Polskie Radio
Section05

Aleksandra Dobieszewska

Po pół wieku Władysław Hasior powraca do Zamku Królewskiego. Wystawa w Bibliotece Królewskiej

50 lat po tym, jak wystawa Władysława Hasiora otworzyła zabytkową przestrzeń Zamku Królewskiego dla prezentacji dzieł kultury, dzieła tego wybitnego i kontrowersyjnego artysty powracają w to miejsce. Tym razem bez mała 100 jego prac zostało zaprezentowanych w Bibliotece Królewskiej na wystawie "Hasior. Trwałość przeżycia".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzeźba grafika Władysław Hasior Zamek Królewski Warszawa wystawa Wojciech Fałkowski Radosław Nałęcz Trójka

"Składniki szerokiego uśmiechu" w zdrowej diecie. Co jeść, by być szczupłym i szczęśliwym?

Nie specjalistyczne diety redukcyjne, a wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych jest najskuteczniejszym sposobem na walkę z nadwagą u dzieci. W jaki sposób zachęcić dzieci do zdrowego podejścia do jedzenia i czy da się to zrobić w sposób naturalny, nie na bazie zakazów i przymusu?  Czy zdrowa dieta może poprawić nie tylko nasz wygląd, ale i samopoczucie?   
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus Magdalena Kartasińska-Kwaśnik dieta żywność otyłość dzieci nawyki

Noc Muzeów: okazja do niezwykłego zwiedzania i… czas protestu samorządowych muzealników

Już kolejny raz w całym kraju odbywa się Noc Muzeów, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Tym bardziej że w tym czasie placówki ujawniają swoje tajemnice i otwierają miejsca, do których zwykle zajrzeć nie można. Tymczasem właśnie w Noc Muzeów protest zapowiadają pracownicy warszawskich muzeów. Hasło "Wystawne gmachy – głodowe pensje" ma zwrócić uwagę na poważne problemy płacowe w tej grupie zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Noc Muzeów 2024 zwiedzanie protest pracownicy płaca minimalna zarobki Michał Matus Trójka

"Przebłysk" Michała Wirtela: kolejna wystawa w CSW Zamek Ujazdowski w ramach {Project Room}

Wystawa "Przebłysk" autorstwa Michała Wirtela właśnie została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To kolejna już wystawa w ramach 12. edycji programu {Project Room} skierowanego do młodych artystów. Dzięki niemu młodzi artyści mogą zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie SZTUKA Radosław Nałęcz Trójka

Dzień języka chińskiego. Czy trudno nauczyć się drugiego najpopularniejszego języka na świecie?

- Kocham język chiński za to, że wydaje się naprawdę trudny, a tak naprawdę jest prostszy niż język polski - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Beata Kołodziej, sinolog i nauczycielka języka chińskiego na SWPS. Czy rzeczywiście język Państwa Środka jest łatwy do nauczenia?
Zobacz więcej na temat:  Trójka język chiński Chiny języki obce nauka języków obcych Krzysztof Łoniewski

Unikatowy dokument w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego: powstańczy dziennik Aliny Janowskiej

- Mama nigdy nie mówiła o istnieniu tego pamiętnika. Odkryłem go, przekopując się przez pozostałe po niej materiały - wspomina Michał Zabłocki, syn Aliny Janowskiej. Powstańczy dziennik aktorki został przekazany we wtorek do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa Powstanie Warszawskie 1944 Alina Janowska Michał Zabłocki Radosław Nałęcz II wojna światowa historia Polski

Urodziny Nowej Trójki. Jak stare mieszało się z nowym?

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Studio Reportażu i Dokumentu pr poleca Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska Paweł Pawlica

Urodziny Nowej Trójki. Reportaż "Moment przyjścia"

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska

Profesor Fałkowski: rysunek Rafaela jest jednym z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano nowo zakupiony rysunek Rafaela Santiego. – To jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zasobach. Widać cały talent twórcy. Jego kreska jest swobodna, szybka i perfekcyjna – podkreślał dyrektor Zamku profesor Wojciech Fałkowski. O szczegóły pytała Aleksandra Dobieszewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zamek Królewski Warszawa Rafael Santi Justyna Grabarz malarstwo

Podsumowanie półwieku tworzenia: wystawa "Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii"

W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można podziwiać dorobek twórczy prof. Henryka Luli. Na ekspozycję składa się ponad 100 obiektów, które artysta tworzył przez ponad pół wieku. Wystawa obejmuje i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy, aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zachęta wystawa SZTUKA sztuka współczesna Justyna Grabarz Trójka

Przyszłość hulajnóg elektrycznych. Czy e-pojazdy znajdą się w odwrocie?

Na ulicach miast znajdziemy mniej hulajnóg elektrycznych niż rok temu. Jesienią ubiegłego roku liczba tych pojazdów zmalała o 1 proc. Nie jest to duża zmiana, ale pokazuje pewną tendencję. Niedawno usługa obchodziła pięciolecie dostępności w Polsce. Tymczasem eksperci oceniają, że wciąż są potrzebne zmiany w jej sposobie funkcjonowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz hulajnoga hulajnogi elektryczne elektryczne hulajnogi

Pierwszy bocian już powrócił do Polski! Czy wraz z nim przyleciała wiosna?

Do mazurskiej miejscowości Krutynia dotarł pierwszy w tym roku bocian. Nadajnik GPS, który ma zainstalowany, wskazuje, że stało się to we wtorek, 27 lutego, ok. godz. 13.30. Dwa inne widziano w okolicach Mikołajek. Czy to oznacza, że nadchodzi wiosna i wkrótce zaczną się masowe powroty bocianów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura bociany wiosna klimat zmiany klimatyczne Mazury Piotr Firan Trójka

Pandemia i wojna sprawiły, że Polacy zaczęli oszczędzać. Jak skutecznie to robić?

Wg badań przeprowadzonych przez jeden z banków, 55 procent Polaków systematycznie oszczędza. Do poświęcenia większej uwagi finansom domowym i bardziej świadomego zajęcia się nimi skłoniły nas dwa niespodziewane wydarzenia: pandemia i wojna w Ukrainie. O oszczędzaniu częściej myślą mężczyźni, a także, coraz częściej, młodzi ludzie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze oszczędzanie finanse finanse osobiste Piotr Firan Trójka