Polskie Radio
Section05

PRL

Złote czasy polskich motorowerów. Jerzy Kossowski z nową książką "Motorowery w PRL"

Nowa książka Jerzego Kossowskiego, redaktora naczelnego "Automobilisty" jest obszernym przeglądem polskich powojennych konstrukcji motorowerów i motorynek, nie tylko tych, które znalazły się w sprzedaży, ale również mało znanych prototypów i krótkich serii. Z autorem publikacji rozmawialiśmy na antenie Polskiego Radia Kierowców. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online motoryzacja literatura Jerzy Kossowski Mariusz Dąbrowski motorowery historia motoryzacji Zobacz także

Willy Brandt w Warszawie. Wizyta symbolicznych gestów

– Kiedy uklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta, to na całym świecie na pierwszych stronach gazet ukazało się to zdjęcie  – wspominał dziennikarz Kazimierz Baranowski na antenie Polskiego Radia – Ten gest sprawił, że Brandt, który był już znany, stał się bardzo popularny na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Grudzień 1970 Józef Cyrankiewicz RFN Warszawa Willy Brandt Władysław Gomułka Niemcy II wojna światowa Holokaust

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

27 listopada 1947 roku aresztowany został przez UB ppłk Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa komunizm stalinizm służba bezpieczeństwa Armia Krajowa Wolność i Niezawisłość NKWD

43 lata temu wybuchł strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  strajki komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Solidarność

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 116. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR SZTUKA II RP Xawery Dunikowski