Polskie Radio
Section05

Michał Montowski

Jan Piotr Norblin. "Pokazuje życie codzienne, ale w teatralny sposób"

Jan Piotr Norblin to jeden z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. W Polsce rozwinął talent i właśnie tutaj spędził wiele lat swojego twórczego życia. W pałacu Pod Blachą możemy obejrzeć ekspozycję składającą się ze 125 dzieł francuskiego malarza, które pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Pałac pod Blachą Zamek Królewski Jan Piotr Norblin Marta Zdańkowska

Siedem wersji "Słoneczników". Barwy jako środek wyrazu

Najsłynniejsze "Słoneczniki" świata powstały pomiędzy sierpniem a wrześniem 1888 roku. Cztery pierwsze wersje Vincent van Gogh stworzył z myślą o dekoracji sypialni Paula Gauguina, którego zaprosił do Arles i gościł w Żółtym Domu. Trzy kolejne powstały na początku 1889 roku, już po wyjeździe Francuza i po załamaniu nerwowym van Gogha.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek malarstwo Vincent van Gogh Dwójka SZTUKA

"Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu". Wystawa w 10. rocznicę śmierci pisarza

Ekspozycja "Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu" powstała dla uczczenia 10. rocznicy śmierci pisarza, przypadającej 14 października. Na ekspozycji w warszawskiej Kordegardzie i na planszach przed galerią przedstawione zostały osiągnięcia twórcze Janusza Krasińskiego, m.in. okładki pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński pisarze i poeci literatura historia Polski Powstanie Warszawskie George Orwell

"Romantyczność" w Teatrze Polskim. Polsko-białoruska współpraca teatralna

Na deskach Teatru Polskiego w Warszawie zaprezentowano przygotowany na podstawie dzieła Adama Mickiewicza spektakl "Romantyczność". Teatralny Nowogródek, gdzie 200 lat temu rozbrzmiewały języki polski, białoruski i litewski, wraz z polskimi artystami na scenę przenoszą byli aktorzy Teatru im. Janki Kupały w Mińsku. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polski w Warszawie spektakl Ballady i Romanse Adam Mickiewicz

Dar Napoleona dla Wincentego Krasińskiego. Zaginiony prezent wrócił do Polski

Unikatowy dar Napoleona dla hrabiego Wincentego Krasińskiego, zaginiony w czasie II wojny światowej i odzyskany w maju br. dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez resort kultury, został przekazany do zbiorów Muzeum Historii Polski. Obiekt będzie kolejnym elementem przygotowanej przez instytucję ekspozycji poświęconej historii naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Muzeum Historii Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wincenty Krasiński II wojna światowa historia Polski

"Amor zwycięski". Uwaga, bo nie wiadomo, po którą strzałę sięgnie

To był najwspanialszy obraz w kolekcji markiza Vincenza Giustinianiego. Najprawdopodobniej, za radą niemieckiego znawcy i teoretyka sztuki Joachima Sandrarta, na co dzień malowidło zasłaniała kotara. Chowano je nie tylko dla ochrony przed światłem słonecznym i kurzem. Obraz Caravaggia stanowił klejnot kolekcji pokazywany jedynie specjalnym gościom. Być może był ukryty, aby nie przyćmiewać innych dzieł swoją wyjątkowością. Cóż zatem niezwykłego zasłaniała zielona kotara?
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio malarstwo Dwójka SZTUKA Grażyna Bastek

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. "Książki towarzyszą codzienności"

Wrzesień rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania, ale chcielibyśmy, żeby Polacy mieli w rękach książki przez cały rok. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zachęca więc do lektury. - Książki są dobrymi towarzyszami naszej codzienności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Agnieszka Kunikowska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Rydzewski Joanna Bancerowska