Polskie Radio
Section05
Piotr Łodej

Kto i ile zapłaci pracownikowi za "chorobowe"? Ministerstwo planuje rewolucyjne zmiany

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w zasadach wypłaty pracownikom "chorobowego". Jeśli wejdą one w życie, to wynagrodzenia dla pracowników na zwolnieniu będą wynosić 90, a może nawet i 100 procent, a ich koszty poniesie ZUS.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze płace choroba zatrudnienie praca ZUS pracownik Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Józef Niewiarowski Trójka

Polska na poziomie Białorusi i Rosji. Kiedy osoby i pary LGBTQ+ uzyskają pełnię praw?

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Bifobii, Transfobii i Interfobii który jest obchodzony 17 maja, w naszym kraju wciąż ma słodko-gorzki smak. Osoby LGBTQ+ nadal są pozbawione podstawowych praw, a Polska jest najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Z drugiej strony Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, wspiera tęczowe działania i deklaruje zmiany w prawie. Pytanie, kiedy one rzeczywiście nadejdą i w jakim kształcie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo homoseksualizm LGBTQ+ małżeństwo pary homoseksualne Unia Europejska równouprawnienie Martyna Masztalerz Trójka

Rewolucja, dramat, wściekłość: koniec z pizzą i lodami po północy! Na razie w Mediolanie

Władze Mediolanu planują rewolucyjne posunięcie: chcą zakazać sprzedaży po północy pizzy, lodów i napojów na wynos. Powód: skargi mieszkańców miasta na uciążliwości nocnego życia. Sprzedawcy są wściekli, turyści rozżaleni. Czy nadchodzi rewolucja w podejściu do biznesu turystycznego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA turystyka Włochy Mediolan pizza napoje jedzenie Kraków Miasto Jest Nasze Józef Niewiarowski Trójka

Konfiskata samochodów pijanym kierowcom. Rząd pracuje nad zmianą przepisów

Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom. Obecnie odebranie pojazdu jest obligatoryjne. Według nowych przepisów faktyczną decyzję o zastosowaniu środka karnego podejmą sądy. Jak tłumaczą pracownicy resortu, zmiana ma wprowadzić porządek konstytucyjny oraz umożliwić władzy sądowniczej niezależne, ale zgodne z prawem działanie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Trójka Ministerstwo Sprawiedliwości prawo ruch drogowy motoryzacja pijani kierowcy samochody

Pośladki Dawida, czyli obrona honoru klasycznej rzeźby Michała Anioła

Cecilie Hollberg, dyrektorka florenckiej Galleria dell'Accademia, wzywa do obrony wizerunku i godności najsłynniejszej rzeźby swojego muzeum, czyli Dawida Michała Anioła. Dzieło to bowiem w ostatnim czasie pojawia się na koszulkach, ręcznikach, kieliszkach, i to w pozach szkalujących wg dyrektorki to klasyczne dzieło sztuki. Producenci i sprzedawcy uważają, że mają pełne prawo przerabiać wizerunek rzeźby Dawida, jak chcą, gdyż znajduje się on w domenie publicznej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA rzeźba Michał Anioł Florencja domena publiczna prawa autorskie Unia Europejska Paweł Turski

Sztuczna inteligencja zagraża kreatywności? "Powstaje pytanie, jak daleko możemy się posunąć"

Ponad 200 artystów podpisało się pod listem wzywającym do odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Billie Eilish, muzycy z Pearl Jam czy R.E.M. Twierdzą oni, że AI w przyszłości może zagrażać ludzkiej kreatywności. - Jeżeli uda nam się zbudować dostatecznie skomplikowaną sztuczną inteligencję, to ona będzie wyręczać specjalistów kreatywnych. W długim horyzoncie czasowym należy się z tym liczyć - ocenia prof. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka sztuczna inteligencja technologie technologia

Pył znad Sahary w natarciu. Co oznacza? Kto powinien uważać?

Nad Polskę znów nadciąga pył saharyjski. Jego konsekwencją będą nie tylko brudne samochody, ale i gorsze samopoczucie. Synoptycy ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Jak dodają, tym razem zjawisko osiągnie swoje apogeum. Kto powinien szczególnie uważać? - O tym w Trójce mówili Barbara Toczko z Departamentu Monitorowania Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.
Zobacz więcej na temat:  sahara jakość powietrza smog alert pogodowy Alert RCB IMGW wiatr Trójka pogoda Grzegorz Walijewski

O konsekwencjach siedzącego trybu życia. Jak zadbać o nasze zdrowie?

- Samo ruszenie się z domu powoduje, że poprawia się ciśnienie, wydolność fizyczna, poziom cukru, wolniej postępuje miażdżyca, i po prostu dłużej utrzymujemy się w dobrym zdrowiu - wymienia dr Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny. Długie godziny przy biurkach lub na sofach są bardzo szkodliwe - w samej Holandii, według wyliczeń ekspertów, siedzący tryb życia prowadzi do 21 tys. zgonów rocznie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie aktywność fizyczna aktywność

"116 111" – nowy program w Trójce. Pomagamy dzieciom w kryzysie [POSŁUCHAJ]

Zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży są w centrum naszych zainteresowań. Dlatego Trójka przygotowała nowy cykl pod tytułem "116 111". Tytuł jest oczywiście numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który od 15 lat prowadzi fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Audycję prowadzi Katarzyna Stoparczyk i przed pierwszym odcinkiem opowiadała o niej w rozmowie z Piotrem Łodejem. 
Zobacz więcej na temat:  telefon zaufania Trójka Katarzyna Stoparczyk 116 111 dzieci społeczeństwo młodzież kryzys depresja psychologia dziecięca

Wybory samorządowe: jak sprawdzić kto jest dobrym kandydatem, na kogo głosować?

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami: odbędą się już za niespełna miesiąc. Kandydatów oczywiście jest wielu, więc może być kłopot, by wybrać tych odpowiednich. Jak na przykład sprawdzić, czy obecny prezydent bądź burmistrz  miasta albo wójt gminy naprawdę dobrze sobie radził w poprzedniej kadencji, odniósł sukces?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wybory samorządowe samorząd kandydaci informacja Kuba Witkowski Trójka

Ceny wynajmu mieszkań zaczną spadać. Czy pęka bańka na rynku nieruchomości?

Opublikowany właśnie raport dotyczący rynku nieruchomości pokazuje pierwsze tendencje zmian. Wyraźnie rosnąca liczba ofert mieszkań na wynajem sprawia, że osoby szukające mieszkania mogą patrzeć z nadzieją w przyszłość. Za to właściciele mieszkań może nie mają jeszcze powodu do niepokoju, ale powinni już mieć świadomość, że eldorado się skończyło.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mieszkanie wynajem mieszkań nieruchomości Jacek Frentzel Trójka

Zanieczyszczenie świetlne, czyli ciemna strona diod i żarników. Jak wpływa na nasz sen i zdrowie?

Wynalezienie żarówki przez Thomasa Alvę Edisona niewątpliwie pchnęło do przodu cywilizację, na dobre uwalniając ludzi od naturalnego, ale też mocno ograniczającego naturalnego rytmu dobowego. Jednak się okazuje, sztuczne światło ma też swoje ciemne strony – są nią zaburzenia snu, które stają się coraz poważniejszym problemem dla rosnącej lawinowo liczby ludzi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie sen światło zanieczyszczenie ekologia bezsenność Trójka