Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Pietrzko, Kądziela i Chyra na płycie "Norwid"

"Norwid" to unikalny zbiór jazzowych kompozycji Kasi Pietrzko i Macieja Kądzieli inspirowanych wybranymi poezjami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Andrzeja Chyry. Album w inspirujący sposób ukazuje wzajemne oddziaływanie dwóch artystycznych materii: muzyki i słowa. Przynależne poezji subtelności, niuanse i oddechy spotykają się tu z prawdziwie jazzową formułą grania, która - oscylując wokół zaaranżowanych kompozycji - pozostaje szeroko otwarta na improwizację.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU MUZYKA Andrzej Chyra Cyprian Kamil Norwid płyta

Reżyserka filmu "Simona": kontakt ze zwierzętami wypełniał ją czułością i miłością

- W filmie pojawiają się trzy zabicia Simony, są to zabicia ze strony rodziny, ze strony ludzkiej. To historia skomplikowana, jak wiele historii rodzinnych, ale tu mamy jeszcze rodzinę, w której byli malarze, pisarze, pisarki, wszyscy byli bardzo sławni - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego "Simona" o Simonie Kossak.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Simona Kossak Dwójka Paweł Siwek film polski FILM

Trwa konkurs na słuchowiska dla dzieci. Jak napisać dobry scenariusz?

"Mój świat" to tytuł konkursu, którego współorganizatorami są Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zainteresowani udziałem muszą napisać scenariusz słuchowiska dla dzieci. - Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów - zachęca w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Jak powinien wyglądać scenariusz słuchowiska radiowego?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Janusz Kukuła słuchowisko dla dzieci

"Polskie Radio - wrzesień 1939" - komiks o nieznanych losach radiowego archiwum

- Płyty Polskiego Radia z września 1939 przekazywano zaufanym osobom na terenie Warszawy. Kilkadziesiąt z "Czarnego nesesera" trafiło do Mirosława Panufnika, brata kompozytora Andrzeja. Ukryto je w pracowni lutniczej ich ojca, były tam bezpieczne do wybuchu Powstania Warszawskiego. Są sygnały, że neseser nie został zniszczony - mówił w Dwójce Stefan Kruczkowski, reżyser dźwięku z Działu Realizacji, Konserwacji i Digitalizacji Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. "Książki towarzyszą codzienności"

Wrzesień rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania, ale chcielibyśmy, żeby Polacy mieli w rękach książki przez cały rok. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zachęca więc do lektury. - Książki są dobrymi towarzyszami naszej codzienności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Rydzewski Joanna Bancerowska

"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki

W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęconych odzyskanym po latach dziełom sztuki, które zaginęły podczas zawieruchy wojennej. - Jest to seria dość dynamiczna z wątkiem kryminalnym, detektywistycznym. Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę, że wiele dzieł sztuki, które utraciliśmy, nieustannie wraz z muzealnikami staramy się odszukać - mówi w Programie 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo II wojna światowa Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki