Polskie Radio
Section05

Wrocław

Maria Woś - dziennikarka i lwowianka od prawie ośmiu dekad związana z Wrocławiem

- W czasie wojny moja mama została aresztowana za pomoc żydowskiej rodzinie. Zawieźli ją do więzienia na Łąckiego, słynnej siedziby gestapo we Lwowie. Mówiła, że chciała pomóc koleżance. Po trzech tygodniach wyszła. Dzień powrotu mamy uważam za najszczęśliwszy w moim życiu, który zdecydował o tym, że ono się dalej potoczyło tak, a nie inaczej - wspominała w Dwójce Maria Woś. Legendarna dziennikarka Radia Wrocław świętuje w marcu 90. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Maria Woś dziennikarstwo dziennikarze Lwów Polskie Radio historia radiofonii Dwójka Jakub Kukla

200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich - nieoczywista historia wyjątkowej kolekcji

- Początkowo muzeum opierało się na darach. W latach 20. XX wieku jego dyrektorem został Mieczysław Gembarowicz, który postawił na grafikę i numizmatykę, te kolekcje najbardziej się rozwijały. Również ówcześni artyści przekazywali swoje prace. Dziś ta kolekcja liczy 330 tysięcy obiektów - mówiła w Dwójce Joanna Błoch, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Paweł Siwek Muzeum Książąt Lubomirskich Dwójka malarstwo muzeum Lwów Joanna Błoch

Gitarowy Rekord Świata 2024. Dlaczego Cichoński dedykuje go Hendrixowi?

Przed nami Gitarowy Rekord Świata 2024 dedykowany legendarnemu Jimiemu Hendrixowi. - Muzyka jest bardzo uniwersalnym językiem, który dotyka każdego serca. Kiedy gra się razem, jest to niezapomniane przeżycie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Leszek Cichoński, pomysłodawca imprezy. Kto 1 maja pojawi się na wrocławskim Rynku?
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Gitarowy Rekord Świata Leszek Cichoński Jimy Hendrix

Akademia Francuska we Wrocławiu. Jarosław Thiel: najwyższa pora dotknąć Francji [WIDEO]

- Mieliśmy i Haendla, i Vivaldiego, i Telemanna, ale też mieliśmy jedną akademię poświęconą barokowi z Ameryki Południowej, muzyce latynoskiej. No i chyba już była najwyższa pora, żeby dotknąć Francji - mówił Jarosław Thiel, który w "Poranku Dwójki" zapraszał na wrocławską Akademię Francuską.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Paweł Siwek Jarosław Thiel Dwójka barok muzyka dawna

ANALIZA Europejskie miasta przyszłości. Wrocław, Warszawa i Kraków w czołówce

Magazyn należący do prestiżowej grupy "The Financial Times" opublikował kolejny ranking "Europejskich miast i regionów przyszłości". W zestawieniu obejmującym 330 europejskich miast Warszawę uznano liderem Europy Środkowo-Wschodniej w kategorii "miast głównych". W całym zestawieniu stolicę Polski wyprzedził tylko Londyn, Amsterdam i Dublin. W swojej kategorii 4. miejsce zajął również Krajów, a Wrocław zwyciężył w zestawieniu średnich miast.
Zobacz więcej na temat:  miasto przyszłości Warszawa inwestycje ranking Financial Times ŚWIAT Europa

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Jan Paweł II Rainer Maria Rilke religia katolicyzm seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Szwajcaria renesans André Gide

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
Zobacz więcej na temat:  reżyser Andrzej Wajda Zbigniew Cybulski Sylwester Chęciński Wojciech Jerzy Has Andrzej Żuławski Agnieszka Holland Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Jamrozek Roman Polański Dwójka film polski PRL

Protest rolników we Wrocławiu. Emocje wzięły górę. Odpalono race i petardy

W całym kraju trwają protesty rolników, które rozpoczęły się w piątek 9 lutego. W czwartek od rana manifestacje przeniosły się do centrum Wrocławia. Rolnicze traktory podjechały przed siedzibę Parlamentu Europejskiego i urzędy - marszałkowski i wojewódzki. Miało być pokojowo, ale emocje wzięły górę. Po 15 minutach manifestacja rolników przed biurem Komisji Europejskiej we Wrocławiu została przerwana.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo protest rolnicy strajki blokada

"Rzeczy przysposobione" - opowieść o rzeczach i miastach z poniemiecką historią

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu przenosi nas w czasie do pierwszych lat tuż po II wojnie światowej. Ruszamy do Szczecina i Wrocławia, gdzie puste, poniemieckie mieszkania zajęli nowi mieszkańcy. W nowych przestrzeniach odnaleźli pozostawione przedmioty, w nowych rodzinach używane do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo muzeum etnografia wystawa Szczecin historia Polski II wojna światowa

Niezwykłe wydarzenie muzyczno-filmowe: pokaz "Amadeusza" Miloša Formana z muzyką na żywo

Film "Amadeusz" Miloša Formana to jedno z arcydzieł sztuki filmowej: 11 nominacji do Oscara, osiem statuetek, fantastyczna, nominowana kreacja Toma Hulce'a w tytułowej roli. Można śmiało powiedzieć, że po 40 latach ten film wcale się nie zestarzał. A teraz, jako "Amadeus Live", zostanie pokazany z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA Wolfgang Amadeusz Mozart Miloš Forman Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Roman Gutek Witold Lazar Trójka