast. Wątpliwości i dyskusje budziło już w dwudziestoleciu międzywojennym. Miało swoich przeciwników, miało i entuzjastów. Tu, jak w soczewce skupiała i skupia się odwieczna walka pomiędzy wielką sztuką, a kiczem i komercją.  
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Zakopane Zobacz także turystyka Stanisław Ignacy Witkiewicz Kornel Makuszyński KULTURA Tatry Podhale górale