Polskie Radio
Section05

zielona energia

To będzie rewolucja, energia z wulkanu. Ruszają odwierty

Islandia ma nadzieję stać się pionierem nowej technologii i dać światu magmową geotermię - źródło zielonej energii bardziej efektywne niż słońce i wiatr, i to jeszcze przed 2030 rokiem. I choć przed inżynierami mnóstwo wyzwań związanych z wierceniem na głębokości 2 kilometrów w temperaturze rzędu tysiąca stopni, to potencjalne korzyści mogą być rewolucyjne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energetyka energia ekologia infografika Europa Islandia

Jak świat online wpływa na zanieczyszczenie środowiska?

To, co robimy w internecie, wpływa na nasze środowisko. Mimo że wymiana danych jest niematerialna, ma ona namacalne i widoczne skutki dla natury. W Czwórce Marta Zinkiewicz rozmawiała z Pawłem Moszyński o tym, jak minimalizować konsekwencje cyfrowej rzeczywistości dla naszej planety.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz technologia technologie energia higiena cyfrowa ekologia Ekologia cyfrowa Paweł Moszyński nowe technologie internet

Foliarze, cyniczni politycy czy agenci wpływu? Kim naprawdę są denialiści?

Poddają w wątpliwość przemiany społeczne, medycynę, naukę – a szczególnie ekologię. Osoby, które można opisać w ten sposób, reprezentują postawę znaną jako denializm, czyli zaprzeczenie faktom i poszukiwanie spisków w naukowo potwierdzonych kwestiach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Benedyczak denializm społeczeństwo teorie spiskowe klimat katastrofa ekologiczna zmiany klimatyczne powódź huragany deszcz susza klęska żywiołowa ekologia

Prąd z nieba. Europejska Agencja Kosmiczna chce budować orbitalne elektrownie słoneczne

W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć przedsiębiorstwa, dostawcy energii i decydenci. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  esa european space agency kosmos energia energia elektryczna prąd odnawialne źródła energii Michał Strzałkowski Robert Grzędowski NAUKA technologie

Eksperci: mądre wykorzystanie środków z KPO to kluczowe zadanie

Środki na realizację KPO, które zostały odblokowane muszą być szybko wydatkowane. Drugi problem, przed którym stoimy to rolnictwo. Nie może być ono nieopłacalne bo jest to istotna gałąź gospodarki i kwestia strategiczna związana z samowystarczalnością - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z PKO BP i dr Sławomir Dudek z Instytutu Finansów Publicznych.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy rolnictwo Komisja Europejska fundusze unijne Fit for 55

Eksperci: problemy polskich rolników były do przewidzenia od początku wojny na Wschodzie

Strona ukraińska nie musi spełniać wyśrubowanych europejskich norm, a my nie dostosowaliśmy naszej logistyki do transportu takich ilości towarów rolnych przez co często nie trafiały do Afryki. Dziś pewnym rozwiązaniem byłyby cła, choć  żądania rolników idą dalej, aż po zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Złą sytuację pogłębia obawa przed wdrożeniem unijnego Zielonego Ładu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Krzysztof Bocian, analityk Wise Europa i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adam Smitha.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Fit for 55 protest produkcja przemysłowa

Eksperci: inflacja jeszcze będzie rosła i obniżki stóp procentowych w lutym byłyby błędem

Inflacja w drugim półroczu wzrośnie nawet do 7 procent i musimy cały czas przypominać, że to trzy razy więcej niż dopuszcza cel inflacyjny NBP. Wzrostowi inflacji sprzyjać będzie nie tylko likwidacja tarcz osłonowych, ale także boom konsumpcyjny związany z dopływem, do gospodarstw domowych dodatkowych pieniędzy poprzez podwyżki wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów publicznych i Marek Zuber z Akademii WSB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe elektrownie wiatrowe inwestycje oszczędzanie