Polskie Radio
Section05

Monika Pilch

"Eleganckie, niewymuszone aktorstwo". Andrzej Łapicki - wspomnienia w 100-lecie urodzin

- Kiedy grał Andrzej Łapicki, z całą świadomością wolał zagrać mniej niż za dużo. To była też ta ogromna elegancja bycia na scenie, która sprawiła, że przyszyto mu metkę amanta. Był amantem, ale też niekoniecznie. Jego możliwości nie zostały do końca wykorzystane - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Łapickiego (11.11).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Łapicki aktor Dwójka Marcin Pesta Barbara Osterloff Tomasz Mościcki Jacek Szczerba Agnieszka Suchora Tomasz Sapryk jubileusz KULTURA

Irena Jun: wiersz był moim towarzyszem od dziecka

- Moja matka, której wszystko zawdzięczam, była poetką z zamiłowania - pisała wiersze i mówiła wiersze. Ja też próbowałam je wymyślać, gdy miałam, zdaje się, 4 lata. "Złocisty listopadzie, co mieszkasz na złocistych liściach. Kocham Ciebie listopadzie", napisałam. Dziś zarówno mnie to rozczula, jak i rozśmiesza - mówiła w Dwójce aktorka Irena Jun.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka TEATR Irena Jun KULTURA poezja wiersze Teatr Studio

"Godej do mie". Wyjątkowy spektakl z udziałem publiczności i kolacją

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego obchodził swoje 117. urodziny. Instytucja od lat w swoich spektaklach porusza lokalne tematy, w których aktorzy posługują się regionalnym językiem. Dzięki festiwalowi "Przystanek Śląsk" okazję do spotkania z tą sztuką mają także widzowie z Warszawy. Jest to okazja wyjątkowa ponieważ w jednym ze spektakli udział bierze publiczność, a wszystko wieńczy wspólna kolacja.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka spektakl Śląsk Robert Talarczyk Dariusz Chojnacki Agnieszka Radzikowska emocje

Joanna Szczepkowska: czasem trzeba przegrać, żeby przekonać się, że było warto

- Moje życie pełne jest zachowań, które można uznać za kontrowersyjne. Często mnie pytają: po co Ci to było? Odpowiadam wtedy, że czasem trzeba przegrać, żeby po kilku latach okazało się, że jednak miało to sens - mówiła w Dwójce Joanna Szczepkowska, aktorka i pisarka, tegoroczna laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  joanna szczepkowska Dwójka Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Teatr Polskiego Radia KULTURA

Awangarda podkarpacka. "Mówiono o tym terenie jako terenie niezwykłej kreatywności"

Awangarda to kierunek odrzucający dotychczasowe style i budujący swój świat. Mimo tego awangarda podkarpacka, z uwagi na swoje położenie i wojny, które nawiedziły te tereny, charakteryzowała się większym niż w innych miejscach przywiązaniem do krajobrazów i tradycji pokoleń. O wszystkim opowiedziała autorka książki "Awangarda podkarpacka" - Małgorzata Dziewulska. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka awangarda podkarpackie Dwudziestolecie międzywojenne SZTUKA Małgorzata Dziewulska

Agata Łuksza: gwiazdy teatru z XIX w. były prekursorkami paraspołecznych relacji z fanami

- Trudność badań tego typu polega przede wszystkim na braku materiałów. Praktyki fanowskie, podobnie jak szeroko rozumiana kultura popularna, nie były uważane za godne archiwizowania, w związku z czym te źródła są bardzo ograniczone. Jeśli natomiast uda się już znaleźć w prasie informacje na temat praktyk fanowskich, często mają one charakter krytyczny albo prześmiewczy - mówiła w Dwójce Agata Łuksza, autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka TEATR Agata Łuksza Helena Modrzejewska Sarah Bernhardt KULTURA celebryci

Piotr Rowicki o Barbarze Sadowskiej: nie była przykładną matką Polką

- Jej biografia była nieoczywista, nie był to przykładny obraz matki Polki i parę takich kontrowersyjnych scen w naszym przedstawieniu jest. Ale były osoby, które ją znały i potwierdziły, że faktycznie tak mogło być, że byliśmy bardzo blisko prawdy w tym, co pokazywaliśmy - mówił w Dwójce Piotr Rowicki, autor dramatu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej", nagrodzony na Festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Dwójka

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  scenografia opera Boris Kudiczka KULTURA Dwójka Mariusz Treliński Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski