Polskie Radio
Section05

Paryż

Polska fotografia na światowych salonach. Wystawa "Villa Polonez" w Instytucie Polskim w Paryżu

"Villa Polonez" to wystawa najnowszej polskiej fotografii przygotowana przez Instytut Polski w Paryżu jako jedna z imprez towarzyszących Paris Photo 24. Autorem koncepcji i kuratorem wystawy jest Paweł Borkowski z Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu. Z kuratorem oraz z Joanną Wajdą, dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu rozmawia Iga Niewiadomska.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA Instytut Polski

Otwarcie katedry Notre Dame. Zjadą światowi przywódcy

W Paryżu w sobotę zostanie uroczyście otwarta katedra Notre Dame. To jedna z najsłynniejszych chrześcijańskich świątyń na świecie, częściowo zniszczona w wielkim pożarze w 2019 roku. Odbudowa trwała pięć lat. W inauguracji weźmie udział około 50 światowych przywódców, w tym m.in. Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i prezydent elekt Donald Trump. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Kościół Notre Dame

To trzeba wiedzieć, by zrozumieć jej tajemnicę

Co znaczy "Notre Dame"? Jaka jest architektura paryskiej katedry? Jakie znaczenia niesie? – Możemy, oglądając Notre Dame, odczytać jej ukryte przekazy. Ale jest też symbolika, do której zrozumienia jest dziś niewielu przygotowanych – opowiadał w archiwalnej audycji prof. Henryk Samsonowicz. Notre Dame w Paryżu, pięć lat po tragicznym pożarze, będzie ponownie otwarta. To dobra okazja, by przypomnieć, jaki był świat średniowiecznych katedr.
Zobacz więcej na temat:  Francja Notre Dame chrześcijaństwo symbole średniowiecze

Jak budowano katedry? Grzeszne finansowanie, lista fachowców i walka o rekord

W ciągu trzech wieków wzniesiono we Francji 80 katedr, w tym paryską Notre Dame, a ogółem na budowę kościołów wykorzystano wtedy więcej kamieni niż kiedykolwiek w starożytnym Egipcie. Czas powstawania katedry rozciągał się na pokolenia – nic dziwnego, bo przedsięwzięcie to należało do kosztownych, arcytrudnych i zakrojonych na pozaludzką skalę.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Notre Dame Francja architektura budownictwo chrześcijaństwo

Dzwonnik z Notre Dame. Ta historia uratowała katedrę, ale i trafiła na listę ksiąg zakazanych

Powieść Victora Hugo o dzwonniku Quasimodo – "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" – nie tylko skłoniła XIX-wiecznych Francuzów do ratowania ich zaniedbanej bezcennej świątyni, lecz także została jedną z ukochanych lektur o tragicznej miłości. Książka okazała się jednak na tyle niejednoznaczna, że znalazła się na liście dzieł zakazanych przez Kościół.  
Zobacz więcej na temat:  Francja chrześcijaństwo literatura Victor Hugo powieść musical FILM architektura zabytki

Katedra Notre Dame dostała drugie życie. Polacy mają w tym swój udział

- Zostaliśmy zaproszeni do prób usuwania tzw. nawarstwień obcych, które zawierały cząstki ołowiu, bo katedra była pokryta blachą ołowianą. To bardzo toksyczny związek jeżeli chodzi o jego zastosowanie w architekturze, chociaż jest bardzo przydatny i trwały. Pożar zniszczył ponad 500 ton blachy, która pokrywała dach Notre Dame - mówił w Dwójce prof. Andrzej Koss, szef Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame konserwacja KULTURA Katarzyna Sanocka Dwójka odbudowa Akademia Sztuk Pięknych Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Romain Gary. Kochał język polski, oszukał Francuzów, oczarował świat

- Uczyłem się w polskiej szkole. To zostało mi na całe życie - podkreślał w wywiadzie dla Polskiego Radia Romain Gary, opowiadając o swoich związkach z naszym krajem. 2 grudnia mijają 44 lata od śmierci tego znakomitego francuskiego pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Goncourtów, autora m.in. "Życia przed sobą" czy "Obietnicy poranka".
Zobacz więcej na temat:  Romain Gary Francja literatura II wojna światowa wspomnienie

Polskie Radio 24 "Magnetyczna osobowość". Wystawa "Kisling. Lśnienie Montparnasse’u"

- W pracowni Kisslinga odbywają się spotkania, które dopełniają obrazu kawiarni Montparnasse'u, w których kwitnie życie. Co ciekawe, niektórzy twierdzili, że ten okres to pierwszy taki "eksperyment socjalny" w dziejach sztuki, gdy spotyka się tak wielu artystów z różnych stron świata - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Winiarski - dyrektor artystyczny muzeum Villa la Fleur.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Montparnasse malarstwo