Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Parowozy wciąż fascynują. Gdzie można się nimi przejechać?

Przejażdżka zabytkowym parowozem to nie tylko emocjonujące przeżycie, ale także lekcja techniki. – Możemy pokazać na 40 różnych parowozach, jak one wyglądają i tłumaczyć jak funkcjonują. Jednak najbardziej atrakcyjne jest zobaczyć taki pojazd w ruchu. To jest zupełnie inna rzeczywistość – przekonuje  Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka skansen Dolny Śląsk kolej turystyka

Aktywne życie na emeryturze. "Nie wyobrażam sobie siedzieć i patrzeć na liście"

Po 37 latach kierowania Domem Kultury i przejściu na zasłużony odpoczynek, nasz bohater wciąż zachowuje młodość i pogodę ducha. Jego pasją jest wytwarzanie instrumentów ludowych, natomiast kierowanie i granie w ludowym zespole "Małanka" powołaniem. - Dobrze jest, nie narzekam. Tylko chodzi o to, żeby zdrowie mieć - mówi Sergiusz Łukaszuk z Bielska Podlaskiego.
Zobacz więcej na temat:  senior Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha zespół

Wojciech Kudyba: słuchowisko "Michał Sobiesław Śmierciak" to metafora czasu

- Usytuowałem mojego bohatera w sytuacji granicznej. Historia na pozór rozgrywa się w ramie rozmów z osobami, które główny bohater zaprasza do siebie. Jednak w pewnym momencie orientujemy się, że wszystko dzieje się wewnątrz niego - mówił w Dwójce Wojciech Kudyba, autor opowiadania "Michał Sobiesław Śmierciak", którego radiowej adaptacji podjął się Wojciech Mastalerz. Premiera w Dwójce w niedzielę (6.06) o godz. 19.30.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Nowe wiersze sławnych poetów" Grzegorza Uzdańskiego

Jan Kochanowski zachwyca się hat trickiem Roberta Lewandowskiego, Bolesław Leśmian duma nad zapachem Facebooka, Szekspir pisze o pandemicznym zdalnym nauczaniu, a Mikołaj Sęp-Szarzyński przeraża się warszawskim metrem. "Nowe wiersze sławnych poetów" to facebookowa strona, gdzie pisarz i poeta Grzegorz Uzdański prezentuje pastisze utworów znanych, zwykle już nieżyjących poetów, komentując jednocześnie naszą współczesność. Teraz część tych wierszy i sporo nowych znalazło się w książce pod tym samym tytułem. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki literatura Magda Mikołajczuk

Gdynia - okno na świat II Rzeczypospolitej

"Perła II Rzeczypospolitej". Tak nazywano nowoczesny Port w Gdyni, którego budowa rozpoczęła się 100 lat temu. "Port morski w Gdyni niechaj rozniesie sławę Polskiego Państwa po morzach całego świata" - brzmiał jeden z wpisów w księdze pamiątkowej z budowy portu i tak też postrzegana była przez Polaków ta niezwykła inwestycja.
Zobacz więcej na temat:  Gdynia HISTORIA Muzeum Emigracji w Gdyni Katarzyna Jankowska Eugeniusz Kwiatkowski

"Nie każdy dorosły jest dobry". Jak to wyjaśnić naszym dzieciom?

Nie milkną echa po zabójstwie jedenastoletniego Sebastiana z Katowic, który został porwany z placu zabaw. Wielu rodziców zastanawia się właśnie, jak uchronić swoje dzieci przed nieznajomymi, którzy mogą mieć złe zamiary. - Z dzieckiem należy ustalić podstawową zasadę "kim jest nieznajomy" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Wiśniewska z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Jak skutecznie możemy wytłumaczyć, że nie każdy dorosły jest dobry?
Zobacz więcej na temat:  dzieci bezpieczeństwo Roman Czejarek dziecko