Polskie Radio
Section05

zwierzęta

Co wiemy o żbikach? Opowieści Neli, małej reporterki

Szacuje się, że na terenie naszego kraju przebywa obecnie około 200 osobników gatunku żbika europejskiego, chociaż niektórzy naukowcy twierdzą, że prawdziwe żbiki w Polsce praktycznie wyginęły, a to co udaje się zaobserwować są to hybrydy kotów domowych i dzikiego kota leśnego. Te osobniki, które zaobserwowano w Polsce i określono jako żbiki, zamieszkują tereny południowowschodniej części Karpat - Pogórza Przemyskiego oraz Bieszczad.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Nela Mała Reporterka żbik przyroda

Studenci weterynarii wśród stypendystów europejskiej federacji

Studenci weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaleźli się w gronie stypendystów Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii oraz firmy MSD Animal Health. - Naszym planem jest wykorzystanie tych środków, na specjalistyczne kursy ESAVS - mówią w Czwórce stypendystki Alicja Sienkiewicz i Natalia Stańczuk z SGGW.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka lekarz studenci Weronika Puszkar

Warszawski Ogród Zoologiczny - jak wygląda jego codzienność?

Dominik Hajduk jest studentem SGGW, który od kilku lat w ramach wolontariatu pracuje w stołecznym zoo. - Obecnie moja praca polega na pomocy różnym działom, np. marketingu czy edukacji - opowiada w Czwórce. - Wspieram eventy edukacyjne i oprowadzam po naszym zoo - dodaje. Nam zdradza, jak Warszawski Ogród Zoologiczny wygląda od kuchni.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ZOO Warszawa parki narodowe przyroda natura Martyna Matwiejuk

Czy jemy za dużo mięsa? Ile kosztuje ludzi i Ziemię przemysłowa hodowla zwierząt?

Film dokumentalny "Katastrofa na talerzu" to opowieść o naszych talerzach, które łączą w sobie katastrofę klimatyczną, zdrowotną, etyczną, społeczną. Twórcy filmu zabierają nas w podróż, w której bohaterowie i bohaterki na kolejnych przystankach odkrywają tajemnice żywności w XXI wieku i kreślą obraz koniecznych zmian.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hodowla zwierząt krowy świnie przyroda ekologia ekosystem Ziemia Tomasz Miara Trójka

Badania nad hibernacją i wpływem zimna. Grant od Narodowego Centrum Nauki

Hibernacja ludzi może być kojarzona z literaturą fantastyczno-naukową, jednak opiera się na solidnych podstawach naukowych. Dr hab. Wojciech Pokrzywa, kierownik Laboratorium Metabolizmu Białek z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prowadzi badania, które wskazują na możliwość adaptacji ludzkiego organizmu do niskich temperatur.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki hibernacja ludzie

Dokarmianie dzikich zwierząt zimą: przede wszystkim pomagać, nie szkodzić

Jak dokarmiać zwierzęta zimą? Leśnicy podpowiadają, że przede wszystkim należy to robić z rozsądkiem. Nie każdy powinien pozostawiać żywność dla dzikiej zwierzyny; niektóre pokarmy mogą zaszkodzić np. ptakom. Kiedy więc decydujemy się na dokarmianie, warto pamiętać o kilku zasadach. A w doborze odpowiedniego pokarmu mogą pomóc kaczkomaty, które pojawiły się w niektórych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Małgorzata Tymicka dokarmianie ptaków zima

Klimat. Czy wilk, ryś, sarna i jeleń mają wpływ na jego zmiany?

Z jednej strony drapieżniki - wilk i ryś, a z drugiej strony ich ofiary - sarna i jeleń. Jaki wpływ na zmiany klimatu mają te zwierzęta? Naukowcy badają w Puszczy Białowieskiej oddziaływanie drapieżników i ich ofiar na obieg węgla w przyrodzie. Co udało się ustalić do tej pory?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Krzysztof Schmidt zwierzęta leśne wilk Białowieża Puszcza Białowieska jeleń sarna ryś

Zimowe Ptakoliczenie - akcja edukacyjna dla wszystkich miłośników ptaków

Rozpoczęło się Zimowe Ptakoliczenie organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W ramach akcji, która potrwa do niedzieli (28.01), wolontariusze w całym kraju liczą ptaki, które spędzają zimę w bliskim sąsiedztwie człowieka. W inicjatywę może włączyć się każdy - samodzielnie lub z przewodnikiem, w zależności od doświadczenia w rozpoznawaniu gatunków.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska ptaki ornitologia natura