Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Himalaje oczami bezimiennych. "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej

Dla zachodnich alpinistów sięgająca niemal 8000 metrów Kumbhakarna to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do zdobycia. Dla nepalskich Szerpów Kumbhakarna to jedna z ostatnich świętych gór. O zderzeniu tych dwóch kultur opowiada pełnometrażowy film dokumentalny Elizy Kubarskiej "Ściana cieni", który miał swoją światową premierę 26 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA FILM kino

"Jedyne takie miejsce". Frombork – gród Mikołaja Kopernika

W szkole uczymy się, że zatrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. A czy wiemy o nim coś więcej? Jaki Mikołaj Kopernik był prywatnie? Dlaczego był samotnikiem i czemu z publikacją swoich badań zwlekał prawie do samej śmierci? Czy zobaczył przed śmiercią swoje dzieło? Na te pytania odpowiadamy w kolejnej audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce"
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Frombork ekonomia medycyna astronomia Roman Czejarek

MŚ Oberstdorf 2021: gdzie i kiedy skaczą Polacy? [TERMINARZ]

Niemiecki Oberstdorf po raz trzeci w historii zorganizował Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Impreza trwała w dniach 23 lutego - 7 marca. W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zawody odbyły się bez udziału kibiców. Polscy skoczkowie zostali trzecią drużyną świata, z kolei Piotr Żyła zdobył złoty medal na skoczni normalnej. 
Zobacz więcej na temat:  Skoki narciarskie Oberstdorf sporty zimowe SPORT Oberstdorf 2021 Kamil Stoch Dawid Kubacki Piotr Żyła Andrzej Stękała Klemens Murańka Michal Doleżal

Grecka wyspa Korfu przyjazna artystom

Co łączy piękną księżną Sissi z braćmi Durrell: Lawrence'em - pisarzem i Geraldem - zoologiem i autorem książek popularyzujących przyrodę? Piękna, zielona grecka wyspa Korfu, na której rodzina Durrellów po powrocie z Indii osiedliła się na wiele lat, a niemal 100 lat wcześniej księżna Elżbieta, uciekając przed tyranią teściowej, stworzyła swoje miejsce na ziemi: pałac Achilleion.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha korfu

Czy Słowianie mieli pismo, którym zapisywali swój język?

Powszechnie uważa się, że to Cyryl opracował w IX w. głagolicę, którą zapisywano języki słowiańskie. A czy wcześniej Słowianie byli niepiśmienni? Od lat toczy się naukowy spór na ten temat. Kronikarz Thietmar pisał, że w słowiańskiej świątyni w Radogoszczy znajdowały się posągi bóstw z wyrytymi imionami. Niestety do tej pory nie odnaleziono żadnego napisu, który mógłby być przypisany wczesnym Słowianom.
Zobacz więcej na temat:  Słowianie archeologia Katarzyna Kobylecka

Koszulki z logotypami zespołów - od subkultury do mainstreamu

Osoby noszące koszulki z logo zespołów można spotkać wszędzie. Kiedyś jej założenie oznaczało przynależność do grupy fanów, dziś wiele osób nie zdaje sobie często sprawy jaką muzykę tworzy zespół, którego nazwę mają na t-shircie. Sprawdzamy jak zmieniło się podejście do noszenia takich ubrań i jaki wpływ na modę miały subkultury.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adrianna Janiszewska moda i uroda kolor punk