Polskie Radio
Section05

Żydzi

Mordechaj Anielewicz. Jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska. 8 maja 1943 roku Anielewicz, dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, przywódca powstania w getcie warszawskim, popełnił samobójstwo.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne

Władysław Szlengel. "Moje wiersze są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei"

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka historia warszawy

Duda grzmi w Auschwitz: nigdy więcej antysemityzmu

- Nigdy więcej nienawiści, nigdy więcej szowinizmu, nigdy więcej antysemityzmu – apelował prezydent Andrzej Duda w Auschwitz. Do przesłania dołączył się prezydent Izraela Isaac Herzog, który wskazał, że państwa całego świata mają zobowiązanie do walki z nienawiścią. Przywódcy spotkali się w Oświęcimiu przed Marszem Żywych, który upamiętnia ofiary Holokaustu. W cztery oczy rozmawiali o Ukrainie i Strefie Gazy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Izrael Holokaust Auschwitz

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Holokaust Niemcy nazizm II wojna światowa

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Jezus Chrystus religia jedzenie jajko chleb wypieki Kościół

Prof. Grzegorz Berendt: III Rzesza kamuflowała Zagładę Żydów

- Raport Stroopa wpisuje się w praktykowaną w III Rzeszy politykę kamuflowania zbrodniczych działań. Na zdjęciach, które są bardzo ważnym elementem raportu, nigdzie nie znajdziemy egzekucji dokonywanych przez Niemców. To było zgodne z rozkazem Himmlera z 1942 roku, który zakazywał dokumentowania mordowania Żydów - mówił w 2018 roku prof. Grzegorz Berendt, ówczesny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust powstanie w getcie Warszawa Niemcy III Rzesza

"33 zdjęcia z getta". Film, który pokazuje sensacyjne zdjęcia z getta warszawskiego

Płonące kamienice, zniszczone budynki, Żydzi prowadzeni na Umschlagplatz uwiecznieni zostali na jedynych kadrach powstania w getcie warszawskim, które nie zostały wykonane przez Niemców. O nich i ich autorze, polskim strażaku Zbigniewie Leszku Grzywaczewskim, opowiada film "33 zdjęcia z getta".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie getto warszawskie film dokumentalny muzeum żydów polskich POLIN