Polskie Radio
Section05
Piotr Łodej

Nadwaga i otyłość - dolegliwości coraz powszechniejsze, również wśród dzieci

Nadwaga i otyłość są coraz powszechniejszym problemem. Zmiany w trybie życia, takie jak coraz mniejsza aktywność fizyczna w ciągu dnia, prowadzą do jego pogłębiania. 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości; przy tej okazji warto zastanowić się, co możemy zmienić w swoich nawykach, aby zrzucić zbędne kilogramy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie zdrowie i dieta zdrowie dziecka aktywność fizyczna

Agnieszka Holland laureatką nagrody Orła za osiągnięcia życia

– Ta nagroda jest naszym podziękowaniem dla kogoś, kogo cenimy najbardziej – mówił prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, ogłaszając przyznanie Orła za osiągnięcia życia Agnieszce Holland. Reżyserka odbierze go podczas gali wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły w najbliższy poniedziałek, 4 marca.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Holland Ryszard Jaźwiński Trójka FILM Polskie Nagrody Filmowe Orły KULTURA

Język polski globalizuje się i jest bardziej inkluzywny. Czy zmiany zagrażają naszej tradycji?

Język polski cały czas się zmienia – można to dostrzec, ponieważ w ostatnich latach te zmiany następują szybciej. Czy to jest zagrożenie dla polszczyzny, czy powinniśmy, tak jak chcą niektórzy puryści, używać języka naszych babć i dziadków, by ratować tradycję i czystość mowy ojczystej? A może jednak otworzyć się na te zmiany i przyjąć je jako coś naturalnego i nieuchronnego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo język polski język ojczysty ewolucja językoznawstwo Trójka

Jaka będzie przyszłość Poczty Polskiej? "Potrzebny jest nowy duch"

Choć w placówkach Poczty Polskiej wciąż słychać stukot stempli, instytucja mierzy się obecnie z kilkoma problemami. To chociażby prężnie rozrastający się rynek przesyłek kurierskich, za którym instytucja musi gonić. Pewne więc, że poczta będzie musiała się rozwijać. Pytanie brzmi: w jakim kierunku?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Kuba Witkowski Poczta Polska poczta przesyłki Józef Niewiarowski

Polskie Radio się nie starzeje, ono się rozwija – mówi Ewelina Rogalewska, szefowa Centrum Edukacji Medialnej PR

Radio od 100 lat informuje, dostarcza rozrywki i edukuje – taki temat wybrało UNESCO na Światowy Dzień Radia. Polskie Radio wpisuje się w realizację tego hasła. Niemal przez cały rok obiekty publicznego nadawcy można zwiedzać. Jest to możliwe dzięki Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia, które organizuje wycieczki dla dzieci i młodzieży, ale również prowadzi, jak sama nazwa wskazuje, różnego rodzaju działania edukacyjne, np. warsztaty. Jednocześnie CEM cały czas się rozwija: ostatnio pojawiły się nowe szkolenia z tworzenia podcastów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio szkolenia szkolenia mikrofonowe szkolenia medialne Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia Ewelina Rogalewska Trójka

Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

W grudniu premier Donald Tusk zapowiedział zdecydowaną walkę ze smogiem: podkreślił znaczenie szybkiej wymiany "kopciuchów" i termomodernizacji budynków. Polski Alarm Smogowy oczekuje, że rząd potraktuje te deklaracje poważnie i już teraz zacznie je realizować.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia smog węgiel zanieczyszczenie powietrza Rząd Donalda Tuska Polski Alarm Smogowy Anna Depczyńska Trójka

Rzeczniczka praw dziecka rozmawia z młodzieżą i dorosłymi o problemach młodych ludzi

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zainaugurowała pierwszy w historii urzędu cykl edukacyjnych spotkań online dla młodzieży i dorosłych. Tematem rozmów, które odbyły się 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu, było bezpieczeństwo w sieci. Kolejne będą poświęcone problemom psychicznym młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci młodzież Monika Horna-Cieślak Rzecznik Praw Dziecka Rzeczniczka Praw Dziecka psychologia dziecięca psychologia samobójstwo Aleksander Ziemiańczyk Trójka

My rezygnujemy z prac domowych, Szwedzi wracają do zeszytu i ołówka. Rewolucja czy kontrrewolucja w szkole?

W Polsce ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Równocześnie trwają poszukiwania pieniędzy na "tablety dla ucznia", bo jak się okazało, poprzedni rząd, obiecując je, nie zapewnił finansowania tego programu. Tymczasem w Szwecji władze oświatowe wycofują z przedszkoli i młodszych klas podstawowych tablety. Oznacza to, że wracają tam papierowe książki, zeszyty, kredki i ołówki. Czyżby cyfrowa edukacja była błędem i nadchodziła szkolna kontrrewolucja?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła praca domowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka Szwecja szkoła podstawowa Trójka

Ubóstwo dziedziczone - wciąż obecny problem, z którym trzeba walczyć

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło skierowany do samorządów konkurs "Wygrana rodzina", którego celem jest walka z dziedziczonym ubóstwem. Do rozdysponowania jest 40 milionów złotych z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, a wnioski o dofinansowanie można zgłaszać od 19 lutego do 5 kwietnia. Inspiracją był pilotażowy program wsparcia rodzin zagrożonych zjawiskiem dziedziczonego ubóstwa "Praski kokon".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ubóstwo pomoc społeczna Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Paweł Turski Trójka