Polskie Radio
Section05

zbrodnia katyńska

NASZ WYWIAD Aleksander Gurjanow (Memoriał): część dokumentów w sprawie Katynia jest wciąż utajnionych

- W trakcie naszych starć o informacje o Katyniu z prokuraturą i sądami w Rosji, wyszło na jaw, że w archiwum centralnym rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa są pewne dokumenty w sprawie zbrodni katyńskiej, z których nie zdjęto klauzuli tajności. To tylko jeden z takich przykładów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Gurjanow, koordynator Programu Polskiego w Stowarzyszeniu Memoriał w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Katyń HISTORIA ZSRR Memoriał Związek Sowiecki Józef Stalin

"Kreml przez dekady nie przyznawał się do Katynia". "The Times" o usunięciu w Twerze tablic o ofiarach zbrodni

Według historyków funkcjonariusze NKWD przez dwa miesiące codziennie rozstrzeliwali więźniów, robiąc sobie przerwę tylko na Święto Pracy, a jak się uważa, oficer NKWD Wasyl Błochin osobiście zastrzelił około 7 tys. więźniów, co oznaczałoby, że dokonał największej liczby egzekucji w historii - pisze "The Times". Brytyjski dziennik "The Times" odnotowuje w poniedziałkowym wydaniu usunięcie w Twerze przez rosyjskich nacjonalistów tablic upamiętniających 6 tys. polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katyń Rosja ŚWIAT Europa II wojna światowa Memoriał

Niemiecki raport dot. zbrodni katyńskiej. IPN po raz pierwszy opublikował pełną dokumentację

Pełny raport NSDAP z 1943 roku - zawierający szczegółową dokumentację powstałą po ekshumacjach ofiar NKWD w Lesie Katyńskim - ukazał się po raz pierwszy w Polsce. IPN ocenia, że materiał ten słusznie traktuje się z nieufnością, jednak dotyczy on szerokich badań na miejscu zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA fakty opinie ciekawostki IPN Instytut Pamięci Narodowej III Rzesza II wojna światowa zbrodnie sowieckie historia Polski Katyń

Rosja zaciera w Twerze ślady demontażu katyńskiej tablicy

W Twerze zatarto ślady po tablicach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Jak dowiedziało się Polskie Radio - białą farbą zamalowano plamy, które pozostały po tym, gdy ze ściany twerskiego Uniwersytetu Medycznego usunięto dwie pamiątkowe tablice. W ocenie rosyjskich historyków badających stalinowskie zbrodnie, to inspirowana działaniami władz próba zafałszowywania historii II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katyń Rosja ŚWIAT Europa II wojna światowa Memoriał

Stanisław Żaryn: Rosja wykorzystuje historię, by usprawiedliwiać swój dzisiejszy imperializm

- Przekaz przygotowany przez Kreml przy okazji świętowania rocznicy zakończenia II wojny światowej powtarza znane z wcześniejszych działań tezy Moskwy, wymierzone m.in. w Polskę i manipulujące prawdą o II wojnie światowej. Rosyjska polityka historyczna jest poddana dyktatowi strategicznych interesów Kremla i stanowi jeden z elementów wrogiej aktywności Rosji wobec Zachodu – powiedział dyrektor departamentu bezpieczeństwa narodowego kancelarii premiera Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NKWD Rosja komunizm

Wiceprezes IPN o incydencie w Twerze: Rosja chce narzucić światu swoją narrację o wojnie

W rosyjskim Twerze usunięto tablice upamiętniające pomordowanych polskich policjantów. - Działania, które mają na celu wybielenie Rosji sowieckiej i jej spuścizny, nabierają na sile - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski Katyń Rosja ŚWIAT Europa II wojna światowa

TYLKO U NAS Rosyjski działacz opozycyjny: nasze władze starają się zniszczyć pamięć o Katyniu

- W przestrzeni publicznej zamieszcza się drugą fałszywą wersję zdarzeń, o tym, że (zbrodnia katyńska - red.) nie jest zbrodnią reżimu stalinowskiego, a wszystkiemu winne są faszystowskie Niemcy. To bardzo smutne i groźne - mówi o zakłamywaniu historii przez władze rosyjski działacz prodemokratycznej grupy Komanda V Artem Vazhenkov. Z aktywistą rozmawialiśmy między innymi o zdjęciu tablic upamiętniających zbrodnię katyńską w Twerze oraz o stosunkach polsko-rosyjskich. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja II wojna światowa

Znamy laureatów konkursu „Polskie serce pękło – Katyń 1940”

Opowiadanie „Katyńczyk” Kacpra Burzyńskiego z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach oraz pocztówka z białymi puzzlami na twarzach ofiar Zbrodni Katyńskiej Zuzanny Pijewskiej z I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowej - to pierwsze miejsca w kategoriach literackiej i plastycznej ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży zorganizowanego przez Kancelarię Sejmu RP. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. Zachęcamy do obejrzenia relacji z ogłoszenia wyników.
Zobacz więcej na temat:  Katyń ludobójstwo młodzież tożsamość historia Polski Wojsko Polskie NKWD Elżbieta Witek Andrzej Duda ZSRR POLSKA