Polskie Radio
Section05

KULTURA

Wokół tysiąclecia pierwszej koronacji. "Terra Kultura" nadaje z Gniezna

Przed nami obchody tysiąclecia pierwszej koronacji w Polsce. W 1025 roku na tronie zasiadł Bolesław Chrobry. Wydarzenie miało miejsce w Gnieźnie, gdzie też odbędą się główne uroczystości związane z tym świętem. Stamtąd również, z Muzeum Początków Państwa Polskiego, Agnieszka Obszańska poprowadzi kolejne wydanie audycji "Terra Kultura".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Gniezno 1000-lecie koronacji Agnieszka Obszańska

XIX Konkurs Chopinowski – przesłuchania eliminacyjne. Sesja poranna [OGLĄDAJ]

Trwają przesłuchania do XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Od 23 kwietnia do 4 maja ponad 160 pianistów z 28 krajów prezentuje się przed warszawską publicznością. Jury eliminacji wybierze około 80 najlepszych pianistów, którzy wezmą udział w październikowych zmaganiach. Transmisja do obejrzenia lub słuchania – w systemie binauralnym – na stronie Polskiego Radia Chopin.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Konkurs Chopinowski 2025 XIX Konkurs Chopinowski XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Dawid Runtz - pierwszy dyrygent Sinfonieorchester Liechtenstein

W 2016 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie Antoniego Wita. Kształcił się także u Jormy Panuli, Jacka Kaspszyka i Riccardo Mutiego. Brał udział w Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanym przez Boston Symphony Orchestra. Współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Dawid Runtz od 2026 będzie pełnić funkcję pierwszego dyrygenta Sinfonieorchester Liechtenstein.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dawid Runtz muzyka klasyczna Lichtenstein Jakub Kukla

Żywa wystawa, której kuratoruje Tilda Swinton. "Embodying Pasolini" na Festiwalu Malta

- Dzięki twórcom spektaklu "Embodying Pasolini" kostiumy z filmów Piera Paola Pasoliniego za każdym razem na nowo odnajdują się w nowych sytuacjach, które proponują Tilda Swinton i Olivier Saillard jako kustosze, kuratorzy tej żywej wystawy, w której uczestniczymy jako publiczność - mówiła w Dwójce Agata Kołacz, dyrektorka programowa 35. Festiwalu Malta.
Zobacz więcej na temat:  Malta Festival Katarzyna Sanocka tilda swinton TEATR Pier Paolo Pasolini kostiumografia Dwójka Agata Kołacz Anna Smolar

PISF - 20 lat temu w polskim kinie nastąpił przełom

- Proces tworzenia filmu jest bardzo trudny i kosztowny. Dzięki Instytutowi okazało się, że możemy stworzyć pewne ramy, w których każdy reżyser, każdy producent może starać się o systemowe dofinansowanie swoich projektów - mówiła w Dwójce Kamila Dorbach, zastępczyni dyrektora PISF, instytucji świętującej 20-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polski Instytut Sztuki Filmowej film polski Jakub Kukla Dwójka FILM kino Kamila Dorbach

Mario Vargas Llosa - literacka jakość, nie ilość

Urodzony w 1936 roku w Arequipie w Peru, Maria Vargas Llosa był nie tylko powieściopisarzem, ale także eseistą, dziennikarzem i politykiem. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku, znany z takich dzieł jak "Miasto i psy", "Zielony dom" czy "Rozmowa w katedrze", pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, tłumaczony na ponad 30 języków. Jego twórczość, często osadzona w realiach peruwiańskich i latynoamerykańskich, łączyła wnikliwą analizę struktur władzy z obrazami indywidualnej walki i buntu.
Zobacz więcej na temat:  Mario Vargas Llosa Tomasz Pindel literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Peru KSIĄŻKA książki

Ponad sto filmów, w tym pokazy przedpremierowe. Rusza 27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Retrospektywa filmów z wybitnymi kreacjami Mai Komorowskiej, retrospektywa twórczości Krzysztofa Piesiewicza, a także przegląd filmów twórcy czechosłowackiej Nowej Fali - aktora Hynka Bočana, a do tego filmy z Polski, Czech i Słowacji wraz z literaturą regionu. To tylko niektóre z punktów, które przygotowali organizatorzy 27. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Dwójka Kino na Granicy Cieszyn FILM film polski

XIX Konkurs Chopinowski - w stulecie pierwszej odsłony. No prawie...

- Planujemy, żeby obchody stulecia Konkursu Chopinowskiego były huczne, o zasięgu globalnym i takie, które będą odzwierciedlać rangę, prestiż i historię jednego z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń muzycznych na świecie - mówił w Dwójce Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W środę startują przesłuchania eliminacyjne tegorocznej odsłony konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski 2025 Jakub Kukla Dwójka Aleksander Laskowski Narodowy Instytut Fryderyka Chopina konkurs chopinowski