Polskie Radio
Section05
Jacek Frentzel

Koci wirus: czy ptasia grypa atakuje koty? Właściciele przerażeni, lekarze niewiele wiedzą

Koci wirus coraz bardziej niepokoi właścicieli kotów. Naukowcy na razie niewiele wiedzą, choć dużo wskazuje, że chodzi o ptasia grypę H5N1. Główny Lekarz Weterynarii ostrzega przed wirusem. Ze względu na wysoką zaraźliwość między kotami zaleca się ostrożność i trzymanie kotów w domu na czas badania próbek. Nie ma jednak mowy o pandemii – wyjaśniają eksperci. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta domowe kot wirus ptasia grypa Piotr Firan Trójka

Pogląd na wygląd Wszechświata. Jak zmieniał się na przestrzeni dekad?

Dopiero 100 lat temu astronomowie dowiedli, że nasza galaktyka nie jest jedyną galaktyką we Wszechświecie. W rzeczywistości stanowi jedną z licznych „wysp”, gdzie skupiają się gwiazdy i inna materia. W kolejnych latach naukowcy poznawali kolejne tajemnice Wszechświata, a nasza wiedza o tym, co otacza naszą galaktykę, zwiększała się.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Wszechświat astronomia kosmos

Łatwiejsze loty w kosmos. Na czym polega nowatorstwo silnika opracowanego przez Polaków?

Po przeprowadzeniu testów poszczególnych elementów rozpoczną się ostateczne badania całego silnika. Będą sprawdzane jego możliwości pracy w warunkach zbliżonych do tych panujących w kosmosie. Polski silnik będzie montowany w lądownikach kosmicznych, co pozwoli na pełną kontrolę modułu w trakcie lądowania na powierzchni różnych ciał niebieskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar kosmos NAUKA

Mikołaj Kopernik kiedyś i dziś. Naukowy dorobek naukowca na przestrzeni wieków

Sformułowanie przez Mikołaja Kopernika teorii heliocentrycznej opisującej ruch planet wokół Słońca całkowicie zmieniło nasze wyobrażenie o miejscu Ziemi we Wszechświecie. Stało się również podstawą do wielu kolejnych badań naukowych. Dziś, wiele wieków później, Kopernik ma nowe zadanie. Mowa o robocie z twarzą wybitnego odkrywcy, który promuje naukę i osiągnięcia w tej dziedzinie. Z każdym z nich będziemy mogli się zapoznać podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mikołaj Kopernik Piotr Firan odkrywcy

"Trzej muszkieterowie" po raz kolejny na ekranach. Czym dzisiaj mogą nas jeszcze zainteresować?

Przebojowa powieść Aleksandra Dumasa ma we Francji status, który może być porównywany do statusu sienkiewiczowskiej "Trylogii" w Polsce. O ile jednak nad Wisłą najważniejsze wydają się akcenty historyczno-patriotyczne, nad Sekwaną stawiają na wątki awanturnicze i romansowe, choć w tle wyraźnie też widać wielką historię.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Aleksander Dumas literatura KSIĄŻKA Tomasz Miara Eva Green Vincent Cassel

Do pięciu razy sztuka: Harrison Ford żegna się z rolą Indiany Jonesa

Pod koniec czerwca na ekranach kin całego świata pojawi się piąta część przygód Indiany Jonesa, najsłynniejszego archeologa w historii. Tym filmem Harrison Ford żegna się z rolą, która wraz z Hanem Solo w "Gwiezdnych wojnach", przyniosła mu sławę, pieniądze, miejsce na hollywoodzkim szczycie i w historii kina.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Harrison Ford Steven Spielberg George Lucas Hollywood Tomasz Miara Trójka Indiana Jones Han Solo

O znaczeniu dziedzictwa kulturowego w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków

Ustanowiony Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), obchodzony 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, stanowi wyjątkową okazję do pochylenia się nad dziedzictwem kultury, architektury i sztuki. To także święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi, m.in. konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i archeologów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler zabytki dziedzictwo narodowe