Polskie Radio
Section05

KULTURA

Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jedna z najważniejszych placówek muzealnych za granicą

Centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji - Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Z tą niezwykłą placówką związani byli m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka i Zygmunt Miłkowski.
Zobacz więcej na temat:  Rapperswil muzeum Jakub Domoradzki dzieła sztuki historia Polski Polonia Tadeusz Kościuszko Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawa

Sławomir Fabicki: "Lęk" nie jest o eutanazji, to film o siostrzanej miłości i uczeniu siebie nawzajem

Na ekrany polskich kin w piątek, 3 października, wchodzi dramat "Lęk" w reżyserii Sławomira Fabickiego. Kameralna opowieść o dwóch siostrach, które wyruszają w podróż do Szwajcarii, gdzie jedna z nich ma zakończyć życie, zdobyła m.in. ostatnio nagrodę publiczności na 39. Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Zobacz więcej na temat:  FILM premiera Magdalena Cielecka Marta Nieradkiewicz Sławomir Fabicki Ryszard Jaźwiński Trójka

Jarosław Marek Rymkiewicz i jego twórczość w szerokim ujęciu

- Szczególnie przy pierwszej edycji festiwalu chcemy postać i twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza pokazać jak najszerzej. Tego jest tak dużo, że oczywiście musieliśmy się ograniczyć. Jako temat przewodni wybraliśmy śmierć, a tegoroczne hasło to "Dziady, upiory, przodkowie" - mówiła w Dwójce Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który rusza 2 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz romantyzm Zaduszki Remigiusz Mazur-Hanaj Paweł Siwek Dwójka

XXIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania"

W zeszłym tygodniu odbył się w Toruniu XXIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania", jeden z najstarszych festiwali lalkarskich w Polsce, prezentującego najciekawsze dokonania teatru lalek i szeroko pojętej animacji. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Hanna Wittstock, toruńska krytyk teatralna i Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru Baj Pomorski w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Nie żyje Bożena Markowska, dziennikarka radiowa i reportażystka. "Będzie mi jej bardzo brak"

W poniedziałek (30.10) zmarła Bożena Markowska, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, reportażystka związana z Redakcją Reportażu Literackiego i Programem 2. - To bardzo smutna wiadomość. Bożena była mi bardzo bliska, będzie mi jej brakowało. Właściwie to ostatnia koleżanka z zespołu Reportażu Literackiego. Zostałam już tylko ja, wszyscy inni odeszli - mówiła w Dwójce Janina Jankowska, dziennikarka i reportażystka radiowa.
Zobacz więcej na temat:  Bożena Markowska Studio Reportażu i Dokumentu Janina Jankowska Paweł Siwek odeszli 2023 reportaż Dwójka

Józef Hen. "Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

"Nie mogę mieć do swego życia pretensji. Tak bym powiedział. To, co przeżyłem dramatycznego, te porażki... Wiem, że to jest nieodłączna część mojego życia i mojej psychiki. Tak że w tym sensie mogę powiedzieć - trudno tego nie powiedzieć, kiedy ja mam niemal sto lat - że to życie jest spełnione i oby trwało" - powiedział Józef Hen w reportażu Joanny Bogusławskiej. Zapraszamy do wysłuchania jego historii.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Joanna Bogusławska Józef Hen pr poleca

Wystawa "Chciałem, by Warszawa była wielka" – przypomnieć Stefana Starzyńskiego

Na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak w poniedziałek, 27 października, otwarto wystawę plenerową poświęconą Stefanowi Starzyńskiemu - prezydentowi Warszawy, który zasłynął bohaterską postawą podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku, działaczowi niepodległościowemu, jednemu z patronów 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Muzeum Niepodległości w Warszawie Pawiak Stefan Starzyński historia Polski Warszawa II wojna światowa Katarzyna Cygler Trójka

"Poczytnik". Biografia Sławomira Mrożka

Sławomir Mrożek (1930–2013)  dramaturg, prozaik i rysownik, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Był postacią tajemniczą, a nawet zagadkową. Unikał rozgłosu, w ostatnich dekadach w zasadzie nawet nie udzielał wywiadów. Fakty można wyłuskiwać z opublikowanych tomów listów, dzienników, z autobiograficznego "Baltazara" - jednak obraz, jaki się z nich wyłania, jest fragmentaryczny, pełen niedopowiedzeń. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Anną Nasiłowską, pisarką, autorką książki "Mrożek. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Sławomir Mrożek

Matthew Perry we wspomnieniach. "Miał szczodre i bezinteresowne serce"

– "To jest ten moment, kiedy złamane są nasze serca", napisali w oświadczeniu współtwórcy "Przyjaciół" Marta Kauffman, David Crane oraz producent wykonawczy Kevin Bright – mówił w Trójce, cytując komunikat, amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski. To właśnie produkcji "Przyjaciele" Matthew Perry zawdzięczał swoją ogromną popularność. – Chandler Bing, postać, którą stworzył, zapisał się złotymi zgłoskami w historii telewizji – dodaje Zbigniew Banaś, wykładowca amerykańskiego uniwersytetu Loyola. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 serial USA Hollywood Matthew Perry Piotr Firan Radosław Nałęcz Jan Pachlowski

PR24 Film "Czas na pogodę". Jacek Raginis-Królikiewicz i Bogna Królikiewicz o swoim dziele

Film "Czas na pogodę" porusza trudny temat samotności, samobójstw i uzależnień, jednak twórcy pokazali to w nieco inny sposób, niż przyzwyczaiła nas do tego popkultura - problem uzależnienia dotyczy kobiety. W Polskim Radiu 24 o tym dziele mówili jego autorzy - reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz oraz producentka Bogna Królikiewicz, prywatnie także siostra reżysera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM Rafał Porzeziński Jacek Raginis-Królikiewicz