Polskie Radio
Section05

Jacek Frentzel

Absurdalne zakazy i nakazy. Co można, a czego nie na podwórku lub w parku?

Na jednym z gliwickich osiedli niespodziewanie pojawiły się tabliczki zakazujące m.in. wyprowadzania psów, gry w piłkę i zabaw dzieci, a nawet… głośnych rozmów. Z kolei w Łazienkach Królewskich zakazano wchodzenia na trawę, siadania na niej, a tym bardziej rozkładania koców i piknikowania. Co z tymi zakazami: czy są legalne, a przede wszystkim – sensowne?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo regulamin regulacja Łazienki Królewskie Gliwice wypoczynek relaks Maciej Jankowski Trójka

"Zanocuj w lesie". Na jakich zasadach można urządzić sobie leśny biwak?

Lasy Państwowe zachęcają do spędzenia nocy pod gołym niebem w ramach akcji "Zanocuj w lesie". Celem tej inicjatywy jest udostępnienie lasów do biwakowania i nocowania na dziko w wybranych miejscach na terenie całej Polski. Akcja jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Polaków turystyką przygodową i bliskim kontaktem z naturą: nie tylko promuje zdrowy styl życia i aktywność na świeżym powietrzu, ale także edukuje w dziedzinie ochrony środowiska i odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA las Lasy Państwowe bushcraft relaks weekend nocowanie biwak turystyka wakacje wypoczynek Robert Grzędowski Trójka

Kontrola społeczna nad lasami? Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmienia ustawę, Lasy Państwowe są przeciw

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt dotyczący kontroli społecznej nad lasami. Daje on realną możliwość zaskarżania planów urządzania lasów. Teraz rozpoczynają się w tej sprawie konsultacje społeczne. Tymczasem Lasy Państwowe chcą wznowić wycinkę na niezwykle cennym przyrodniczo terenie planowanego Turnickiego Parku Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  przyroda natura ekologia drzewa Lasy Państwowe Ministerstwo Klimatu i Środowiska Turnicki Park Narodowy park narodowy konsultacje społeczne Katarzyna Borowiecka Trójka

Znowu śnięte ryby w Odrze. Czy może dojść do powtórki katastrofy ekologicznej z 2022 roku?

Latem 2022 roku Odra, druga co do wielkości rzeka w Polsce, doświadczyła katastrofy ekologicznej. Na przestrzeni kilkuset kilometrów obserwowano masowe wymieranie fauny rzecznej - ryb, małży i ślimaków. Wyławiano także martwe bobry i ptaki. Poprzedni rząd obiecał budowę nowoczesnego systemu monitoringu, ale zarówno w roku 2023, jak i w tym ponownie dochodziło do śnięcia ryb. Najnowsze kontrole wskazują, że Odra wciąż jest zagrożona.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Odra katastrofa ekologiczna złote algi ekologia przyroda natura monitoring Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urszula Zielińska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Wojciech Zawioła Trójka

"Polskie kebaby" zagrożone. Turcy chcą zarejestrować tę potrawę jako danie tradycyjne

Międzynarodowa Federacja Donerów chce zastrzec tę potrawę jako tradycyjne tureckie danie. Do Komisji Europejskiej wpłynął wniosek w tej sprawie. Jeśli urzędnicy się do niego przychylą, to popularne danie uzyska podobny status jak hiszpańska szynka serrano lub włoska mozzarella i będzie mogło być przygotowywane tylko według ściśle określonej receptury. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski żywność potrawy kebab Komisja Europejska

Echa awarii systemu Windows. Czy możemy się chronić przed takim problemem?

Wstrzymane loty, kłopoty w bankach czy mediach - to efekty piątkowej awarii systemu Windows, która dotknęła ponad 8 milionów urządzeń na całym świecie. Wszystkiemu winna była aktualizacja jednego z programów. Sytuacja pokazuje, że konieczne jest opracowanie procedur działania w razie podobnych sytuacji. Czy najważniejsze instytucje już je posiadają?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski windows awarie technologie cyfryzacja informatyka

Pustostany - problem powszechny na rynku mieszkań w całej Polsce

Choć chętnych na własne cztery kąty nie brakuje, mieszkań brakuje lub ich ceny osiągają niebotyczne kwoty. Tymczasem wiele obiektów stoi pustych, choć niekoniecznie wymagają remontu. Temat pustostanów pojawia się w debacie na temat rosnących cen na rynku mieszkań oraz ich dostępności. Blisko 100 tysięcy lokali stoi pustych tylko w samej Warszawie - wynika z najnowszych wyliczeń na podstawie danych energetycznych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus mieszkanie mieszkania nieruchomości rynek mieszkań

Ze śmietnika do muzeum. Dzieła sztuki odnalezione w nietypowych miejscach

Losy dzieł sztuki bywają różne. Początkowo zdobią domy właścicieli, lecz z czasem mogą trafić do piwnic, na strychy lub zostać wystawione na sprzedaż. Niekiedy pojawiają się w zaskakujących miejscach, jak choćby na przystanku autobusowym, czego przykład niedawno odnotowano na Wyspach Brytyjskich. Historia sztuki zna więcej takich przykładów, włącznie z odkryciem cennego obrazu w tapczanie.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz Trójka dzieła sztuki kolekcjonowanie