Polskie Radio
Section05

Ziemia

Cyrkulująca woda pod lodami Antarktydy. Wraz z głębokością rośnie jej zasolenie

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu. Zdaniem wielu specjalistów poznanie systemu ciekłej wody w lodowcach to klucz do zrozumienia ich zachowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arktyka Antarktyda klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie woda NAUKA dwutlenek węgla

Wynalazek licealistów pomoże w obserwacji pogody i postępów walki ze smogiem

Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński oraz Piotr Wyżliński to czterej nastolatkowie z Krakowa, którzy, jako zespół OSATeam, zaprojektowali i wybudowali prototyp minisatelity. Rozwiązanie młodych Polaków w znacznym stopniu redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi. Ich przedsięwzięcie zostało nagrodzone przez Europejską Agencję Kosmiczną CanSat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda technologie wynalazcy inwestycje społeczeństwo NAUKA kosmos liceum konkurs satelita

Ludzie i świat za 20 lat. Wystawa CNK "Przyszłość jest dziś"

Czy możemy zaufać autonomicznemu samochodowi? Czy maszyna jest zdolna do stworzenia dzieła sztuki? Jaki postęp medycyna może zrobić w ciągu najbliższych 20 lat? W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie można oglądać wystawę "Przyszłość jest dziś". Pomaga ona poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata i odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące przyszłości. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka internet online Marta Piasecka nowe technologie Centrum Nauki Kopernik Warszawa wystawa mózg sztuczna inteligencja NAUKA biologia medycyna samochody

Posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży. Wśród pomysłów budowa Muzeum Naturalnego

- Jednym z bardzo ciekawych pomysłów, które zaproponowaliśmy jest budowa Muzeum Naturalnego. Chcielibyśmy jeszcze bardziej szczegółowo porozmawiać na ten temat - powiedział Łukasz Rzepecki, przewodniczący prezydenckiej Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja klimat Paweł Sałek ekologia Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Edukacji i Nauki

Science fiction, które staje się rzeczywistością

Żyjemy na Ziemi, ale już 100 kilometrów ponad naszymi głowami zaczyna się domena kosmiczna. Domena ta – w pewnym sensie podobna do domeny morskiej, lądowej, powietrznej, cybernetycznej – cechuje się jednak innymi właściwościami ruchu, innymi właściwościami fizycznymi. I tam ludzie już działają, zarabiają pieniądze oraz... prowadzą wojny. Jak ta kosmiczna domena wpływa na układ sił w świecie?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos satelita księżyc polityka Trójka Witold Lazar

Prof. Piotr Tryjanowski o raporcie na temat zmian klimatu

W 2007 roku połowę Pokojowej Nagrody Nobla otrzymał Al Gore, a drugą Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu - IPCC - za sporządzenie raportu, w którym przedstawione zostały m.in. konsekwencje i wpływ zmian klimatu na układy biologiczne, a także ich reakcje na to, co z klimatem się dzieje. Jednym z członków zespołu przygotowującego ten raport był prof. Piotr Tryjanowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski klimat

Pomiary laserowe udoskonalone dzięki naukowcom z Wrocławia

Nowy sposób laserowego mierzenia odległości, dzięki któremu dokładniejsze będą obserwacje topniejących lodowców oraz zmian poziomu wód oceanicznych, proponują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na czym ta metoda polega i czemu służą pomiary laserowe? W "Trójce do Trzeciej" wyjaśnił to prof. Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej NAUKA technologie Wrocław księżyc satelita kosmos