Polskie Radio
Section05

Kraków

Wracają połączenia Kraków-Zakopane. Pierwsze pociągi ruszą przed świętami

Spółka Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowuje rozwiązania pozwalające na wznowienie bezpośrednich połączeń pociągów na remontowanej trasie Kraków - Zakopane - informuje PKP PLK S.A. Pociągi pod Tatry mają jeździć od okresu świątecznego do końca ferii. Później rozpocznie się kolejny etap pac na trasie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kolejnictwo PKP Intercity PKP transport publiczny infrastruktura Zakopane Boże Narodzenie Nowy Rok Ferie zimowe Tatry

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kabaret Anawa i zagadka dwunastnicy

- Polityką się nie zajmowaliśmy, zostawiając ją ludziom wybitnym. Zostaliśmy przy klasykach poezji, a także przy odkrywaniu przed zdumioną publicznością sekretów medycyny – wspominał w Dwójce Jan Kanty Pawluśkiewicz, twórca muzyki teatralnej, filmowej i monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, a także kompozytor piosenek, pianista i artysta malarz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Pawluśkiewicz Beata Stylińska MUZYKA Dwójka Marek Grechuta kabaret

Prezes Polskiego Radia o Nagrodach Mediów Publicznych

- Polskie Radio realizuje swoją misję publiczną na każdym polu. Widać to także kiedy ogłaszamy i kapitułę, i nominowanych do Nagród Mediów Publicznych - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odnosząc się do ogłoszenia nominowanych. 
Zobacz więcej na temat:  płyta pieśń Stanisław Moniuszko media publiczne Łukasz Borowicz Renata Przemyk Marcin Pospieszalski Krzysztof Czabański telewizja telewizja publiczna TVP Dwójka Nagrody Mediów Publicznych 2022 Nagrody Mediów Publicznych

Maria Anna Potocka: sztuka mówi wspólnym językiem świata

W roku 1972 założyła pierwszą w komunistycznej Polsce galerię sztuki nowoczesnej. Od roku 2010 pełni funkcję dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, jest też członkiem jury Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. - Sztuka ma ten fenomen, że mówi wspólnym językiem świata - przekonuje, w rozmowie z Martyną Podolską, Maria Anna Potocka.
Zobacz więcej na temat:  muzeum reżyser Katowice Muzeum Sztuki Nowoczesnej

"Kulturoteka" prosto z Festiwalu Literatury dla Dzieci

9. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci dobiega końca. Już dziś poznamy laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego wręczanej za najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Z tej okazji "Kulturoteka" w wydaniu specjalnym – prosto z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W programie festiwalu znalazły się liczne spotkania, warsztaty, konferencje, czytanki po zachodzie słońca, a także wydarzenia towarzyszące, jak wystawy plenerowe. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska

Łukasz Gaweł: jestem przypadkiem dość dziwnym i szczególnym [ZOBACZ WIDEO]

- Przez lata pracowałem jako ekspert w różnego rodzaju instytucjach, ale głównie w muzeach. Profesjonalizacja muzeów, zespołów, kadry zarządzającej jest niesamowita, to jest olbrzymia zmiana. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: muzea tworzą ludzie niezwykli. To jest najciekawsze i najtrudniejsze. Jeśli masz człowieka, który wie absolutnie wszystko o określonej części kolekcji, to to "absolutnie wszystko" jest ważniejsze niż wszystkie jego inne cechy - mówił w Dwójce Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa Józef Tischner Jan Błoński muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie

Koniec prac na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów. PKP PLK modernizuje cały węzeł kolejowy

PKP Polskie Linie Kolejowe kończą modernizację stacji Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów, wykonywaną w ramach przebudowy trasy średnicowej biegnącej przez centrum miasta. Dla podróżnych nowe perony zostaną udostępnione z początkiem grudnia. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą w centrum Krakowa z prędkością 100 km/h.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje infrastruktura PKP remont kolej

Andrzej Marek Ostrowski - siostrzeniec Witolda Pileckiego

- Mój wuj Witold Pilecki zatrzymał się właśnie w naszym mieszkaniu i z tego mieszkania po kilku miesiącach, we wrześniu 1940 r., został zabrany. Stało się tak celowo, ponieważ czekał na łapankę, aby trafić do Auschwitz - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Marek Ostrowski, siostrzeniec rtm. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Józef Piłsudski społeczeństwo Polskie Radio 24 Witold Pilecki POLSKA historia Polski