Polskie Radio
Section05

Aleksandra Stec

Nasze niematerialne: Bziuki – wielkanocny zwyczaj dmuchania ogni w Koprzywnicy

Co kryje się pod nazwą „bziuk” niełatwo wyjaśnić. Lepiej odnieść się do czynności wykonywania bziuków, czyli bziukania właśnie. Tak zwykło się nazywać wielkanocny zwyczaj dmuchania ogni podczas procesji rezurekcyjnej w Koprzywnicy koło Sandomierza.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Wielkanoc świętokrzyskie

Jak zdemaskować czarownicę? Góralskie na czary sposoby

Pierwsze wydanie tej książki obecnie osiąga astronomiczne ceny w antykwariatach, a i tak cieszy się popularnością. Miłośnicy tematyki magii ludowej zalewają się łzami, badacze rwą włosy z głów. Ale w sukurs przychodzi TPN. Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego oddaje w ręce każdego zainteresowanego nowe, uzupełnione, poprawione wydanie niezwykłego leksykonu…
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa książki sztuka ludowa

87. urodziny radiowej Dwójki

Recitale Erica Guo z Żelazowej Woli i Filharmonii Narodowej, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to kilka z szeregu propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin, które wypadają 1 marca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Kwiecińska Piotr Matwiejczuk Roch Siciński Andrzej Zieliński Paweł Siwek Katarzyna Dąbrowska Andrzej Sułek Żelazowa Wola koncert Róża Światczyńska Przemysław Psikuta Maria Baliszewska Andrzej Brzoska Remigiusz Mazur-Hanaj Adam Suprynowicz Lilianna Stawarz Marcin Zdunik Piotr Metz Dariusz Błaszczyk Krzysztof Gosztyła Krzysztof Dracz Sławomir Orzechowski

Wolniej! Czyli muzyka łowicka od Jana Szymańskiego

W łowickiej muzyce oberki są wolne. Nie tak jak grają w opoczyńskim czy w rawskim. To niepojęcie takie! Tu, w łowickim zawsze były wolno grane oberki. Pamiętam, jak grałem z Baranowskim wesela – jak się szybciej zagrało, to od razu uwagę zwracali tancerze. Ci starsi: „Ej, panowie, wolniej tam trochę!”. Tak Jan Szymański wspominał naukę łowickiej muzyki. W dzisiejszym magazynie "Źródła" polecamy płytę "Wolniej! Kapela Jana Szymańskiego".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna