Polskie Radio
Section05

Anglia

Wybory lokalne barometrem nastrojów w Wielkiej Brytanii. Dąbrowski: zdecydują o losie Johnsona

- Konserwatyści wybrali Borisa Johnsona, ponieważ w pewnym momencie wydawał się maszynką do wygrywania wyborów. Jednak po serii lockdownowych przyjęć coraz więcej wskazuje na to, że ta maszynka się zacięła - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Wielka Brytania wybory

Porażka konserwatystów w wyborach w Londynie. Winią za to Borisa Johnsona

Są pierwsze wyniki angielskich wyborów lokalnych. Brytyjscy Konserwatyści ponieśli wyraźną porażkę w Londynie. Na rzecz lewicy stracili nawet symboliczny okręg Westminster - serce politycznego życia kraju. Rządzili tam od ponad pół wieku. Część Konserwatystów wini za to premiera Johnsona, którego notowania osłabły po aferze z lockdownowymi przyjęciami.
Zobacz więcej na temat:  Boris Johnson wybory konserwatyzm samorząd Wielka Brytania ŚWIAT Europa

"Całe moje życie, długie czy krótkie, poświęcę imperium". Elżbieta II kończy 96 lat

21 kwietnia królowa świętuje tylko urodziny prywatne. Jako władczyni przysługują jej ponadto urodziny oficjalne, które, zgodnie z wielowiekową tradycją brytyjskiej monarchii, przypadają zawsze w jedną z czerwcowych sobót. Jednak gdy Elizabeth Alexandra Mary Windsor przyszła na świat w 1926 roku, nikt nie spodziewał się ani tego, że kiedyś będzie królową, ani tego, że tak szybko zasiądzie na tronie.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II HISTORIA książę William Wielka Brytania książę Filip historia Europy królestwo król

Królowa Elżbieta I. "Musiała pokazać, że jest prawomocną władczynią"

Przez 45 lat rządów Elżbiety I Anglia urosła do rangi jednej z europejskich potęg. - Elżbieta w dniu koronacji stanęła przed wyzwaniem zademonstrowania poddanym faktu, że jest prawomocną władczynią, że jako kobieta uniesie ciężar władzy, a po trzecie, że zapewnia ciągłość władzy z wielkimi poprzednikami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski

Brytyjski rząd wraca do obietnic sprzed pandemii. Chce wyrównywać szanse w różnych częściach kraju

Rząd Wielkiej Brytanii bierze się za spełnianie obietnic wyborczych z 2019 roku. W środę przedstawiono od dawna zapowiadaną strategię wyrównywania poziomu rozwoju i szans życiowych między poszczególnymi częściami kraju. To była główna obietnica urzędującego premiera Borisa Johnsona po ostatnich wyborach do Izby Gmin.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania ŚWIAT polityka Europa Boris Johnson pomoc

ReVolta na ulicach Londynu

Elektryfikacja samochodów dostawczych wkracza w kolejny etap. Jeszcze tego lata bezemisyjna ciężarówka wyjedzie na ulice Londynu i rozpocznie "pracę" na rzecz miasta. Testy pozwolą sprawdzić, jak pojazd poradzi sobie w czasie codziennego użytkowania i jakie będą koszty jego eksploatacji. Czy czeka nas rewolucja w ruchu miejskim? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne dostawcy dostawa pojazdy elektryczne Szwecja Polskie Radio miasto miasto przyszłości elektromobilność ŚWIAT

"Uważa, że jego praca polega na paplaniu". Były doradca krytykuje Borisa Johnsona

- Charyzmatyczny Boris Johnson był potrzebny, by doprowadzić do brexitu i pokonać lewicowego lidera Partii Pracy w wyborach w 2019 r., ale po tym, jaki jest sens, żeby on i Carrie po prostu się tam (na Downing Street 10, siedzibie szefa brytyjskiego rządu - red.) szwendali - mówił w rozmowie z magazynem "New York" były doradca premiera Wielkiej Brytanii Dominic Cummings. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Boris Johnson Europa Europa Zachodnia