Polskie Radio
Section05

literatura

Marcin Król "Podróż romantyczna". Powieść o Polakach i polskości

W tym tygodniu w naszym cyklu przedstawiamy fragmenty eseju Marcina Króla - "Podróż romantyczna". Powstała ona w atmosferze Polski stanu wojennego i została wydana w 1986 roku, jako dwunasty tom niebieskiej serii emigracyjnego wydawnictwa Libella. Ani przed, ani po 1989 roku nie ukazała się w kraju, choć przez wielu jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł Marcina Króla. Teraz, przypomina je Wydawnictwo Iskry.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska Marcin Król Sławomir Grzymkowski Elżbieta Łukomska

Chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi ocalają skarby starożytności. Szkoła Tłumaczy w Toledo

W pierwszej połowie XII wieku arcybiskup Rajmund I założył w Toledo ośrodek przekładowy, w którym chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi tłumaczyli z języka arabskiego m.in. antyczne dzieła. W Międzynarodowym Dniu Tłumacza warto przypomnieć to jedno z miejsc, dzięki któremu Europa uzyskała dostęp do skarbnicy dawnej wiedzy.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze starożytność filozofia Hiszpania tłumaczenie islam chrześcijaństwo Żydzi

Truman Capote. "Śniadanie u Tiffany'ego" zmieniło wszystko

Truman Capote powiedział kiedyś, że jego kariera dzieli się na dwa okresy - przed i po "Śniadaniu u Tiffany'ego". Za tym sukcesem stał nie tylko talent pisarza, lecz także kultowa adaptacja z Audrey Hepburn. Co druga znajoma Capote'a uważała, że jest pierwowzorem głównej bohaterki. A pewna kobieta z Manhattanu wytoczyła mu w związku z tym proces.
Zobacz więcej na temat:  śniadanie tiffany KSIĄŻKA książki proza Truman Capote USA Ameryka Północna Ameryka Audrey Hepburn Hollywood HISTORIA

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki proza lalka pisarz HISTORIA historia Polski Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

Teatr komediowy w starym stylu. Michał Bałucki kontra krytycy

- Nie pomiatała nim nigdy publiczność, w przeciwieństwie do krytyki. Publiczność zawsze uwielbiała Bałuckiego. Osobiście bardzo ceniłem i cenię jego twórczość – mówił Kazimierz Dejmek w Polskim Radiu w 1984 roku. 187 lat temu w Krakowie urodził się Michał Bałucki, znany w drugiej połowie XIX wieku komediopisarz, którego ostre sądy krytyków literackich doprowadziły ostatecznie do samobójczej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Michał Bałucki literatura polska komedia Kazimierz Dejmek Stanisław Wyspiański

Demaskowanie propagandy, niewiarygodne przypadki życia. Opowieści prof. Michała Głowińskiego

– W moich relacjach autobiograficznych nie ma ani cienia fikcji, choć obawiałem się, czy mogę je zapisywać, bo czasem brzmi to jak czysta literatura. Ale takie było moje doświadczenie – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji prof. Michał Głowiński. Ten znakomity literaturoznawca i językoznawca zmarł 29 września 2023 roku w wieku 88 lat.
Zobacz więcej na temat:  Michał Głowiński PRL wspomnienie

"Biblio, ojczyzno moja". Roman Brandstaetter i opowieści oparte na Księdze

- Godziły się w nim dwie natury, wywodzące się z dwóch różnych kultur: stara kultura żydowska i tradycja grecko-rzymska, polska, franciszkańska – mówiła w 2001 roku Teresa Kalińska w audycji Polskiego Radia poświęconej Romanowi Brandstaetterowi. 28 września mija 36. rocznica śmierci tego znakomitego poety i tłumacza, autora monumentalnej powieści "Jezus z Nazaretu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Brandstaetter Biblia poezja Żydzi II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne chrześcijaństwo HISTORIA

Wilno sięga do tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego

- Chciałem pokazać w swojej książce, że tacy bohaterowie jak Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski są częścią wspólnej historii Litwinów, Polaków i Białorusinów. A Wielkie Księstwo Litewskie jest ich wspólną ojczyzną, o czym świadczył uroczysty pochówek w Wilnie obu przywódców Powstania Styczniowego - powiedział w Polskim Radiu 24 Dominik Wilczewski, autor książki "Litwa po litewsku", w audycji "Turbohistoria". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski HISTORIA Litwa