Polskie Radio
Section05
Aldona Łaniewska-Wołłk

Kula - cukiernica, która mogłaby stać się rzeźbą

Cukier krzepi - to hasło Melchiora Wańkowicza brzmiało głośno w II RP. Moda na cukier wiązała się też ze wzrostem zainteresowania naczyniami, w których można było go serwować. Jedną z najpiękniejszych cukiernic stworzyła rzeźbiarka i projektantka Julia Keilowa. To właśnie ona będzie bohaterką najbliższej audycji z cyklu "Kunstkamera". Emisja dziś (5.05) o godz. 14.45.
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo rzeźba Julia Keilowa Aldona Łaniewska-Wołłk Muzeum Warszawy

Prof. Wojciech Fałkowski: gabinet porcelany pokazywał pozycję króla wśród innych monarchów

- Porcelana była białym złotem, przedstawiała ogromną wartość. W siedzibie króla taki gabinet porcelanowy pokazywał jego pozycję wśród innych monarchów europejskich. Dlatego powstanie galerii porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie jest czymś, co bardzo dobrze pasuje do profilu rezydencji monarszej, a także wzbogaca naszą ekspozycję stałą - mówił w Dwójce dyrektor Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  porcelana Zamek Królewski Wojciech Fałkowski wystawa SZTUKA Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Światowy Dzień Książki. Jak dzieła zagranicznych autorów trafiają na polski rynek?

Raport na temat czytelnictwa z ubiegłego roku pokazuje, że Polacy coraz częściej sięgają po książki. Mają z czego wybierać. Na rynku dostępne są książki polskich i zagranicznych autorów. O tym jak wygląda wydanie książki zagranicznego pisarza opowiedział w "Poranku Dwójki" Marcin Biegaj, dyrektor agencji literackiej Andrew Nurnberg Associates Warsaw.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura pisarz Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Marcin Biegaj KULTURA

Kino na Granicy. "Najważniejsze wydarzenie przeglądu? Cieszyn przyciąga sam w sobie" [WIDEO]

- Festiwale walczą i zabiegają o swoich odbiorców. My mamy ten komfort, na co pracujemy przez cały rok, że do nas wielbiciele kina przyjeżdżają z własnej woli. Chcą się cieszyć filmami, aurą i wielością pozycji programowych - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie.
Zobacz więcej na temat:  Cieszyn kino Aldona Łaniewska-Wołłk Łukasz Maciejewski Dwójka FILM KULTURA Kino na Granicy

"Bojowniczki!". Reżyser filmu: opowiada mało znaną historię

- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim Aldona Łaniewska-Wołłk Rafael Lewandowski FILM KULTURA Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dwójka

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
Zobacz więcej na temat:  Muranów Aldona Łaniewska-Wołłk Jacek Leociak getto warszawskie Warszawa historia Polski Dwójka KULTURA

Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Kordegarda wystawa Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Sadley KULTURA Dwójka SZTUKA

Muzeum II Wojny Światowej. Prof. Rafał Wnuk: wystawa stała odzyska pierwotny kształt

- Zastałem muzeum funkcjonujące troszeczkę na zasadzie obrony pewnej tradycyjnej wizji myślenia o tym, czym jest muzeum, czym jest tożsamość. Wyczuwalna jest atmosfera troszeczkę oblężonej twierdzy. Nie mówię o ludziach, tylko o sposobie opowiadania o przeszłości - mówił w Dwójce prof. Rafał Wnuk, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Gdańsk II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej Rafał Wnuk historia Polski Dwójka KULTURA Aldona Łaniewska-Wołłk

Poetka Małgorzata Lebda: Czesław Miłosz mówi o prostych rzeczach

- Praca w języku Miłosza jest pracą właściwie na filozofii, ale też przecież jest to język, który mówi o prostych rzeczach. Jest taki mój absolutnie ukochany wiersz zatytułowany "Dar", z tomu "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" z 1974 roku, i mamy tam opisany moment jakiegoś niesamowitego pogodzenia ze światem - mówiła w Dwójce poetka Małgorzata Lebda.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura Aldona Łaniewska-Wołłk poezja Dwójka pisarze i poeci

