Polskie Radio
Section05

PRL

Powstanie warszawskie. Jak było przedstawiane w popkulturze PRL? [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Powstanie warszawskie, pomimo politycznej niechęci komunistów do tego tematu, jak najbardziej było obecne w popkulturze okresu PRL. Do dziś przecież powszechnym uznaniem cieszą się takie filmowe dzieła jak "Kanał" Andrzeja Wajdy, czy "Godzina W" Janusza Morgensterna. Polska Ludowa nie była jednak monolitem i w różnych okresach, w różny sposób mówiono o zrywie, co odbijało się również w sferze kultury. O tym, na ile pozwalano twórcom zajmować się tematem zrywu oraz w jaki sposób cenzura radziła sobie z historycznymi nieścisłościami opowiada najnowszy, piąty już odcinek podcastu "Pamięć w eterze. Powstanie warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa

71. rocznica wydania przez rząd PRL oświadczenia w sprawie rezygnacji z reparacji wojennych

23 sierpnia 1953 roku Rada Ministrów PRL złożyła oświadczenie w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. W dokumencie tym rząd Bolesława Bieruta ogłaszał, że Polska zrzeka się roszczeń dotyczących spłaty przez Niemcy odszkodowań za wyrządzone Polsce zbrodnie podczas II wojny światowej. Dokument budzi duże kontrowersje, a jego ważność podważają badacze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski ZSRR NRD konferencja poczdamska reparacje wojenne Bolesław Bierut

POLSKIE RADIO 24 Zburzyć, zachować czy zasłonić? Ekspert o przyszłości PKiN

- Odbudowa zabytku staje się narzędziem w rękach współczesnej polityki. Ma coś komunikować według tych, którzy chcą jego odbudowy, coś innego będzie komunikować według tych, którzy są temu przeciwni - mówił w Polskim Radiu 24 Błażej Ciarkowski, architekt i autor książki "Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 architektura społeczeństwo Pałac Kultury i Nauki POLSKA

Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Zawsze chciał być pisarzem. Najlepiej: wielkim pisarzem. Był gotów wiele poświęcić, by jego książki były czytane i wydawane. Wciąż myślał o swojej sławie. Ale ona go opuściła. Choć był jednym z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, dziś niewielu o nim pamięta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Andrzejewski pisarz literatura książki Komitet Obrony Robotników KOR Maria Dąbrowska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Andrzej Wajda Antoni Libera Marek Nowakowski Michał Komar Mirosław Chojecki stalinizm komunizm katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne opozycja demokratyczna drugi obieg HISTORIA

"Solidaryzujemy się ze strajkującymi w Gdańsku i w Gdyni". Szczeciński Sierpień '80

19 sierpnia 1980 roku w Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, jego przewodniczącym wybrano Mariana Jurczyka. Dzień wcześniej o godz. 10.30 część wydziałów przerwała pracę. Przed bramą główną zgromadziło się kilka tysięcy pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Janusz Marchwiński Marian Jurczyk Stocznia Szczecińska Szczecin sierpień 80 Solidarność związki zawodowe

Anna Walentynowicz. Nieustraszona bohaterka Sierpnia ’80

Jej nazwisko weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego. Swoją bezkompromisową, prostolinijną postawą, uczciwością i stale wyrażanym dążeniem do prawdy zaskarbiła sobie szacunek i wielką popularność wśród robotników, ściągając jednocześnie na siebie prześladowanie i nienawiść władz.
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz Gdańsk Solidarność stan wojenny Stocznia Gdańska komunizm socjalizm

Proces generałów. Tak zaczęła się stalinowska czystka w Wojsku Polskim

Jednym procesem pokazowym komuniści zdołali uderzyć w kilku swoich przeciwników: od "polskiego" Londynu, przez Armię Krajową i Zachód, aż po wroga wewnętrznego - Władysława Gomułkę i Mariana Spychalskiego. Sądowy spektakl zapowiadał też falę terroru, która przetoczyła się w pierwszej połowie lat 50. przez szeregi kadry oficerskiej.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stalinizm Wojsko Polskie represje procesy polityczne