Polskie Radio
Section05

zbrodnie wojenne

Powstanie Warszawskie. 8 września 1944. "Ogień był piekielny, ulice zasłane trupami"

Trzydziesty dziewiąty dzień powstania, piątek. Oddziały niemieckie usiłują się wedrzeć do Śródmieścia. Walki toczą się głównie od strony Nowego Światu i Królewskiej, o domy przy ulicach Świętokrzyskiej, Czackiego, Traugutta, Chmielnej i Wareckiej. Powstańcy wycofują się z budynków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy Armia Krajowa

Rosjanie zabijają jeńców. CNN ujawnia nagrania z frontu

Telewizja CNN opublikowała dwa przerażające nagrania z frontu w Ukrainie. Widać na nich, jak rosyjscy żołnierze zabijają poddających się ukraińskich wojskowych. Władze w Kijowie twierdzą, że podobnych filmów jest więcej. – Egzekucje przeprowadzane są z łatwością i według wzorca – twierdzą anonimowi pracownicy ONZ, którzy badają sprawę.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja wojna 2024 USA armia wojsko

Powstanie Warszawskie. 5 września 1944. Niemcy kontynuują huraganowy ogień artyleryjski na miasto

Trzydziesty szósty dzień powstania, wtorek. Pod naporem ataku niemieckiego powstańcy opuszczają budynek elektrowni na Powiślu. Udaje się utrzymać ruiny budynku Komendy Policji i kościoła Świętego Krzyża przy Nowym Świecie. Sztab Komendy Okręgu Warszawa AK przenosi się do kina Palladium przy ul. Złotej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy historia Polski

Powstanie Warszawskie. "Cała ulica płonęła, to było kłębowisko płomieni"

4 września 1944 roku. Trzydziesty piąty dzień powstania, poniedziałek. W zbombardowanym budynku PKO ciężkie rany odnoszą szef Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej gen. Tadeusz Pełczyński ps. Grzegorz oraz jego zastępca Kazimierz Pluta-Czachowski ps. Kuczaba. Zbombardowana elektrownia na Powiślu staje się gruzowiskiem.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy nazizm II wojna światowa Armia Krajowa

Powstanie Warszawskie. Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy Armia Krajowa Stanisław Mikołajczyk Józef Stalin Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill II wojna światowa III Rzesza nazizm HISTORIA historia Polski

Ograbieni z przyszłości. Jak wyglądałaby Polska, gdyby nie II wojna światowa?

II wojna światowa musiała wybuchnąć. Dążyły do tego oba zbrodnicze totalitaryzmy – niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. W wyniku konfliktu wśród licznych strat, które ponieśli Polacy, wliczyć trzeba jeszcze jedną – ograbienie z przyszłości, na którą pracowała II RP, a która nigdy się nie wydarzyła.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa II RP II Rzeczpospolita III Rzesza Niemcy nazizm Gdynia totalitaryzm Bez Przedawnienia HISTORIA

"Bił, aż wypłynął mózg". Zbrodnie Wehrmachtu we wrześniu '39

Ostrzelani w środku nocy na otwartym polu, spaleni żywcem w szkole, wysiekani karabinami maszynowymi na brzegu Wisły. Taka śmierć spotkała tysiące polskich jeńców pojmanych przez Wehrmacht w 1939 r. Odurzeni nazistowską propagandą, z zemsty lub ze strachu, niemieccy żołnierze dopuścili się przerażających zbrodni między innymi w Ciepielowie, Zambrowie, Szczucinie i Śladowie. Sprawcy tych mordów nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny.
Zobacz więcej na temat:  kampania wrześniowa II wojna światowa Wojsko Polskie