Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Xawery Dunikowski. Dotknąć koszmaru wojny

Na jego życiu piętno odcisnęły dwie wojny światowe. W czasie pierwszej służył w Legii Cudzoziemskiej. Podczas drugiej był więźniem obozu koncentracyjnego. Xawery Dunikowski (1875-1964) to twórca związany z Krakowem, Paryżem i Warszawą. W swoich obrazach zawarł tragiczne doświadczenia z okresu, kiedy przez pięć lat był więźniem KL Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Xawery Dunikowski Monika Małkowska malarstwo

Nasz wywiad Holograficzna towarzyszka życia, autonomiczne pojazdy i cyfrowa sztuka. Poznaj nową wystawę CNK

- Wystawa zachęca do różnego rodzaju interakcji, ale wydaje mi się, że najważniejszą z nich jest nie ta interakcja, która odbywa się fizycznie, tylko ta, która odbywa się w naszym umyśle. To proces konfrontacji z nowym doświadczeniem i zastanawianie się co ono może oznaczać – mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Placówka uruchomiła ekspozycję poświęconą naszym relacjom ze światem nowoczesnych technologii.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA POLSKA społeczeństwo informacyjne społeczeństwo technologie Warszawa mazowieckie regiony robot robotyka sztuczna inteligencja motoryzacja muzeum Przemysław Goławski

"Jest to swoista trampolina rozwoju dla młodych artystów". Różańska-Gorgolewska o "Project Room"

- Do tej pory artyści wybierani byli przez zamknięte grono kuratorów, dyrektorów instytucji, które swoje propozycje składali, a one następnie były wystawiane. W tym roku pokusiliśmy się o prawdziwe otwarcie. Wydaje mi się, że skorzystanie z formuły open call było fantastycznym pomysłem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jakub Moroz Polskie Radio 24 artysta wystawa

Dzięki staraniom MKiDN do Polski wracają kolejne dzieła sztuki. Odzyskano skradzione XIX-wieczne rysunki

Skradzione w 1998 r. z Archiwum Państwowego w Łodzi XIX w. rysunki łódzkiej synagogi zostały odzyskane dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską agencją śledczą DHS/ICE Homeland Security Investigations. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA społeczeństwo Łódź archiwum kradzież USA Stany Zjednoczone

Tamara w rodzinie. Marisa de Lempicka gościem "Klubu Trójki"

To było szczególne wydanie audycji. Jego najważniejszą częścią był wywiad przeprowadzony przez Aleksandrę Kaczkowską z Marisą Doporto vel de Lempicką – prawnuczką Tamary Łempickiej, najsłynniejszej malarki epoki art déco. – Była prawdziwą wielką damą, wspaniałą kobietą. Miała w sobie niesamowicie dużo siły. Gdy ją poznałam, miała ponad 70 lat, ale ta siła ciągle w niej była, otaczała ją niesamowita aura, jakiej nigdy u nikogo nie spotkałam – wspominała.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka KULTURA malarstwo biografia

Zaginione w czasie II wojny światowej rysunki wracają z USA do Polski. Trafią do Muzeum Narodowego

Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie wracają dwa zaginione w wyniku II wojny światowej dziewiętnastowieczne rysunki autorstwa Adolfa Kozarskiego. Jest to możliwe dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz amerykańskiej fundacji The Monuments Men.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Nowy Jork Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Narodowe w Warszawie

Vincent van Gogh w 3D na wyjątkowej wystawie w centrum EXPO

Odwiedziła Los Angeles, Nowy Jork, Paryż, Las Vegas i Toronto. Teraz przyszedł czas na Polskę. W centrum EXPO XXI w Warszawie do połowy stycznia przyszłego roku można oglądać wystawę "Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów!". O połączeniu wielkiej sztuki z najnowszymi technologiami multimedialnymi opowiedziała Daria Solar – malarka i kuratorka wystawy, współtwórczyni nominowanego do Oskara filmu "Twój Vincent".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Marta Piasecka Vincent van Gogh impresjonizm malarstwo wystawa Warszawa

Twórczość między kontynentami

Wyjazd, emigracja - to radykalna zmiana w życiu każdego, kto podejmuje taką decyzję. Tym bardziej dotyczy to artystów, ludzi szczególnie wrażliwych i zazwyczaj szczególnie związanych z rodziną, miejscem zamieszkania, krajem urodzenia. W „Klubie Trójki” Arkadiusz Gołębiewski zaprosił na rozmowę o tym, jak zmienia się sztuka przez życie na emigracji, z jakimi wyzwaniami musi liczyć się artysta, przechodząc szok kulturowy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski emigracja kariera Trójka