Polskie Radio
Section05

DNA

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia średniowiecze Konstantynopol Węgry Mongolia Kazachstan odkrycia i ciekawostki NAUKA

Badania DNA potwierdziły, że legendarny Siedzący Byk ma żyjących potomków

BBC poinformowało, że dzięki analizie materiału genetycznego uzyskanego z próbki włosów słynnego wodza Indian, udało się zidentyfikować jego prawnuków. Siedzący Byk zasłynął przede wszystkim dzięki bitwie nad rzeką Little Bighorn, gdy poprowadził rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej do zwycięstwa nad oddziałami płk. George'a Custera. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Dziki Zachód Indianie NAUKA ciekawostki Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Badania DNA poległych pod Grunwaldem zdradzą ich tajemnice

Bitwa pod Grunwaldem to jedno z największych starć średniowiecznej Europy. Naprzeciw siebie stanęły wojska liczące 30 tys. wojowników po każdej ze stron. Historycy oceniają, że zginęło ok. 10 tys. rycerzy, z tego 8 tys. po stronie krzyżackiej. Dziś możemy dowiedzieć się czegoś więcej o poległych, a to za sprawą badań genetycznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy Warszawa Katarzyna Kobylecka bitwa pod grunwaldem Grunwald badania

FESITWAL NNW IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

- Program CODIS to w tej chwili najlepsze narzędzie na świecie do uzyskiwania identyfikacji w możliwie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk (dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Gościem audycji był również prof. Jan Żaryn. Rozmowy zostały przeprowadzone ze studia Polskiego Radia 24 na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN FBI zbrodnie sowieckie Krzysztof Szwagrzyk Jan Żaryn Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Kim byli Etruskowie? Badania DNA rzucają nowe światło na pochodzenie niezwykłego ludu

Cywilizacja etruska, która rozkwitła w epoce żelaza w środkowych Włoszech, intrygowała naukowców przez tysiąclecia. Dzięki niezwykłym umiejętnościom metalurgicznym i nieistniejącemu już językowi nieindoeuropejskiemu, Etruskowie wyróżniali się na tle swoich  sąsiadów. Ekspertyza genetyczna pozwoliła wyjaśnić zagadkę ich pochodzenia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytność Włochy Rzym Etruskowie genetyka odkrycia i ciekawostki NAUKA

IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych

Specjaliści IPN korzystają z systemu CODIS - narzędzia Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) - do identyfikacji ofiar zbrodni reżimów totalitarnych. Jak podkreślają, miarą sukcesu CODIS, jest jego zasób, czyli profile DNA z materiału kostnego odnajdywanych ofiar oraz z materiału porównawczego od rodzin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN społeczeństwo historia Polski FBI HISTORIA Instytut Pamięci Narodowej

Dziesięć osób, których szczątki znaleziono na terenie obozu w Sobiborze, to Żydzi

Dziesięć osób, których szczątki znaleziono na terenie obozu zagłady w Sobiborze, to Żydzi aszkenazyjscy – ustalili genetycy z Polski, Austrii i Niemiec. Wcześniej zakładano, że byli to działacze podziemia niepodległościowego. Badania opublikowało prestiżowe czasopismo "Genome Biology".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sobibór III Rzesza II wojna światowa Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Jak działa szczepionka mRNA? Prof. Kochański: początki prac nad tą technologią to lata 90.

- Niektórym wydaje się, że ta technologia powstała kilka miesięcy temu. Tak zupełnie nie jest. Idea szczepionki opartej o mRNA nie jest wcale taka młoda. Pierwsze nieśmiałe próby jej powstania to początek lat 90. - powiedział prof. Andrzej Kochański. Genetyk wyjaśnił także zasadę działania szczepionki na koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia lekarz medycyna bezpieczeństwo zdrowie szczepienia POLSKA społeczeństwo Michał Rachoń Polskie Radio 24

Badania nad mikroRNA. Jakie wyniki uzyskali naukowcy?

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło nazwiska laureatów ósmej edycji Nagrody Narodowego Centrum Nauki, która przyznawana jest młodym polskim badaczom. Jednym z laureatów tego prestiżowego wyróżnienia został dr hab. n. med. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którego badania dotyczą wykrywania narażenia i przewidywania szkodliwych efektów promieniowania jonizującego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Narodowe Centrum Nauki