Polskie Radio
Section05

Aleksandra Dobieszewska

Żyjemy coraz dłużej. Co na to statystyki?

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, używki i negatywne nastawienie. Żyjemy coraz dłużej, ale czy zdrowiej? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego kobiety mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo dożycia 90 lat niż mężczyźni. Jakie są tego przyczyny? Które nawyki mają wpływ na naszą kondycję? Co zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka senior długość życia długowieczność zdrowie zdrowie i dieta dieta emerytura Radosław Nałęcz

Praca i pasja w teatrze wyobraźni – Światowy Dzień Radia 2024

– Praca w radiu jest czymś tak niezwykłym, że dla nas Światowy Dzień Radia jest codziennie – zapewnia reporter Michał Kowarski. Z okazji przypadającego 13 lutego święta przybliżyliśmy słuchaczom na antenie Trójki tajniki radiowej kuchni, a ludzie tworzący radio podzielili się swoimi refleksjami związanymi z pracą, która jest jednocześnie pasją. 
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Trójka Zofia Sylwin Radosław Nałęcz Bartosz Bielecki Tomasz Miara Michał Kowarski Janusz Kukuła

"Hey Joe" na wrocławskim Rynku – w tym roku z gitarzystą Electric Light Orchestra

Jak co roku, 1 maja na Rynku we Wrocławiu odbędzie się próba pobicia rekordu Guinnessa w największej liczbie osób grających jednocześnie na gitarach utwór "Hey Joe" z repertuaru Jimiego Hendrixa. Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia będzie Phil Bates, były gitarzysta zespołu Electric Light Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Cichoński Wrocław Jimi Hendrix MUZYKA Trójka Tomasz Miara

Piękno świata podkreślone muzyką. Spektakl "Usłysz planetę" w Muzeum Historii Polski

Piosenki z Ziemią w tle, a do tego odgłosy natury i multimedialna oprawa – tak będzie wyglądał audiowizualny spektakl "Usłysz planetę" w warszawskim Muzeum Historii Polski. Muzycznym szefem projektu jest Wojtek Urbański, a na scenie pojawią się m.in. Anita Lipnicka, Natalia Przybysz i Błażej Król.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Wojciech Urbański Anita Lipnicka Trójka MUZYKA Tomasz Miara BBC

Doskonałe wyniki polski seriali w mijającym roku 2023. Czy nadchodzący będzie równie dobry?

Jeśli chodzi o rodzime premiery serialowe, to w mijającym roku działo się bardzo dużo: nowe produkcje zadebiutowały nie tylko w polskich serwisach VOD, ale również na platformach streamingowych, gdzie cieszą się popularnością. Widzowie doczekali się zarówno różnorodności gatunkowej seriali, jak i ciekawej tematyki. Powstały długo wyczekiwane kontynuacje oraz udało się zatrudnić popularnych aktorów w innych, nieoczywistych rolach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA telewizja serial platforma streamingowa Tomasz Miara Trójka

Dyskusyjne Kluby Filmowe – posłuchać, obejrzeć, przeżyć, podyskutować

W Warszawie jest ponad 10 kin studyjnych: każde wyróżnia się unikatowym klimatem. W kinie Muranów repertuar jest bardzo wyselekcjonowany, to najczęściej artystyczne kino niezależne, z kolei kino Iluzjon (dawne kino Stolica) proponuje dawne dzieła X muzy. I jest najstarszym kinem w Warszawie. Z kolei w samym centrum Warszawy, na ulicy Żurawiej, znajduje się Amondo – najmniejsze kino w stolicy i w Polsce. W dwóch salach ma 50 miejsc.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż kino KULTURA FILM

"W małym kinie" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej o Dyskusyjnych Klubach Filmowych

W Warszawie jest ponad 10 kin studyjnych: każde wyróżnia się unikatowym klimatem. W kinie Muranów repertuar jest bardzo wyselekcjonowany, to najczęściej artystyczne kino niezależne, z kolei kino Iluzjon (dawne kino Stolica) proponuje dawne dzieła X muzy. I jest najstarszym kinem w Warszawie. Z kolei w samym centrum Warszawy, na ulicy Żurawiej, znajduje się Amondo – najmniejsze kino w stolicy i w Polsce. W dwóch salach ma 50 miejsc.
Zobacz więcej na temat:  reportaż kino

AI wygenerowała głos uczestniczki powstania w getcie. Dzięki temu możemy wysłuchać jej wspomnień

"Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum POLIN to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Wystawa dotyczy historii, która wydarzyła się w miejscu, gdzie aktualnie stoi Muzeum POLIN. Opowiada o losach ok. 50 000 cywilów, którzy podczas powstania ukrywali się w labiryncie bunkrów i skrytek. Ślady historii tych osób nadal znajdują się pod powierzchnią ziemi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA muzeum żydów polskich POLIN historia Polski powstanie w getcie wystawa sztuczna inteligencja Tomasz Miara Trójka

Spacery z psem zimą. Jak zadbać o naszego pupila?

Zimą po powrocie do domu ze spaceru psy często liżą sobie łapy. Nie każdy wie, że w soli, którą sypane są ulice i chodniki, może się znajdować niebezpieczny dla ich zdrowia chlorek wapnia. – Po spacerze zwracajmy uwagę na zmiany w zachowaniu psa: osłabienie, apatię, biegunkę, wzrost temperatury, wymioty. Mogą one sygnalizować, że piesek się zatruł – mówi Anna Semenowicz z salonu pielęgnacji zwierząt. 
Zobacz więcej na temat:  zima Piotr Firan Radosław Nałęcz