Polskie Radio
Section05

Wrocław

Spektakle, koncerty i festiwalowa zabawa - zbliża się 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Kilkadziesiąt spektakli, koncertów i setów DJ-skich, a to wszystko w dziesięć festiwalowych dni. Za niewiele ponad miesiąc rozpocznie się 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Do Wrocławia przyjadą m.in. norweska Kaizers Orchestra i Kanadyjczyk Ben Caplan sięgający po wschodnioeuropejskie i żydowskie tradycje folkowe.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Justyna Kościelna Przegląd Piosenki Aktorskiej KULTURA

"Hey Joe" na wrocławskim Rynku – w tym roku z gitarzystą Electric Light Orchestra

Jak co roku, 1 maja na Rynku we Wrocławiu odbędzie się próba pobicia rekordu Guinnessa w największej liczbie osób grających jednocześnie na gitarach utwór "Hey Joe" z repertuaru Jimiego Hendrixa. Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia będzie Phil Bates, były gitarzysta zespołu Electric Light Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Cichoński Jimi Hendrix MUZYKA Trójka Tomasz Miara Aleksandra Dobieszewska

Wrocławski Dom Literatury szuka rezydenta. "Zapewniamy wytchnienie i odpowiednie warunki do pracy"

- Do 26 lutego czekamy na osoby po debiucie literackim. To jedyne kryterium, które należy spełnić. Trzeba mieć chęć do pracy i wypełnić formularz na naszej stronie, tam opowiedzieć, co chce się robić podczas rezydencji we Wrocławiu. A będzie to rezydencja w samym centrum Wrocławia, w maju, a wtedy u nas bardzo dużo się dzieje - mówiła w Dwójce Agata Matkowska, koordynatorka programu rezydencji literackich Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  literatura stypendium Jakub Jamrozek Dwójka Wrocław Miasto Literatury UNESCO

Cyfrowy bliźniak miasta. Jak wpłynie na transformację energetyczną?

Projekt DigiTwins4PEDs to nowatorski program komputerowy, który pozwoli opracować cyfrowego bliźniaka miasta. Celem naukowców jest ochrona klimatu i produkcja zielonej energii. - Chcemy stworzyć narzędzie i przekazać to, co nauka powinna robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Paweł Bogusławski z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Paweł Bogusławski Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu transformacja energetyczna Projekt DigiTwins4PEDs klimat

Galeria Toy Piano - jedyne takie miejsce na świecie. Zaprasza Paweł Romańczuk

- Gdy w 2010 roku napisałem książkę "Samoróbka", posiadałem około 50 egzemplarzy toy piano i ten zbiór ciągle się rozwijał. Stąd pojawiła się idea, żeby stały one nie tylko w pracowni Małych Instrumentów, ale również, żeby cieszyły oko i przyciągały ciekawych ludzi nie tylko z branży muzycznej, ale każdego chętnego - mówił w Dwójce Paweł Romańczuk, twórca Galerii Toy Piano we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  zabawki fortepian pianino galeria Dwójka KULTURA Paweł Siwek Paweł Romańczuk

Różewicz nieznany: zobacz tysiące niepublikowanych zdjęć z rodzinnego archiwum poety

Niepublikowane wcześniej zdjęcia Tadeusza Różewicza są już dostępne dla wszystkich. To efekt projektu "Różewicz Odcyfrowany – digitalizacja archiwum rodzinnego poety" realizowanego przez wrocławskie Ossolineum. Ten efekt żmudnej, trwającej dwa lata pracy, uzupełnił wystawę stałą "Pan Tadeusz Różewicz".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja Tadeusz Różewicz Muzeum Pana Tadeusza digitalizacja zdjęcia Tomasz Miara Trójka

Gooral, jazz i muzyka filmowa: muzykoterapia dla słoni we wrocławskim ZOO

Birma i Toto, dwie wielkie słonice indyjskie mieszkające we wrocławskim ZOO, są zwierzętami po przejściach. Teraz muzykoterapia pozwala im, tak jak ludziom, zrelaksować się i wrócić do równowagi. W tej sytuacji doskonale sprawdza się połączenie muzyki góralskiej z elektroniką i ścieżka dźwiękowa z pewnego filmu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ZOO słoń muzykoterapia pomoc MUZYKA Gooral Radosław Nałęcz Jazz Trójka

"Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć jest zabawna"

- Jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - mówił w Dwójce Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka Paweł Siwek cyfryzacja archiwum fotografia aplikacje mobilne muzeum wystawa