Polskie Radio
Section05

TEATR

"78 i co nieco wincy". Słuchowisko Zuzanny Talar w reżyserii Janusza Kukuły

Stary Aktor - w tej roli Henryk Talar, który staje się bohaterem słuchowiska - powraca do wspomnień zawodowego życia, do świata wartości przejętego od wybitnych nauczycieli, do ludzi, napotkanie których okazało się trampoliną, do sztuki przez wielkie „S” kształtowanej przez lata artystycznych poszukiwań. Ta spowiedź staje się rozliczeniem z samym sobą, ale i prowokuje Starego Aktora do postawienia pytania o kondycję dzisiejszego teatru.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Henryk Talar Janusz Kukuła

"Dziewczyna, która podeptała chleb" – nowa sztuka Mariusza Grzegorzka w Teatrze Wybrzeże

W gdańskim Teatrze Wybrzeże trwają próby do nowego spektaklu Mariusza Grzegorzka "Dziewczyna, która podeptała chleb". Autor sztuki i zarazem jej reżyser na przykładzie pewnej wspólnoty chce przyjrzeć się społeczno-obyczajowej rewolucji. I nie bez powodu o swoim spektaklu mówi "starotestamentowe Las Vegas". Premiera w piątek, 19 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA premiera Mariusz Grzegorzek Teatr Wybrzeże Tomasz Miara Trójka

"Nawrócony" - najnowsza premiera Teatru Klasyki Polskiej. "Bolesław Prus wyprzedził swoją epokę"

- Twórczość Bolesława Prusa jest dowodem na to, że składamy się nie tylko z rozumu. Prus wskazuje tropy do środka, do głębi nas, widzi i opisuje to, czego sami nie chcemy widzieć. Lektura jego dzieł może dużo nauczyć nas o współczesnym życiu. Jego wrażliwość świadczy o tym, że potrafił nie tylko widzieć cierpienie i nędzę, ale również im zaradzić dowcipnymi felietonami i przejmującymi grozą opowiadaniami - mówił w Dwójce Piotr Gralak, reżyser spektaklu "Nawrócony".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek spektakl Bolesław Prus Teatr Klasyki Polskiej Sławomir Orzechowski Piotr Gralak

Król zakazał "Świętoszka", a potem go potajemnie oglądał. Jak Molier grał z władzą w teatrze

– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
Zobacz więcej na temat:  Molier HISTORIA Francja Michaił Bułhakow Maciej Wojtyszko Jerzy Radziwiłowicz Jean Baptiste Poquelin KULTURA KSIĄŻKA literatura komedia

"Na rauszu" w reżyserii Marcina Hycnara. Spektakl, który pozwala każdemu zobaczyć co innego

– Trochę mamy takie doświadczenia, że w zależności od tego, kto ten spektakl ogląda i jakie sam ma doświadczenia związane z tematem około alkoholowym i okołokryzysowym, to troszkę inaczej postrzega sens – mówi jeden z aktorów grających w spektaklu. Gośćmi audycji "W antrakcie" byli: Marcin Hycnar, w potrójnej roli reżysera, narratora i aktora, oraz Adam Krawczuk i Marcin Perchuć, których także możemy zobaczyć w "Na rauszu". 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA Marcin Hycnar marcin perchuć

"Sen o jesieni". Słuchowisko Jona Fosse'go w adaptacji i reżyserii Michała Zdunika

Na cmentarzu spotykają się mężczyzna i kobieta. Kiedyś się znali, byli ze sobą, kochali się, ostatecznie jednak - musieli się rozstać. Teraz, po latach, są już starsi, na życiowym zakręcie, znowu opuszczeni, samotni. Z przypadkowego spotkania rodzi się na nowo namiętność, odżywa uczucie. Jednak tu nic nie jest pewne - po chwili przychodzi Ojciec i Matka mężczyzny, a także - jego była żona. Nie wiemy, co tu jest prawdą, a co snem. kto żyje, a kto objawia się jako duch - aby przypomnieć dawne winy, błędy, porażki.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Michał Zdunik Jon Fosse Maciej Kubera Robert Majewski Anna Grycewicz Ewa Kania Leon Charewicz Olga Sarzyńska

Dramaturg Marek Kochan: teatr potrzebuje tekstu

- Jeżeli weźmiemy, powiedzmy, uznawanego do niedawna za najwybitniejszego twórcę polskiego teatru, czyli Krystiana Lupę, to jego najlepsze spektakle powstawały wtedy, kiedy mierzył się z dobrą, mocną, wyrazistą literaturą, na przykład z tekstami Thomasa Bernharda - mówił w Dwójce dramaturg Marek Kochan.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Moroz dramat pisarze i poeci Marek Kochan Krystian Lupa Grzegorz Jarzyna reżyser spektakl literatura

"Proszę Państwa, Wyspiański umiera": podróż przez piekło i niebo życia wybitnego artysty

W krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego na początku stycznia miała premierę sztuka "Proszę Państwa, Wyspiański umiera", którego autorką, reżyserką, scenografką jest Agata Duda-Gracz. Rzeczywistość miesza się w niej z imaginacją, a historia z teraźniejszością. Bo właśnie dyrektorem tego teatru chciał zostać Wyspiański, a na tej samej scenie miały miejsce premiery "Wesela" i "Wyzwolenia". I o tym także jest ten spektakl…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA spektakl premiera Kraków Teatr im. Juliusza Słowackiego Stanisław Wyspiański Agata Duda-Gracz Tomasz Miara Trójka