Książka kucharska "Smaki świata" Zuzy Lisowskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 14:47
- Gotowanie to moja pasja, którą zaszczepiły we mnie mama i babcia - mówi Zuza Lisowska, miłośniczka podróży i mistrzyni kuchni. W przeszłości brała udział w programie MasterChef, a teraz przedstawia swoją pierwszą książkę kucharską, która zabierze czytelników w kulinarną podróż dookoła świata.
Zuza Lisowska prezentuje swoją pierwszą książkę kucharską
Zuza Lisowska prezentuje swoją pierwszą książkę kucharskąFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski

Książka "Smaki świata"

Zamiłowanie do podróży i gotowania zaowocowało wydaniem książki kucharskiej "Smaki świata. 100 przepisów inspirowanych podróżami dookoła świata". Podczas "Poranka Czwórki" Zuza Lisowska opowiedziała o procesie tworzenia przepisów oraz przedstawiła, w jaki sposób pozyskiwała pomysły na kolejne dania.


Posłuchaj
31:04 czwórka poranek czwórki 05.11.24 8.14.mp3 Zuza Lisowska o swojej książce kucharskiej "Smaki świata" (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

- Podróże dookoła świata inspirują mnie do próbowania nowych smaków i tworzenia niekonwencjonalnych połączeń, których nie spotkamy w Polsce - mówi Lisowska. - Rzadko trzymam się przepisów, poza małymi wyjątkami, jak smażenie mięsa czy pieczenie ciast. Uważam, że najważniejsze jest to, aby gotować w taki sposób, żeby nam smakowało.

Nieznane smaki

Gościni Czwórki twierdzi, że gotowanie jest jak sztuka. Przy tworzeniu nowych kreacji kulinarnych nie zastanawia się długo nad połączeniami smaków. - Po prostu czuję, co może być dobrą kompozycją. Tak jak w każdej dziedzinie życia, czasem nie wychodzi. Próbuję coś zrobić i zdarza się, że nie jestem usatysfakcjonowana efektem finalnym - wyjaśnia autorka "Smaków świata".

Według Zuzy Lisowskiej nie ma rzeczy niedobrych, są tylko źle ugotowane. W rozmowie z Michałem Witakiem wyznała, że przez całe życie nienawidziła wątróbki, jednak kiedy spróbowała ją dobrze przygotowaną, to zaczęła jej smakować. - Nie na każdego to zadziała, jednak trzeba próbować i być odważnym - mówi Zuza Lisowska. - Próbowanie nowych potraw otwiera nasze kubki smakowe.

Zobacz także:

Inspiracje z całego świata

Jak mówi Zuza Lisowska, najdziwniejszą rzeczą, jaką jadła, był islandzki fermentowany rekin o nazwie hakarl. Potrawa ma bardzo intensywny zapach acetonu, a najczęściej spożywa się ją wraz z wysokoprocentowym napojem anyżowym. - Kupiliśmy puszkę tego dania nieświadomi przytłaczającego zapachu i otworzyliśmy go w samochodzie. Spróbowałam mały kawałek i obiecałam sobie, że nigdy więcej tego nie zjem - opowiada gościni audycji. - Pytałam się potem Islandczyków, czy naprawdę to jedzą. Oni się zaśmiali i powiedzieli, że to tylko dla turystów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Zuza Lisowska (@arbuzazuza)

Książka "Smaki świata" eksploruje również znane smaki, jednak w bardziej tradycyjnym wydaniu. - Szwedzkie klopsiki to domowe danie. W Sztokholmie próbowałam je w dobrej, rodzinnej restauracji i smakowały zupełnie inaczej niż w popularnym sklepie z meblami - stwierdza autorka. - W środku klopsików jest dużo białego pieprzu i gałki muszkatołowej. Dla mnie jest to idealne danie na niedzielny obiad.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak 

Gościni: Zuza Lisowska

Data emisji: 05.10.2024

Godzina: 8.14

kajz/wmkor

Czytaj także

Smaki Jerozolimy. Kulinarne inspiracje z centrum religijnego świata

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 21:35
Jerozolima fascynowała Bartka Kieżuna od lat. Postanowił pojechać tam, by się ponudzić, a dzięki temu trafić w miejsca niezwykłe, mniej znane, pociągające i smaczne. Przez miesiąc poznawał smaki centrum religijnego świata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska mozaika kulinarna. Fenomen kuchni chłopskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 14:30
- Historia tradycyjnej kuchni polskiej jest bardzo apetyczna, ale coraz mniej o niej wiemy. Żeby spróbować ciekawych dań, wcale nie musimy wyjeżdżać bardzo daleko, bo kuchnia Polski jest bardzo zróżnicowana - przekonuje dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury kulinarnej i autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". 
rozwiń zwiń