Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Biografia ukryta". Barwny choć trudny życiorys Konrada Swinarskiego

W tym roku minie pięćdziesiąta rocznica śmierci Konrada Swinarskiego, jednego z najwybitniejszych ludzi teatru w Europie XX. wieku. Zadebiutował 14 maja 1955 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przedstawieniem "Żeglarz". - Kiedy dziś mówimy o reżyserze teatralnym, to mamy nikłe wyobrażenie zasięgu i oddziaływania kogoś takiego jak Swinarski - uważa prof. Beata Guczalska. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki Konrad Swinarski biografia KULTURA historia Polski

"Książki znaczące. Bilans idei 2024". Debata ponad podziałami

- Życie polityczne wpycha nas w ramy spolaryzowanego myślenia, które szkodzi dyskusji. Widząc więc, kto przyjął zaproszenie, cieszymy się, że przynajmniej ta pierwsza debata będzie w bardzo szerokim spektrum ideowym. Redakcje, środowiska intelektualne, które będą reprezentowane, są od lewej do prawej strony - mówił w Dwójce przed debatą online pt. "Książki znaczące. Bilans idei 2024" Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
Zobacz więcej na temat:  Edwin Bendyk debata książki KULTURA Marcin Król Dwójka Fundacja im. Stefana Batorego Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Tędy i owędy". Wędrówki z Melchiorem Wańkowiczem

Za nami rok Melchiora Wańkowicza - niepokornego, odważnego, wnikliwego dziennikarza, pisarza i reportażysty. To właśnie jemu poświęcona była wystawa "Tędy i owędy. Z Melchiorem Wańkowiczem po Wielkopolsce i Kresach". - Przypomnieliśmy ścieżki, którymi wędrował i o których pisał Wańkowicz - mówił Krzysztof Klupp z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Butlewski Dwójka reportaż Melchior Wańkowicz pisarz KULTURA Rok Melchiora Wańkowicza wystawa Wielkopolska Poznań

On Air Music Awards - promowanie muzyki ponad podziałami

Największe przeboje, najpopularniejsi polscy wykonawcy i wielkie telewizyjne widowisko. Tak w skrócie można opisać rozdanie On Air Music Awards - pierwszych w Polsce nagród przyznawanych tym artystom, których piosenki w ubiegłym roku były najczęściej grane w stacjach radiowych. W plebiscyt zaangażowały się największe stacje radiowe, w tym Polskie Radio, które promuje muzykę ponad podziałami!
Zobacz więcej na temat:  Trójka On Air Music Awards muzyka rozrywkowa MUZYKA

"Death Is Not The End". Tomasz Beksiński w listach do i od Anety Awtoniuk

Tomasz Beksiński i Aneta Awtoniuk. Przyjaciele. Swoi ulubieni ludzie. Fani muzyki i słów. Przez cały czas swojej przyjaźni rozmawiali o świecie i książkach, oglądali filmy i toczyli spory o wartości. Słuchali muzyki. Pisali listy. Od 25 lat, co jakiś czas, kolejna niezaklejona koperta ląduje w szufladzie biurka Anety. Wszak "death is not the end".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Aneta Awtoniuk Tomasz Beksiński MUZYKA

Święty czas i święte miejsca w późnym antyku. Jak zmieniała się koncepcja pielgrzymki?

Trzech Króli to święto ustanowione na pamiątkę wydarzenia opisanego w Ewangelii św. Mateusza. Czytamy tam, że trzej mędrcy ze Wschodu udali się do Betlejem, by oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Te odwiedziny władców z dalekich krajów to właściwie pierwsza pielgrzymka do chrześcijańskiego miejsca świętego. 
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli starożytność Katarzyna Kobylecka Kościół katolicki chrześcijaństwo islam buddyzm

Danuta Błażejczyk uhonorowana Złotą Glorią Artis. "Jestem szczęśliwa i dumna".

Danuta Błażejczyk to jazzująca dama polskiej piosenki, koncertująca z Marylą Rodowicz i Budką Suflera. Pomaga muzycznej młodzieży i propaguje twórczość Danuty Rinn, a w listopadzie ubiegłego roku została uhonorowana Złotą Glorią Artis. - Ważne, że ludzie dostrzegają działania, których my nie robimy dla wyróżnień - zaznacza artystka. 
Zobacz więcej na temat:  Danuta Błażejczyk Zbigniew Krajewski MUZYKA

Jubileusz Czerwonych Gitar. Dlaczego zespół nie zrobił międzynarodowej kariery?

"Czerwone Gitary" to jedna z najważniejszych grup w historii polskiej muzyki. Zespół powstał 3 stycznia 1965, a z okazji jubileuszu gościem Marii Szabłowskiej i Marcina Kusego był Jerzy Skrzypczyk, perkusista, współzałożyciel i od wielu lat lider tego legendarnego nadal koncertującego zespołu. - Nasza olbrzymia popularność w Polsce, w sposób znakomity rekompensuje braki zagranicznych sukcesów - zaznacza artysta. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Marcin Kusy Jerzy Skrzypczyk Czerwone Gitary MUZYKA

Złote Globy 2025. Które filmy i seriale zostały docenione?

Tegoroczne Złote Globy przyznane! Wśród filmów najwięcej statuetek zdobyła "Emilia Pérez" (4), zaś wśród seriali tryumfował "Szōgun" (4). - Tego typu nagrody mają przede wszystkim sens promocyjny. Publiczność wybiera filmy, które zostały nagrodzone czy o których jest głośno poprzez same nominacje - uważa Martyna Podolska. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Martyna Podolska Złote Globy KULTURA filmy kino

"Dziewczyna z igłą". Michał Dymek: czułem, że ten film powinien być nakręcony w czerni i bieli

Filmy z jego zdjęciami, takie jak "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna i "Prawdziwy ból" Jessego Eisenberga są doceniane w świecie kina. Obydwa były nominowane do Złotych Globów. Teraz autor ma szansę powalczyć także o Oscara. Gościem audycji był operator filmowy Michał Dymek, który opowiedział o pracy przy filmowych obrazach oraz o sobie samym.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Michał Dymek FILM film polski Magnus van Horn

Tropienie śladów zwierząt jak kryminalne śledztwo

Szkolne wycieczki do lasu były ciekawą odmianą dla zajęć w salach lekcyjnych. Jeśli nie pamiętamy z nich zbyt wiele to możemy to nadrobić w Akademii tropienia dla dorosłych. Tam dowiemy się, dlaczego mocz zwierzęcia może wybarwić się na niebiesko, po kości piszczelowej rozpoznamy konkretny gatunek, po śladach pozostawionych w lesie dowiemy się czy zwierzę było samcem czy samicą, a nawet, jak zginęło. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe STYL ŻYCIA przyroda zwierzęta zwierzęta leśne