Polskie Radio
Section05

Żydzi

Jonathan Littell "Kłopotliwe miejsce". Między Babim Jarem a Buczą

"Kłopotliwe miejsce" to połączenie prozy Jonathana Littella i fotografii Antoine'a d'Agata – książka powstawała najpierw z potrzeby zgłębiania tematu masakry Żydów w podkijowskim Babim Jarze w 1941 roku. Tematu, który jest obecny w prozie Littella od wczesnych lat dwutysięcznych: czasów jego najsłynniejszej, nagrodzonej nagrodą Goncourtów powieści "Łaskawe".
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Zienko Dwójka literatura Jacek Giszczak pogrom KULTURA dokument Zobacz także KSIĄŻKA

Maria Kotarba. "Mateczka", która ryzykowała własnym życiem, aby pomóc innym

30 grudnia 1956 roku zmarła Maria Kotarba. W czasie pobytu w niemieckim nazistowskim obozie śmierci Auschwitz ta odważna kobieta pomagała Żydówkom Lenie Mańkowskiej i Gucie Bankier. Za swoje poświęcenie w 2005 roku została uhonorowana tytułem "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia Europy II wojna światowa III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust śmierć

Symcha Ratajzer-Rotem. Bohater powstania w getcie warszawskim

Wśród ocalonych przez niego osób był ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman. 22 grudnia 2018 roku zmarł Symcha Ratajzer-Rotem, pseud. Kazik - łącznik Żydowskiej Organizacji Bojowej. To on w maju 1943 roku ewakuował z płonącego getta kilkunastu bojowników ŻOB.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia Europy powstanie w getcie II wojna światowa III Rzesza Holokaust śmierć nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy

Prof. Wodziński z Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. "Towarzyszyły mi duma i onieśmielenie"

Prof. Marcin Wodziński jest jednym z najwybitniejszych badaczy chasydyzmu w Polsce i za te badania otrzymał w tym roku najbardziej prestiżowe naukowe wyróżnienie - Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. - Znajduję się wśród wielkich postaci polskiej humanistyki. Czuję się jak karzeł na ramionach gigantów - podkreśla w rozmowie z Katarzyną Kobylecką. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Katarzyna Kobylecka

Polak, który wygrał wojnę z polio. Hilary Koprowski i jego szczepionka

– Pierwsze porcje wypiliśmy we dwóch: ja i technik. Chcieliśmy sprawdzić, czy szczepionka przeciw polio jest bezpieczna. Do dziś pamiętam, że miała smak tranu – mówił Hilary Koprowski w wywiadzie, którego udzielił Polskiemu Radiu w 2008 roku.
Zobacz więcej na temat:  wirus wirusy polio historia Polski HISTORIA naukowcy medycyna NAUKA szczepienia szczepionka choroby zakaźne choroby choroba lekarz USA dzieci dzieciństwo Warszawa