Polskie Radio
Section05

Aldona Łaniewska-Wołłk

Historie z granicy polsko-białoruskiej. Czy ten kryzys wciąż trwa?

Urszula Glensk spędziła pierwsze pół roku kryzysu na granicy Polski i Białorusi, gdzie zbierała wypowiedzi. W ten sposób powstała książka przedstawiająca historie ludzi z tamtego czasu. - To w jakimś sensie już historyczne relacje, chociaż w gruncie rzeczy ten kryzys wciąż trwa. Mało kto wie, że 28 listopada znaleziono ciało kolejnej osoby, która zmarła na granicy - zdradziła w Dwójce autorka.
Zobacz więcej na temat:  granica Migranci książki literatura Dwójka Zobacz także Urszula Glensk

Muzeum – jedna z najstarszych idei w naszej kulturze

- Gdzieś około XVIII w. p.n.e. pojawia się nazwa musejon, która ma co najmniej trzy znaczenia. Z jednej strony jest to wzgórze, z którego daleko widać. A skoro mamy dobry punkt widokowy, to spotykają się tam ludzie. Co oznacza różne konflikty, które wymagają mediacji. Jednocześnie jest to miejsce, gdzie ściągają artyści, gdyż można dojrzeć tam rzeczy pod innym kątem - mówiła w Dwójce prof. Dorota Folga-Januszewska z Muzeum w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Marcin Pesta starożytność Wilanów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie architektura Dwójka Zobacz także KULTURA SZTUKA

Maria Strzelecka: jako mama, zlitowałam się nad rodzicami czytającymi dzieciom przed snem

- Swoje książki mogę nazwać powieścią historyczną dla młodych ludzi. Będąc mamą zlitowałam się również nad dorosłymi czytającymi swoim dzieciom w łóżkach, żeby też mieli przyjemność z tej lektury - mówiła w Dwójce Maria Strzelecka, malarka, ilustratorka, autorka książek i filmów animowanych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Strzelecka Simona Kossak dzieci książki dla dzieci Zobacz także KULTURA literatura

Zwycięski projekt wystawy na Biennale Architektury w Wenecji 2025

"Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze" - to tytuł zwycięskiego, kuratorskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji w 2025 roku. Zwycięzcę ogłosiła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Biennale w Wenecji architektura SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska Zobacz także

Edukacja przez zabawę. Czy wróble mogą być bohaterami komiksu?

Jak połączyć dobrą zabawę z edukacją przyrodniczą? Odpowiedzią jest… komiks. "Detektyw Wróbel i tajemniczy przybysze" - taki tytuł nosi trzecia część komiksowej serii autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika. Jej akcja, okraszona kryminalną tajemnicą, dzieje się w mieście, a głównymi bohaterami są ptaki, m.in. wróble, sikorki i gołębie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka komiks komiksy Adam Wajrak Tomasz Samojlik literatura wróbel ptaki przyroda natura

Didier Eribon: w przypadku starości zawsze jest jakieś "zbyt"

- Bez wątpienia nikt nie ma ochoty myśleć o starości, jak się jest młodym. Później, gdy się jest dojrzałym człowiekiem, jest podobnie. A w zaawansowanym wieku najczęściej jest już na to za późno. Zawsze więc jest jakieś "zbyt": zbyt wcześnie albo zbyt późno, żeby podjąć ten temat - mówił w Dwójce Didier Eribon, francuski filozof, socjolog i autor książek.
Zobacz więcej na temat:  Didier Eribon filozofia KULTURA Dwójka KSIĄŻKA literatura

Współczesny uniwersytet. Czy idee, które go stworzyły, są wciąż aktualne?

Uniwersytet jest nie tylko miejscem kształcenia, ale też formowania się wspólnoty, debaty nad wartościami i kwestiami społecznymi. Z jednej strony jest on zakorzeniony w tradycji, z drugiej zmienia się wraz ze społeczeństwem i realiami kulturowo-politycznymi. Jaka jest kondycja współczesnego uniwersytetu?
Zobacz więcej na temat:  studia Uniwersytet Warszawski uczniowie studenci szkolnictwo wyższe Dwójka

Wielka woda u Ojców Franciszkanów

W niedzielę, 15 września 2024 roku ziemia kłodzka została zalana w wyniku intensywnych deszczy. Zalane zostały także Lądek-Zdrój oraz Stronie Śląskie, gdzie pękła tama na zbiorniku przeciwpowodziowym. Ucierpieli również mieszkańcy wielu tamtejszych wsi. Kilkanaście dni po katastrofie na te tereny wybrały się dziennikarki Dwójki: Aleksandra Łapkiewicz i Aldona Łaniewska-Wołłk.
Zobacz więcej na temat:  zabytki powódź Sytuacja powodziowa Aleksandra Łapkiewicz