Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Ograniczony dostęp do używek. Reportaż "Z małpką w kieszeni" [POSŁUCHAJ]

Od lipca w Krakowie będzie obowiązywał nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach. Podobne ograniczenia można spotkać także w innym miejscach Polski. To jeden z pomysłów, jak zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z łatwo dostępnym alkoholem. O zagrożeniach z tym związanych opowiada w reportażu m.in. Mirek, warszawski kibic piłkarski, który od ponad siedmiu lat jest niepijącym alkoholikiem. Jak sam przyznaje, nie wie, kiedy alkohol zawładną jego życiem.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki pr poleca reportaż alkoholizm alkohol Trójka

Jaka będzie nowa Europa i nowy europejski ład po zakończeniu wojny na Ukrainie?

Jak zmienia się mapa polityczna Europy i jak kształtują się nowe konstelacje, których powstanie wymusiła wojna na Ukrainie? Jak pod wpływem tego konfliktu przekształcać się będzie Unia Europejska i jak wkomponować Ukrainę w nowy ład europejski? Na te pytania odpowiadali w "Klubie Trójki" goście zaproszeni przez Piotra Semkę.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wojna na Ukrainie Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden Unia Europejska Europa Wojciech Konończuk Sławomir Dębski Jarosław Guzy

Tina Turner odmieniła muzykę. Trójka wspomina wielką gwiazdę

Tina Turner zmarła po długiej chorobie, w swoim domu w szwajcarskim Kusnacht, w wieku 83 lat. – W najdzikszych snach swojej młodości Tina Turner nie mogła się spodziewać, że będzie śpiewać duety z największymi artystami swoich czasów, wśród których był m.in. Barry White, i że jej udziałem będzie taka światowa kariera – mówił Leszek Adamczyk, wspominając artystkę.  
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU MUZYKA tina turner Trójka Leszek Adamczyk

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Tycjan muzeum Wawel Kraków Tomasz Miara Trójka

Koncert "To, co najpiękniejsze - Hemar Live" [ZOBACZ WIDEO]

Piosenki z tekstami Mariana Hemara w nowych aranżacjach, które specjalnie na tę okazję stworzyli: Paweł Steczek, Filip Siejka i Jacek Subociałło, można było usłyszeć podczas koncertu z cyklu "To, co najpiękniejsze - Hemar Live", który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Patronat honorowy nad koncertem objęła Rada Mediów Narodowych. Zapraszamy do obejrzenia wideo.
Zobacz więcej na temat:  Koncert to co najpiękniejsze Rada Mediów Narodowych Michał Hemar Polskie Radio Katarzyna Pakosińska Krzysztof Kwiatkowski Trójka

Prestiżowy "Międzynarodowy Booker" trafił do bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinowa

The International Booker Prize to przyznawana co roku nagroda dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Jest to zarazem jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Można powiedzieć, że jej przyznanie w 2018 Oldze Tokarczuk (za "Biegunów") w pewnym sensie otworzyło polskiej pisarce drogę do literackiej Nagrody Nobla. Czy tak będzie także w przypadku Georgi Gospodinowa?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura tłumaczenie język angielski Olga Tokarczuk Tomasz Miara Trójka

Orlen Wyścig Narodów 2023. Po pierwszym etapie Polak wiceliderem!

Dziś ok. godz. 11.00 ruszył tegoroczny kolarski Orlen Wyścig Narodów, przeznaczony dla zawodników do 23. roku życia. Pierwszy etap wystartował z węgierskiego Kaposváru, tego samego, który w ubiegłym roku gościł uczestników słynnego Giro d'Italia. I od razu wielkie emocje: już na 8 kilometrze trzech zawodników – Cole Kessler (USA), Nikolaj Mengel (Dania) oraz nasz reprezentant Michał Żelazowski – zainicjowało ucieczkę. I miedzy sobą rozegrali oni finisz, na którym pierwszy był Duńczyk, drugi – Polak, a trzeci – zawodnik z USA.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Niziński Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka Węgry

Letnie kino plenerowe: kusząca i coraz popularniejsza alternatywa dla multipleksów

Coraz dłuższe dni, coraz cieplejsze wieczory, a jeśli dodać do tego jeszcze dobre towarzystwo, to czy może być lepsza perspektywa na nadchodzące letnie miesiące? A jeśli można jeszcze obejrzeć dobry film na świeżym powietrzu… Nic dziwnego, że plenerowe kina cieszą się rosnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino plenerowe FILM festiwal filmowy Zakopane Sopot Warszawa Michał Fedusio Tomasz Miara Trójka

Mikołaj Kopernik kiedyś i dziś. Naukowy dorobek naukowca na przestrzeni wieków

Sformułowanie przez Mikołaja Kopernika teorii heliocentrycznej opisującej ruch planet wokół Słońca całkowicie zmieniło nasze wyobrażenie o miejscu Ziemi we Wszechświecie. Stało się również podstawą do wielu kolejnych badań naukowych. Dziś, wiele wieków później, Kopernik ma nowe zadanie. Mowa o robocie z twarzą wybitnego odkrywcy, który promuje naukę i osiągnięcia w tej dziedzinie. Z każdym z nich będziemy mogli się zapoznać podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Mikołaj Kopernik Piotr Firan odkrywcy

Bitwa na planszy. O historii szachów przy okazji turnieju w Warszawie

Szachy uznawane są za królewską grę strategiczną, choć nie do końca znane są początki jej stworzenia. Jej korzeni możemy szukać w Indiach i Persji. Na przestrzeni lat i wieków reguły gry się zmieniały, ale niezmienny pozostał jej prestiż. Najlepszych szachistów na świecie można obecnie podziwiać w Warszawie, gdzie trwa turniej Superbet Rapid&Blitz Poland 2023.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Kuba Witkowski szachy

Marian Hemar - wszechstronny mistrz słowa

"Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta" czy "Upić się warto" – to tylko kilka z tysięcy piosenek, jakie pozostawił po sobie Marian Hemar, poeta, satyryk, dramaturg i tłumacz. Już dziś o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie będzie miał miejsce kolejny koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze – HEMAR LIVE". Transmisja wydarzenia na stronach Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Instytut Polonika uczy młodzież historii Polski dzięki kultowej grze Minecraft

Minecraft to jedna z najsłynniejszych gier komputerowych, od blisko 15 lat przyciągająca graczy z całego świata. Jej konstrukcja pozwala na wykorzystanie także m.in. w celach edukacyjnych. I tak właśnie robi Instytut Polonika, proponując graczom zgłębianie historii w środowisku gry i atrakcyjnie opowiadając o architekturze sprzed wieków i jej polskich twórcach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA NAUKA gry komputerowe historia Polski Tomasz Miara