Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Festiwal Nowe Epifanie. Monika Popiel: pytanie o bliskość jest uniwersalne

- Naszą opowieść o apokalipsie oparliśmy o temat odsłonięcia się w intymnym wymiarze. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy odważyć się odsłonić przed kimś, a także co oznacza przyjmować czyjeś odsłonięcie - mówiła w Dwójce Monika Popiel o spektaklu "Jeszcze się nie stało", który możemy zobaczyć podczas tegorocznego 12. Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  performance Dwójka KULTURA

Elżbieta Brzozowska: Dalajlama to dla Tybetańczyków postać najważniejsza

- Status Dalajlamy stał się kwestią polityczną, od kiedy władzę w Tybecie przejęli chińscy okupanci. Do roku 2011 piastował pozycję zarówno przywódcy duchowego, jak i politycznego, jednak namówił swoich rodaków do pełnej demokratyzacji. Ale wciąż pozostaje centralną postacią dla diaspory tybetańskiej - mówiła Elżbieta Brzozowska, redaktorka wznowionej autobiografii Dalajlamy "Wolność na wygnaniu".
Zobacz więcej na temat:  Dalajlama Tybet Chiny Dwójka biografia KSIĄŻKA religia

Muzea po otwarciu. "Jeszcze bardziej entuzjastyczne dni niż dla publiczności"

- Wszyscy bardzo już tęskniliśmy za naszymi widzami. Widzowie najwyraźniej też. W ciągu tych pierwszych sześciu dni odwiedziło nas prawie siedem tysięcy osób. A trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że tylko wtorki są u nas bezpłatne. Co ważne, widzimy też, że przychodzi do nas bardzo różna publiczność, nie tylko stali bywalcy - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Krakowie

Ołtarz Wita Stwosza odnowiony. Zakończono prace renowacyjne

Wypiękniały i w ożywionych kolorach - ołtarz Wita Stwosza w krakowskiej bazylice Mariackiej można już podziwiać w pełnej okazałości. Po ponad sześciu latach zakończyła się renowacja jednego z najwybitniejszych, późnogotyckich, europejskich dzieł sztuki rzeźbiarskiej. - To zasługa ciężkiej pracy ludzkich rąk - podkreśla proboszcz ksiądz Dariusz Raś.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kraków gotyk rzeźba zabytki Akademia Sztuk Pięknych

Hubert Borys: ojciec nie starał się wracać do wojennych wspomnień

- Jego opowieści były często krótkie i anegdotyczne. Wydaje mi się, że to była celowa polityka, aby nasza wyobraźnia dziecięca nie była skierowana na wojnę, klęskę i ciężkie przeżycia. Chciał, żebyśmy żyli swoim dziecinnym, szczęśliwym życiem - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Hubert Borys, syn Adama Borysa ps. Pług.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa batalion Powstanie Warszawskie Dwójka parasol

Marta Gardolińska dyrektorem opery we Francji. "To była próba ognia"

- Ta wiadomość nie spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. To był dłuższy czas rozmów i poznawania się z zespołem. A warunki, w których się poznawaliśmy, były dość szczególne, ponieważ to był sam środek pandemii. Zabraliśmy się za dosyć duże dzieło operowe Alexandra Zemlinsky'ego. To była próba ognia, z której wyszliśmy obronną ręką - mówiła Marta Gardolińska, nowa dyrektor muzyczna Opéra national de Lorraine w Nancy.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Nancy Francja dyrygent

76. rocznica wyzwolenia Auschwitz w przestrzeni wirtualnej

- To jest bardzo trudny rok i nie jest możliwe zorganizowanie normalnych uroczystości. Ocalali, którzy mają 80-90 lat są w pierwszej grupie ryzyka. Dlatego przenieśliśmy wszystko do internetu, gdzie można będzie uczestniczyć w obchodach online - mówił w Dwójce dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, odnosząc się do 76. rocznicy wyzwolenia obozu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Dwójka