Polskie Radio
Section05

Dwójka Ukraina

O rycerzach XXI wieku. Janusz Szeremeta i inni ochotnicy w ukraińskiej armii

- Janusz Szeremeta żył i umarł na własnych warunkach. Odczytał swoje powołanie życiowe po bardzo krętej drodze, która wiodła przez Ukrainę, Brighton w Wielkiej Brytanii, Polskę i Niemcy. Imał się w swoim życiu bardzo różnych zajęć, był absolutnie barwną postacią. Nawet jego śmierć na froncie do pewnego stopnia wydaje mi się wkalkulowana w ten obraz, który dla siebie wymyślił - mówił w Dwójce Jakub Kowalski, reportażysta i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie żołnierze Michał Szułdrzyński Dwójka Ukraina

Polskie muzea wspierają Ukrainę. "Przeszliśmy do drugiej fazy pomocy"

- Oni początkowo nawet nie bardzo wiedzieli, jakiej pomocy mogą oczekiwać. Myśmy od razu zaczęli im w jakiś sposób sugerować, że pierwsze potrzeby mogą dotyczyć najprostszych rzeczy - opakowań, materiałów pozwalających zabezpieczyć zbiory, a w kolejnych krokach dopiero nieco bardziej wyszukanych rzeczy, jak sprzęty do digitalizacji - tak o pracy Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Dwójka wojna na Ukrainie Jakub Kukla Muzeum Powstania Warszawskiego pomoc

"Kukolka". Ukraina czasów transformacji w powieści Lany Lux

- To był brutalny świat. Wokół nas, w rodzinie, wśród przyjaciół było bardzo wielu ludzi, którzy próbowali szczęścia tworząc małe interesy, niewielkie firmy, wielu z nich zderzyło się z przemocą; okazało się, że funkcjonują w bezprawnej rzeczywistości. Ich codziennością była niepewność, brak podstawowych dóbr, żywności, prądu, ogrzewania - opowiadała Lana Lux na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Ukraina Niemcy Dwójka Jakub Kukla

"Rydwan życia" - wyjątkowy dar polskich konstruktorów dla ukraińskich medyków

 - W działaniach wojennych zazwyczaj używa się specjalnych, opancerzonych samochodów, ale na Ukrainie wykorzystuje się każdy pojazd, często na co dzień służący do bardzo różnych zastosowań. Nasza przyczepa nie ma skomplikowanej mechaniki i elektroniki, łatwo ją naprawić - mówili w Dwójce twórcy "Rydwanu życia", projektanci Krzysztof Tłuszcz i Piotr Tłuszcz.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Jakub Jamrozek Dwójka pomoc

Svitlana Oleshko: na terytorium Ukrainy trwa III wojna światowa

- Tytuł "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa" jest zapożyczony od amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera. Chodziło mu o II wojnę światową na terenach Ukrainy. I o tym też jest nasz spektakl. Brzmi to dzisiaj naprawdę tragicznie. Moim zdaniem trwa już III wojna światowa, i to znów na terytorium Ukrainy - mówiła w "Poranku Dwójki" Svitlana Oleshko, ukraińska scenarzystka, reżyserka i pedagog, uchodźczyni z Charkowa.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Dwójka Teatr Polski w Warszawie Paweł Siwek TEATR

Ewakuowane ze Lwowa obrazy Malczewskiego bezpieczne w Poznaniu

- Jest to wystawa, która jest efektem ewakuacji prac ze Lwowa. Jest rzeczą niesłychaną, żeby sztuka musiała uciekać, by znaleźć bezpieczne schronienie. To gest pomocy - mówił o prezentacji "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego" z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki jej kurator Paweł Napierała. Od 29 listopada do 31 marca 2023 roku dzieła wybitnego malarza można podziwiać w poznańskim oddziale Muzeum Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Dwójka Jakub Kukla Lwów malarstwo wojna na Ukrainie

Polacy cenią ciężką pracę. "W Ukraińcach zobaczyliśmy siebie"

Znakomita większość Polaków popiera ukraińskie dążenia do całkowitego uniezależnienia się od Rosji i wygrania wojny bez ponoszenia strat w wyniku politycznych kompromisów. Jednocześnie nasi wschodni sąsiedzi przypominają nam o przeszłości. - Zobaczyliśmy w nich siebie samych, wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii, Holandii. Zobaczyliśmy też ludzi, którzy bardzo ciężko pracują - mówił w Dwójce Marcin Duma, badacz opinii i prezes IBRIS.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dwójka uchodźcy Białoruś kryzys migracyjny Michał Szułdrzyński

Festiwal "Eufonie". Święto dla polskich i ukraińskich melomanów

- Największym naszym sukcesem jest zaproszenie maestro Sylwestrowa i premiera VIII Symfonii, która wybrzmi nie w Kijowie, nie w Londynie, Paryżu, Berlinie, tylko w Warszawie. Ten kontekst jest bardzo ważny - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest organizatorem trwającego w Warszawie IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski

"Ukraina. Pod innym niebem". Ukraińscy artyści opowiadają o wojnie

- Kiedy się obudziłam tego dnia, wspomniałam słowa swojej babci, która żyła podczas II wojny światowej i zawsze podczas świąt, kiedy wznosiła toasty, mówiła, że najważniejsze jest, żeby nie było wojny. Będąc małą dziewczynką, nie rozumiałam, dlaczego dla babci jest to takie ważne. Tego dnia zrozumiałam, o co chodziło, co czuła i o co dokładnie jej chodziło - opowiadała Julia Zakharova, artystka prezentująca swoje prace na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk SZTUKA Ukraina Centrum Sztuki Współczesnej

Instytut Pileckiego pokazuje twarze ofiar obławy augustowskiej i dokumentuje zbrodnie rosyjskie na Ukrainie

- To olbrzymia satysfakcja, że prawda ta triumfuje po latach mimo ogromnego wysiłku, żeby ją ukryć - mówił na antenie Dwójki Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu Pileckiego. W Dwójce rozmawialiśmy o wystawie "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej", pokazywanej na warszawskim Skwerze Hoovera, i o dokumentowaniu rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Instytut Pileckiego zbrodnie wojenne

Alicja Rosé oddaje głos ukraińskim poetom

- Czuję, że w Polsce wyrosłam w cieniu historii i po raz pierwszy eskalacja wojny wypchnęła mnie do teraźniejszości. Po raz pierwszy nie żyję w historii, żyję w teraźniejszości. Zastanawiałam się, co mogę zrobić - mówiła w Dwójce Alicja Rosé, poetka, tłumaczka i ilustratorka, która w ostatnim czasie wydała tom wierszy "morze nocą jest mięśniem serca".
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka Paweł Siwek wojna na Ukrainie