Barabanienie - wielkanocny zwyczaj z Iłży

- Trzeba mieć trochę słuchu, poczucia rytmu i można grać. Kto taki rytm ustalił, to trudno powiedzieć, bo tradycja trwa już może kilkaset lat. Ale gramy jedno i to samo cały czas. W całej Polsce tak nie grają, jak my tu gramy - mówił w radiowym materiale jeden z iłżeckich barabaniarzy. W tym mazowieckim mieście raz w roku grupa mężczyzn wyrusza na nocną wędrówkę ze starym bębnem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Wielkanoc zwyczaje tradycja kultura ludowa

Wielkanoc w Polskim Radiu

Polskie Radio przygotowało na Święta Wielkanocne specjalne audycje, niecodzienne spotkania i wyjątkowe koncerty. 1 kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62. urodziny radiowej Trójki, trzydzieste urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i dziewiąte urodziny Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Czesław Mozil Agnieszka Trzeciakiewicz Wiesław Molak Maciej Szajkowski muzyka świata etno Martyna Podolska Tomasz Prange-Barczyński Małgorzata Jaszczołt David Gamtsemlidze Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Misteria Paschalia Actus Humanus Aldona Łaniewska-Wołłk Aleksandra Łapkiewicz Michał Nowak Piotr Domeracki Jakub Jamrozek Tomasz Sobierajski Paweł Turski Krzysztof Miruć Dariusz Urbanowicz Andrzej Bargiel Dagadana Renata Przemyk Andrzej Brzoska Barbara Marcinik Damian Sikorski Bartek Koziczyński Ula Kaczyńska Norbert Borzym Tomasz Czajkowski Józef Naumowicz Jan Adamowski Wielkanoc

Szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków: dziedzictwo lokalne dla nas Polaków jest najważniejsze

- Deklarujemy, że zabytki są dla nas bardzo ważne. Jednak na pytanie, jak oceniamy swoją wiedzę o zabytkach, tylko 3 procent z nas odpowiada, że wysoko. 3 procent do 90 procent, dla których zabytki są ważne. To zabawne - mówił w Dwójce Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków plakat konkurs Aldona Łaniewska-Wołłk zabytki Dwójka badanie KULTURA

Marta Rebzda z BBC Audio Drama Awards. "Moje radiowe źródła to Studio Reportażu i Dokumentu"

Marta Rebzda została wyróżniona nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama" za dokumentalne słuchowisko pt. "To słowo". - Jest to opowieść o wysiedleniach, o doświadczeniach tak naprawdę dziecięcych, bo mimo, że spotkałam się z bohaterami, którzy mieli po 80 lat, to pamiętali te wysiedlenia tak, jak mogą je zapamiętać dzieci, czyli w taki bardzo szczególny sposób - mówiła w Dwójce laureatka.
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda BBC nagroda słuchowisko Teatr Polskiego Radia Zamojszczyzna Waldemar Modestowicz Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KULTURA Studio Reportażu i Dokumentu

"Jerzy Trela - Tak to czuję". Kuratorka: ta wystawa oparta jest na głosie i twarzy

W Międzynarodowy Dzień Teatru (27.03) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaplanowano wernisaż wystawy "Jerzy Trela - Tak to czuję". - Zastanawiałam się, jak Jerzy Trela jest pamiętany przez odbiorcę. Dlatego wystawa oparta jest o głos i o twarz. To były najmocniejsze atuty tego aktora - mówiła w "Poranku Dwójki" kuratorka Anna Litak.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela Aldona Łaniewska-Wołłk Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego TEATR KULTURA Dwójka Stary Teatr w Krakowie Jerzy Jarocki Konrad Swinarski

Wystawa "»Mitologia« Jana Parandowskiego i inne mitologie". Poleca Joanna Szczepkowska [WIDEO]

- Z czasem "Mitologia" stawała się dla mnie coraz bardziej zrozumiała. Jako dziecko wzrastałam z mitami, a dlaczego miałam w nie nie wierzyć. Wszystkie te przypowieści zrodziły się z ludzkiej wyobraźni: o pięknej miłości Orfeusza i Eurydyki, pięcie Achillesa, królu Midasie, cały ich szereg - mówiła w Dwójce aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska, wnuczka Jana Parandowskiego.
Zobacz więcej na temat:  joanna szczepkowska Muzeum Literatury Jan Parandowski mitologia Dwójka KULTURA Aldona Łaniewska-Wołłk