To wtedy w Polsce powstawały pierwsze firmy zakładane przez maturzystów i studentów i odbywały się spotkania na giełdach komputerowych. Kolejna dekada przyniosła ogromny rozkwit. - Standardowa sprzedaż gier wynosiła od kilkudziesięciu do 100 tys. sztuk, dziś to wynik osiągalny przez kilka tytułów w ciągu roku, takich jak "FIFA" - mówi Marek Czerniak z Fundacji Indie Games Polska.
Historię polskich gier od 16 stycznia będzie można śledzić na wystawie w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie. - Nie jest to wystawa sprzętu ani staroci, chociaż będą gabloty z czasopismami typu "Bajtek" i "Tajemnice Atari" czy duża kolekcja starych pudełek z polskimi grami z przełomu lat 80. i 90. Większość wystawy to jednak opowieść o twórcach - wyjaśnia Marek Czerniak.
Goście audycji rozmawiają też o grze "Wiedźmin", która przoduje we wszystkich światowych rankingach, a w Polsce wciąż niewiele się o niej mówi. Zapowiadają także, że wystawa "Digital Dreamers" z Warszawy ruszy w świat i zdradzają, gdzie będzie można ją obejrzeć.
***
Tytuł audycji: "Audycja dla Geeków"
Prowadzi: Kamil Jasieński
Goście: Marek Czerniak (Fundacja Indie Games Polska) i Tadeusz Zieliński (ekspert branży gier)
Data emisji: 13.01.2015
Godzina emisji: 12.00
mg/kul