Polskie Radio
Section05

II Rzeczpospolita

H. Domański: rok 1920 naturalnym problemem dla części lewicy

- SLD-owska część lewicy ma naturalny problem z rokiem 1920, który symbolizuje pokonanie przyszłego Związku Sowieckiego będącego patronem tego środowiska - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Naukowej. Do sprawy odniósł się także politolog Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Warszawa Henryk Domański pomniki 1920 wojna polsko-bolszewicka Ryszard Gromadzki

ANALIZA Gospodarcze wyzwania II RP. Ekonomiczna katastrofa, której udało się uniknąć

W szkole mówiąc o czasach odrodzonej po 123 latach zaborów Polski najczęściej uczymy się o cudzie nad Wisłą, powstaniach śląskich czy "Traktacie Wersalskim". Tymczasem po 1918 roku II Rzeczpospolita stanęła nie tylko przed wyzwaniami politycznymi i wojskowymi, ale i gospodarczymi. Nowa Polska była na krawędzi ekonomicznej katastrofy i tylko dzięki przezorności ówczesnych przywódców udało się jej uniknąć. W dwudziestoleciu międzywojennym powstało też wiele instytucji, które istnieją do dziś.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Gdynia

Film "Sztandar Wolności" odrestaurowany. Specjalne pokazy

Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Mościcki, Edward Rydz-Śmigły, Józef Haller, Ignacy Daszyński, i Juliusz Osterwa. Najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 i 14 listopada w filmie Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku "Sztandar Wolności". Film pokaże Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w kinie i w online.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA FILM KULTURA HISTORIA historia Polski filmoteka narodowa II RP kino Ignacy Jan Paderewski Ignacy Mościcki Ignacy Daszyński Edward Rydz-Śmigły Józef Haller Juliusz Osterwa Święto Niepodległości 2019

Stanisław Patek - polityk i dyplomata

W tym roku przypada 75. rocznica śmierci mecenasa Stanisława Patka, wybitnego polskiego prawnika, dyplomaty, ministra spraw zagranicznych w dwudziestoleciu międzywojennym. Do roku 1918 wykonywał zawód adwokata, bronił rewolucjonistów-bojowców z PPS, w efekcie został aresztowany przez władze carskie, był więźniem X Pawilonu Cytadeli warszawskiej, po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcje państwowe, między innymi ambasadora RP w Waszyngtonie i na Kubie.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja HISTORIA Katarzyna Jankowska

Marcin Rosowski: architektura czyni to osiedle wyjątkowym

- Była to sztandarowa realizacja odrodzonej Polski. Sam projekt był również prezentowany na II Międzynarodowym Kongresie Architektury Nowoczesnej we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku. Jego tematem było mieszkanie, które będzie zapewniało podstawowe potrzeby egzystencji. Budując współcześnie nadal korzystamy z założeń, które zostały wtedy wypracowane - mówił w Dwójce wiceprzewodniczący Rady Osiedla Montwiłła-Mireckiego.
Zobacz więcej na temat:  architektura Łódź KULTURA Bartosz Panek Dwudziestolecie międzywojenne II RP

Paweł Rzewuski: przedwojenna Warszawa była mroczna

- Istnieją dwa mityczne wyobrażenia przedwojennej Warszawy. Po pierwsze, że to było piękne, cudowne miasto, które zostało zniszczone i jakby to było wspaniale, gdyby ocalało. To nie do końca tak. Warszawa była dużo bardziej mroczna niż dziś chcemy o tym pamiętać. Drugi mit jest taki, że jak już się mówi o tej przestępczości przedwojennej to przez pryzmat ballad. A to też wcale nie było tak romantycznie - mówił w Dwójce autor książki "Grzechy Paryża Północy".
Zobacz więcej na temat:  książki HISTORIA KULTURA Jakub Kukla II RP Warszawa