Polskie Radio
Section05

Anna Popek

Z nadzieją patrzeć w przyszłość? Naucz się optymistycznego myślenia

U progu nowego roku podejmujemy postanowienia i planujemy zmiany. To moment przełomowy dla wielu z nas. Dla części wiąże się on jednak ze stresem i obawą, że nie uda nam się podołać nowym założeniom. Jak usłyszeliśmy w audycji "Leniwe przedpołudnie", pomóc może w tym pozytywne myślenie i wiara, że ze wszystkim sobie poradzimy. Jak przekonywała gość Anny Popek, to szczególnie ważne w czasie pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo psychologia optymizm

Jak sobie radzić ze stresem? Prof. Jośko-Ochojska: wiedza o nim powinna nas pobudzać do działania, a nie smutku

- Nie potrafimy sobie radzić ze stresem głównie dlatego, że nie myślimy o nim lub dlatego, że nikt nas nie uwrażliwił na jego oddziaływanie - tłumaczyła w audycji Polskiego Radia 24 prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kobieta stres zdrowie

Święty Mikołaj. Jak kształtował się jego kult?

– Święty Mikołaj to postać z krwi i kości, postać historyczna. Żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Był biskupem, który troszczył się o swój lud. Było tak, gdy panowała zaraza, a potem głód. Istniał naprawdę i warto w niego wierzyć – przekonuje Jolanta Sosnowska, autorka książki "Mikołaj święty".
Zobacz więcej na temat:  Trójka mikołajki tradycja społeczeństwo mikołaj Święty Mikołaj mikołajki 2021

Dr n. med. Cubała-Kucharska: ostatni rok był najtrudniejszym w mojej praktyce lekarskiej od 30 lat

W Polskim Radiu 24 dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska mówiła o swojej książce "Ciężar Korony - czyli dlaczego niektórzy nie mogą wyzdrowieć". Opowiadając o jej początkach, mówiła, że zaczęły ją zastanawiać pewne objawy pacjentów. - To, czy są związane z atmosferą czasów, w jakich żyjemy, czy może z przebytą chorobą COVID-19? - wskazywała.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 KSIĄŻKA koronawirus Koronawirus w Polsce sars-cov-2 literatura społeczeństwo Polskie Radio 24 KULTURA

Dwa artystyczne światy w radomskim "Amfiteatrze"

Rok 2021 to rok Cypriana Kamila Norwida i dwusetlecie jego urodzin. W najbliższy piątek 26 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert przygotowany właśnie z tej okazji. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury "Amfiteatr" w Radomiu zderzą się dwa artystyczne światy – wiersze C.K. Norwida zinterpretuje aktor, muzyk i performer Sambor Dudziński, a akompaniować mu będzie młody, obiecujący pianista, uczestnik XVIII Konkursu Chopinowskiego i radomianin Marcin Wieczorek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Cyprian Kamil Norwid Fryderyk Chopin koncert konkurs chopinowski 2020 Sambor Dudziński KULTURA

Gęś – smakowita arystokracja wśród drobiu

Wszyscy znamy popularne od pewnego czasu hasło „Gęsina na świętego Marcina” mające na celu przypomnienie i przywrócenie polskiej kuchni tego niegdyś niezwykle popularnego rodzaju mięsa. Wszak pieczona gęś z jabłkami to nasza tradycyjna potrawa. Na dodatek gęsina jest zdrowym mięsem, co potwierdzają badania naukowe. Tym bardziej więc warto się nią zainteresować.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie zdrowe odżywianie Trójka

"Wstąpiła do armii w męskim przebraniu, w charakterze zwykłego żołnierza". Historia Joanny Żubrowej

- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kobieta dzień niepodległości 11 listopada wojsko historie Święto Niepodległości 2021 KULTURA HISTORIA

Nakrycie głowy i biżuteria – to ma znaczenie!

Kolczyki jako medium komunikacji, geneza nakrycia głowy wojskowych, symbolika welonów sióstr zakonnych, znaczenie włosów w poezji romantycznej, tajniki tworzenia kapeluszy – to tylko niektóre z tematów poruszonych na konferencji naukowej o przewrotnym tytule "Wszystko na mojej głowie", do której doszło 28 listopada, dzięki połączonym siłom Instytutu Nauk o Kulturze i Religii UKSW oraz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka moda nakrycia głowy KULTURA