Polskie Radio
Section05

Adolf Hitler

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Stalin zrobił to samo w 1941 roku

Ukraińska armia poinformowała, że 6 czerwca 2023 roku Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim. Podobnego typu operację Sowieci przeprowadzili w 1941 roku podczas wojny z Niemcami. Rozkaz Józefa Stalina doprowadził do śmierci tysięcy niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Józef Stalin Władimir Putin wojna na Ukrainie Dniepr Chersoń Ukraina

Komunikaty "Heil Hitler" i "Sieg Heil" w austriackim pociągu. Sprawcy "przejęcia" głośników zatrzymani

Szokujące komunikaty rozlegały się w niedzielę w pociągu ekspresowym Railjet austriackich kolei państwowych OeBB. Zamiast zwyczajowych zapowiedzi można było usłyszeć przemówienie Hitlera z okrzykami "Heil Hitler" i "Sieg Heil". Dodatkowo przez kilka minut pojawiały się niewłaściwe i błędne informacje kolejowe. Nie był to pierwszy taki incydent - informuje w poniedziałek agencja APA.
Zobacz więcej na temat:  Austria Europa kolej ŚWIAT

"Nazistowscy miliarderzy". Autor opowiada o kulisach fortun znanych firm niemieckich

Pod koniec kwietnia br. ukaże się w Polsce książka holenderskiego dziennikarza Dawida de Jonga "Nazistowscy miliarderzy", która opisuje jak wpływowe niemieckie rody zarabiały miliardy na zbrodniczej polityce III Rzeszy. Jej autor, w rozmowie z PAP podkreśla, że brak odniesień do wstydliwej i barbarzyńskiej przeszłości to fałszowanie historii przez obecnych spadkobierców fortun.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze Niemcy firmy II wojna światowa ŚWIAT Europa

Narodziny totalitaryzmów z kobiecej perspektywy. "Amerykanka" Wojciecha Dutki

Powieść historyczna Wojciecha Dutki pt. "Amerykanka" ukazuje, jak rodzą się totalitaryzmy i do jakich rozmiarów może urosnąć w ludziach zło. Autor przedstawia istotne wydarzenia z lat 30. XX wieku i II wojny światowej z kobiecej, pozaeuropejskiej perspektywy. - Mam nadzieję, że ta książka wywoła dyskusję o II wojnie światowej i jej nieodkrytych aspektach - mówi Wojciech Dutka.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk USA II wojna światowa literatura książki

"Nazistowscy miliarderzy": za bogactwem wielu niemieckich firm kryje się często ciemna historia rodzinna

Fortuny wielu niemieckich przemysłowców powstały na plecach robotników przymusowych i Żydów podczas II wojny światowej, napisał w opublikowanej w ubiegłym roku książce "Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii" holenderski dziennikarz David de Jong. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa książki Holandia nazizm kapitalizm bmw porsche volkswagen Auschwitz przemysł Niemcy III Rzesza

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Andrzej Zieliński Jakub Kukla II wojna światowa ZSRR Dwójka Józef Stalin Niemcy Związek Sowiecki

Brytyjski historyk: Stalin chciał sojuszu z Hitlerem, gdyż pozwalało to na rozbicie Polski

Brytyjski historyk prof. Richard Overy podkreślił, że z punktu widzenia Stalina sojusz z Hitlerem był bardziej sensowną opcją niż układy z Francją czy Wielką Brytanią, bo pozwalał na rozbicie Polski. Jak dodał, mówienie, że Związek Sowiecki został do tego zmuszony, jest niedorzeczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Wielka Brytania Europa Józef Stalin HISTORIA II wojna światowa

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 ZSRR agresja sowiecka zbrodnie sowieckie II wojna światowa Niemcy III Rzesza Józef Stalin HISTORIA POLSKA IPN Karol Nawrocki

Akcja "T4", czyli niemiecki mord na niepełnosprawnych

Ludobójcza polityka III Rzeszy wiązała się z eksterminacją ludzi, którzy zdaniem nazistów nie zasługiwali na istnienie, a ich dalsze życie "nie przynosiło korzyści państwu". Niemcy  umieścili na tej liście, obok Żydów czy Romów, także osoby niepełnosprawne. Ich eliminacja przeszła do historii jako akcja "T4".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita Heinrich Himmler zbrodnie wojenne reparacje wojenne Bez Przedawnienia

Ujawniono drastyczne przemówienie Hitlera. "Posłać na śmierć mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia"

22 sierpnia 1939 roku Adolf Hitler w obecności czołowych dowódców Wehrmachtu ogłosił swój plan ludobójstwa i "panowania na Ziemi". Z tego tajnego spotkania wyciekła notatka, której autentyczność długo podawano w wątpliwość. Jednak ten "dokument nienawiści" okazał się prawdziwy – zauważa "Spiegel", prezentując ustalenia historyka Normana Domeiera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa Niemcy nazizm

Pakt Ribbentrop - Mołotow. "To lekcja, która stale nam grozi"

Dzień 23 sierpnia 1939 roku to złowroga data w historii Polski, ale i świata. W tym dniu przedstawiciele III Rzeszy i Związku Sowieckiego podpisali w Moskwie porozumienie o nieagresji, czyli pakt Ribbentrop - Mołotow. - Ta rocznica przypomina o stałym elemencie polityki imperialnej Rosji. To właśnie ta chęć dominacji nad całą Europą Wschodnią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak, historyk i sowietolog.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Rosja Józef Stalin historia Polski Niemcy pakt Ribbentrop-Mołotow

Pakt Ribbentrop – Mołotow. Minęła 83. rocznica czwartego rozbioru Polski

Minęły 83 lata, odkąd minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był czwarty rozbiór Polski. O przyczynach, skutkach i znaczeniu paktu z 23 sierpnia 1939 roku w "Klubie Trójki" mówili dr Tomasz Sudoł oraz Adam Stefan Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki pakt Ribbentrop-Mołotow Niemcy Rosja historia Polski II wojna światowa Piotr Dmitrowicz Instytut Pamięci Narodowej Europa Wschodnia Europa społeczeństwo Związek Sowiecki