Polskie Radio
Section05

Akademia Sztuk Pięknych

Jan Matejko jako dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. "Uczniowie go kochali"

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy znany jest głównie jako twórca przedstawiający dzieje naszego narodu, chwałę i upadek państwa. Mniej znana jest natomiast działalność dydaktyczna wielkiego mistrza malarstwa historycznego, który przez dwie dekady, nie bez kontrowersji, prowadził Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Mistrz i niestrudzony dydaktyk Jan Matejko zmarł dokładnie 131 lat temu, 1 listopada 1893 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Matejko Kraków Stanisław Wyspiański

Igor Mitoraj - okres krakowski i Tadeusz Kantor jako mistrz

- Tadeusz Kantor to postać niezwykła, wielka, która bez wątpienia wpłynęła w sposób zasadniczy na rozwój Igora Mitoraja w czasie jego studiów. Również decyzja artysty związana z opuszczeniem Polski i pozostaniem w Paryżu w dużej mierze inspirowana była wpływem mistrza - mówił w Dwójce prof. Bartłomiej Struzik, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Igor Mitoraj rzeźba Kraków Elżbieta Szymkowska Dwójka KULTURA SZTUKA wystawa Rok Igora Mitoraja

Kapiści - grupa studentów z Polski na naukach w Paryżu. Nowa jakość w malarstwie

- W młodej wówczas jeszcze Polsce powstał pomysł, że trzeba dążyć do świata i wysłano grupę utalentowanej młodzieży na studia do centrum ówczesnego świata artystycznego, czyli Paryża - mówił w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Jakub Kukla KULTURA SZTUKA Kraków Paryż Borysław Czyżak

Typografia od kuchni. Czy można jeszcze stworzyć nowy krój pisma?

- Mody w piśmie i typografii się zmieniają, tak jak na przykład w muzyce, modzie czy każdej innej kreatywnej dziedzinie - opowiada Anna Wieluńska, typografka, projektantka krojów pisma oraz kuratorka "Typowej wystawy", na której można zapoznać się z umiejętnościami typografek i typografów Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Numer Raz pismo odręczne typografia pismo

Akademia Sztuk Pięknych upamiętnia powstańców warszawskich. Można obejrzeć wyjątkową wystawę

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowy sposób włączyła się w upamiętnienie warszawskich powstańców. Na dziedzińcu uczelni można obejrzeć wystawę "ASP WAW’44", która opowiada o studentach i wykładowcach walczących 80 lat temu na ulicach Warszawy. Jedną z bohaterek wystawy jest Ewa Faryaszewska, która zrobiła zdjęcia zniszczonej Starówki.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska Maciej Piotrowski Powstanie Warszawskie historia Polski Warszawa Małgorzata Abgarowicz Katarzyna Błesznowska-Korniłowicz Wincenty Gawron Tomasz Weresa Ewa Faryaszewska

Żelki z lat 90. i jajo Obcego. Co trafia do pracowni konserwatorskiej ASP w Warszawie?

W "Kwadransie bez muzyki" wyruszyliśmy na spacer korytarzami Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Poznaliśmy drogę, jaką musi przejść konserwator, oraz dowiedzieliśmy się, że konserwacji są poddawane nie tylko dzieła sztuki, ale także np. rekwizyty filmowe takie jak jajo z filmu "Obcy – ósmy pasażer Nostromo".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka architektura Maria Czok Monika Jadzińska Anna Kowalik

Sztuka zarabiania pieniędzy. Czy artysta musi być biedny?

W Polsce przez długi czas funkcjonował mit biednego artysty - idealisty, którego świat jest w stanie docenić dopiero po śmierci. - Dziś to się zmienia, rozmawiamy o pieniądzach, a rynek sztuki jest transparentny. W sztuce współczesnej nie ma limitów, jeśli chodzi o progi finansowe - mówi Piotr Czajkowski, artysta i wykładowca akademicki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA sztuka współczesna malarstwo rzeźba pieniądze Kasia Dydo

Dyplomy FNC 2023 - jak projektują młodzi?

Dyplomy FNC 2023 to najlepsze prace dyplomowe absolwentów polskich uczelni artystyczno-projektowych. - Większość  dyplomów, które mamy dotyczą przyszłości, bo  projektanci muszą patrzeć w przyszłość - mówi Tomasz Tobys, artysta, projektant i juror konkursu. - Głównymi tematami, które są poruszane jest ekologia i temat dostępności. Jesteśmy w końcu starzejącym się społeczeństwem i projektanci mają to także na uwadze.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo studia studenci szkoły artystyczne projektowanie trendy

"Trzy rozmowy". Kurator wystawy: Jarodzkich na pierwszy rzut oka więcej dzieliło, niż łączyło

- Dzieliło ich 31 lat, więc nawet więcej niż jedna generacja. W związku z tym zupełnie inne były też okoliczności kulturowo-artystyczne, w których określali własną, twórczą tożsamość. Na dodatek mieli zupełnie inne temperamenty. Konrad był introwertyczny, skupiony na wnętrzu, a Paweł - zwrócony ku światu, ekstrawertyczny - mówił w Dwójce Marek Śnieciński, kurator wystawy Pawła i Konrada Jarodzkich pt. "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek malarstwo Warszawa wystawa SZTUKA KULTURA Dwójka Paweł Jarodzki Konrad Jarodzki

Creative Maker i Post Production Supervisor - nowe kierunki na katowickiej ASP

W Katowicach ruszają studia dla osób, które wiążą swoją przyszłość z reklamą i produkcją filmową. Katowicka ASP otwiera nowe kierunki Creative Maker i Post Production Supervisor. - Chcemy uczyć tego, na czym się znamy i to jest dla nas najważniejsze - mówi w Czwórce Mirosław Rusecki, rzecznik ASP Katowice. - Na kreatywności i na produkcji filmowej znamy się dość dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Katowice studia podyplomowe FILM agencja reklamowa produkcja filmowa Ewa Puszczyńska netflix