Polskie Radio
Section05

PRL

Współpraca Wojciecha Manna z SB. Piotr Gontarczyk ujawnił dokumenty. "Od lat leżą w IPN"

"Powszechnie uważa się, że osoby uczestniczące w życiu publicznym winny być przezroczyste. Bo oprócz tego, co zostało powiedziane, ważne jest to, »kto« to mówi" - pisze na łamach "Historii Do Rzeczy" Piotr Gontarczyk wskazując Wojciecha Manna. Historyk przytacza dokumenty, z których wynika, że znany dziennikarz był zarejestrowany jako kontakt operacyjny komunistycznej bezpieki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SB służba bezpieczeństwa Wojciech Mann

"Wspomnienia o ks. Jerzym" - rozmowa z ks. Stanisławem Małkowskim

Przedstawiamy archiwalną rozmowę Adriana Klarenbacha z księdzem Stanisławem Małkowskim - publicystą, społecznikiem, działaczem opozycji demokratycznej w PRL, a przede wszystkim świadkiem życia i działalności społeczno-religijnej księdza Jerzego Popiełuszki. Rozmowa została przeprowadzona na antenie Polskiego Radia 24 z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin niezłomnego Kapłana.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Stanisław Małkowski Kościół

Trzy tygodniki, czyli jak powstały pisma katolickie w komunistycznej rzeczywistości 1945 roku

"Tygodnik Powszechny", "Tygodnik Warszawski" czy tygodnik "Dziś i juro" zaczęły ukazywać się w 1945 roku, w nowej rzeczywistości, instalowania się komunistycznej władzy. Jakie idee przekazywały te pisma czytelnikom? Kim byli ludzie je upowszechniający? Dlaczego jedni trafili do więzień, inni nie po zamknięciu tytułu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Tygodnik Powszechny komunizm historia PRL Kościół katolicki religia Stefan Wyszyński Adam Stefan Sapieha czytelnictwo

Archiwum Związku Polaków w Niemczech zostało przekazane do zbiorów IPN

Związek Polaków w Niemczech przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej swoje ponad stuletnie archiwum. Zbiór liczy kilkaset metrów bieżących dokumentów, zdjęć i nagrań filmowych z działalności Polaków na terenie Niemiec. - Te dokumenty zdradzają pewien genotyp Polaków zaangażowanych w wiele form działalności społecznej, politycznej i samorządowej, którzy służyli ważnym wartościom w jaskini systemu totalitarnego - powiedział w poniedziałek prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL historia Polski Niemcy IPN Instytut Pamięci Narodowej

Łukasz Gorczyca: Edward Dwurnik był artystą klasy ludowej

- Są artyści, którzy uciekają od rzeczywistości w świat jakiejś czystej kreacji czy formy. Są tacy, którzy tę rzeczywistość komentują, i są tacy - wydaje mi się, że takim był też Dwurnik - którzy są swego rodzaju medium, to znaczy ludźmi, którzy nie patrzą z zewnątrz, nie patrzą ponad, tylko są w środku tego czegoś, tego naszego życia - mówił Łukasz Gorczyca. Fundacja Edwarda Dwurnika wydała właśnie album na temat cyklu "Robotnicy" tego malarza.
Zobacz więcej na temat:  Edward Dwurnik malarstwo album Paweł Siwek robotnicy dzieła sztuki Dwójka Muzeum Sztuki Nowoczesnej

"Popiełuszko w Bartoszycach" - część II

Zapraszamy do wysłuchania drugiej części archiwalnej audycji Aleksandry Łapkiewicz z 2019 roku „Popiełuszko w Bartoszycach”, opowiadającej o wojskowym epizodzie w biografii ks. Jerzego Popiełuszki.W audycji usłyszą Państwo fragmenty rozważań różańcowych księdza Jerzego Popiełuszki wygłoszonych 19 października 1984 roku w Bydgoszczy oraz fragment modlitwy wiernych odczytywanej przez błogosławionego. Ponadto występują tu między innymi wojskowi koledzy ks. Popiełuszki, którzy wraz z nim odbywali służbę w 54. Batalionie Szkolnictwa Terenowego w Bartoszycach: ks. Wiesław Wasiński i ks. Andrzej Lesiński, autor książki „Służba wojskowa kleryków 1959-1980”.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół