Polskie Radio
Section05

Wawel

Trwa "Tydzień Patriotyczny" na Wawelu

Zamek Królewski w Krakowie pragnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości, po raz kolejny przygotowując szereg atrakcji dla zwiedzających w tych dniach Wzgórze Wawelskie. Gra terenowa, uczta „Odzyskane smaki”, występ chóru czy wreszcie możliwość oddania krwi w mobilnym punkcie krwiodawstwa – to wszystko czeka w Krakowie na osoby, które chcą oddać się refleksjom o patriotyzmie.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości patriotyzm krwiodawstwo

Taka wystawa zdarza się raz na sto lat. "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921"

"Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" – na wystawie o takim tytule można podziwiać 137 XVI-wiecznych królewskich arrasów, które zachowały się w Polsce do dzisiaj. Jako że ekspozycja dobiega końca, Zamek Królewski na Wawelu w dniach od 18 do 24 października organizuje uroczysty finisaż ekspozycji pod hasłem "Pożegnajmy arrasy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Kraków Marcin Jagiełowicz królowie Polski historia Polski SZTUKA

Płótna Jakoba Philippa Hackerta na Wawelu. "To obrazy, które wciągają"

- Jakob Philipp Hackert był malarzem realistą, ale też malarzem nastroju. Starał się wiernie oddać krajobrazy, które oglądał. Jeżeli patrzymy na te cztery obrazy i charakterystyczne włoskie światło, czujemy się jak w XVIII-wiecznej Italii, bo są to pejzaże utrwalone właśnie pędzlem tego niemieckiego malarza - mówiła w Dwójce dr Joanna Winiewicz-Wolska, kierownik działu Zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie trafiły dzieła znakomitego niemieckiego pejzażysty.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Neapol Dwójka KULTURA Jakub Jamrozek

Królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke w Muzeum Żup Krakowskich

Wystawa "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke" w Wieliczce prezentuje wyjątkowej urody i szczególnej wartości wyroby złotnicze należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Ekspozycję, której patronuje Program 1 Polskiego Radia, przygotowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.  
Zobacz więcej na temat:  Wieliczka Katarzyna Jankowska wystawa złoto

Michał Klauza: obok "Wandy" nie da się przejść obojętnie

- To wspaniale, że prapremiera tego dzieła, opartego na misterium Norwida zaczyna swój artystyczny żywot i wędrówkę przez sceny Polski, Europy i świata właśnie na Wawelu - w "Poranku Dwójki" razem z Michałem Klauzą, szefem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, zapraszaliśmy na wyjątkowe wydarzenie powstałe w ramach Roku Norwida – prapremierę opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Dwójka Roch Siciński muzyka klasyczna opera Joanna Wnuk-Nazarowa

"Obraz Matejki ugruntował legendę dzwonu Zygmunt"

- To wyjątkowa rocznica, która dobrze uzupełnia to, co obecnie dzieje się na Wawelu. Wchodzimy na dziedziniec otoczony renesansowymi krużgankami, widzimy renesansowe dzieła Cranacha, renesansową zbroję Zygmunta Augusta i wszystkie arrasy króla. Wtem pojawia się dzieło, które co prawda renesansowe nie jest, ale upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń pod względem fundacji artystycznych - mówił Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Zamek Królewski Kraków Dwójka KULTURA Justyna Nowicka

Na Wawelu uczczono 72 rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego

Prezes PiS wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie oraz parlamentarzyści PiS wzięli udział w uroczystościach 72. rocznicy urodzin Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. W Katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta. - Mamy prawo, by dziękować za to życie śp. Pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówił w homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Lech Kaczyński katastrofa smoleńska